Anasayfa > Haberler >Köpeklerde Tasma Eğitimi Nasıl Olur Bu Eğitim Nerden Alınır

Köpeklerde Tasma Eğitimi Nasıl Olur Bu Eğitim Nerden Alınır

Köpeklerde Tasma Eğitimi Nasıl Olur Bu Eğitim Nerden Alınır

Köpek tasma eğitimi her köpeğe verilmesi gereken bir eğitimdir. Köpekler yapıları gereği kendilerini koruma iç güdülerine sahiptir. Bu yüzden bir olay karşısında ya da panik oldukları anlarda insanlara veya başka bir canlıya zarar verebiliyorlar. Bu gibi olayların yaşanmaması için köpeklere tasma eğitiminin verilmesi gerekiyor.
Özellikle bir sokak köpeğini ya da barınaktan bir köpeği sahiplendiyseniz onun size alışma sürecini göz önüne alarak daha ılımlı yaklaşabilirsiniz. Sahiplendiğiniz köpek ile yapacağınız ilk şey onun güvenini kazanmaktır. Sahiplenmiş olduğunuz güzel dostunuz ile güzel bir bağ oluşturmak ve güzel bir ilişkiye sahip olmak oldukça önemlidir. Bu köpeğinizin eğitimini hızlı bir şekilde geçmesine sebep olur ve köpeğiniz size daha çabukalışır. Bir diğer öğretmeniz gereken şey ise köpeğinizin nasıl sakin olması gerektiği konudur. Ona karşı her daim nazik, kibar ve sabırlı olmalısınız.
Başka Hayvanlar ile Kaynaştırın
Köpek tasma eğitimi özellikle saldırgan olan hayvanlara öğretilmesi gereken bir eğitimdir. Hayvanlar karşı cinsten ya da başka cinsten bir hayvan gördüklerinde saldırma eğiliminde bulunabiliyorlar. Bunun için köpeklerin hepsine tasma eğitimi verilmelidir.
Köpeklerin evcil hayvanları ve diğer hayvanları dişlemesindeki en büyük etken küçüklükten başka hayvanlar ile kaynaşmamış olmalarıdır. Özellikle yeni sahiplenmiş olduğunuz küçük dostunuzun, diğer küçük evcil hayvanlar ile kaynaşıp oynaşmasına izin verin. Haftada en az 3 kere ya da 5 kere başka hayvanlar ile etkileşim içinde olup oynamaları uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Hayvanlarınız bu şekilde arkadaşlığı öğrenir ve hemen saldırganlık eğiliminde bulunmaz. Oyun sırasında kontrollü bir şekilde davranmanız, köpeğinizin deneyim kazanmasına neden olacaktır.
Köpeğe Uygun Yaşam Alanı Hazırlayın
Köpek tasma eğitimi her köpeğe verilmesi gereken önemli bir eğitimdir. Evinize dahil ettiğiniz köpeğin sizin yaşam alanınıza uygun bir şekilde davranabilmesi için ona uygun bir alan yaratmanız gerekiyor. Bu şekilde kendinin evde bir yere ait olduğunu düşünecek ve evin kurallarına daha çabuk alışacaktır.
Her şeye başlamadan önce köpeğinizin evin bir parçası olduğuna inanması gerekiyor. Köpeğinize ait olan bir yaşam alanı, bir oyun alanı, bir yemek alanı oluşturmanız her zaman kendini güvende hissetmesine neden olacaktır. Köpeğinize ait olan bir yatağının olması köpeğinizin hem sağlığı hem de size alışması açısından daha kolay bir süreci beraberinde getirir.
Saldırgan Hareketlerden Uzak Tutun
Köpek tasma eğitimi son derece önemli olan bir eğitimdir. Köpeklerin küçük yaşlardan itibaren bu tasmalara alışması gerekiyor. Alışmayan hayvanlar ileriki yaşlarda tasma takmaya pek sıcak bakmıyor. Bunun için köpeğinizi olabildiğince iyimser yapmayı hedefleyin. Bu yapmış olduğunuz eylem saldırgan hareketleri sergilememesine ön ayak olacaktır.
Uzmanların söylediği gibi köpeklerinizi daha küçük yaşlarda bir eğitim merkezine vermeniz gerekiyor. Bunun amacı köpeklerin küçük yaşlarda daha çabuk bir şekilde alışkanlık kazanması ve daha çabuk öğrenme eğilimine sahip olmasıdır. Kontrolsüz ve yanlış bir şekilde yetiştirilen köpekler zaman içerisinde size karşı hırslanma ve ısırma eğiliminde bulunabilirler. Ona yapmaması gereken şeyleri öğretmeye başlayabilirsiniz. Bu süreçte onu korkutmayın ve incitmeyin.
Kurallarınızı Öğretin
Köpek tasma eğitimi verilirken köpeği incitmemeye ve korkutmamaya dikkat edin. Köpekler son derece hassas hayvanlardır, sesinizi yükselttiğinizde kırılabilirler. Köpeğiniz her zaman kendi isteği ve doğrularına göre hareket etmek isteyecektir. Ancak bunun doğru bir davranış olmadığını ve belli kurallarınızın olduğunu öğretmeniz gerekiyor. Doğru bir şekilde eğitim alan sokak köpekleri ya da evcil hayvanlar sizin otoritenizin farkına varır ve sizi dinler. Kurumumuzdan ve uzman eğitmenlerimizden hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara