Anasayfa > Haberler >Köpek Eğitimi Tuvalet

Köpek Eğitimi Tuvalet

Köpek Eğitimi Tuvalet

Köpekler, insanların en sadık dostlarından biridir. İnsanların en çok arkadaşlık yapıp, aynı ortamı paylaştığı, dost canlısı, sevecen ve sadık yapılı köpeklerle pek çok açıdan mutlu bir hayat sürmesi mümkündür. Unutulmaması gereken ilk kural; her köpeğin ayrı bir proje olduğudur. Bir köpek sahibinin köpeğinden beklentileri de, abartmamak gerekirse, neredeyse çocuğundan beklentileri ile doğru orantılıdır. İlk kez köpek bakım ve sorumluluğunu üstlenenler için durum umutsuz değildir. Sabır, emek ve sevgiyle verilen tuvalet eğitimiyle sonuca oluşmak o kadar da zor değildir. Kolaya kaçmak ve aceleci davranmak süreci uzatarak zorlaştıracaktır.

 Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Yavru köpeğe tuvalet eğitimi vermeden önce onun hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Mesane kapasitesi, yani ufacık idrar torbası uzun süre tuvaletinin tutmasına yetecek büyüklükte değildir. Sıklıkla tuvalet ihtiyacı hissedip; yemek yediği veya uyuduğu yer dışında tuvalet ihtiyacını gidermek ister. Evde veya ev dışında tuvaletini yapması, onun açısından anlam ifade etmez. Kum, çim, halı, teras, koltuk hiç fark etmez, o ihtiyacını giderir. Basit bir rutin oluşturulup köpeğin bunu bozmayacağından emin olunursa, tuvaletini tutmaya başlayacaktır.

 Köpeğin Beden Dili

Köpek eğitimi onu anlamakla başlar, hareketleri takip edilip, incelenmeye başladıkça ne istediği veya istemediği anlaşılacaktır. Köpek beden dili konusu çözümlendiğinde; kuyruğunun duruşu, havlaması, yüz mimikleri ve tırmalaması köpek hakkında bilgiler verecektir. Köpekle sağlam ve yürütülebilir ilişki kurmak, ona doğru şekilde tuvalet eğitimi vermek isteniyorsa köpeğin beden dili mutlaka öğrenilmelidir. Mümkün olduğunca beden diline dikkat edilip anlamaya çalışılmalıdır:

  • Köpeğin yüzünde beliren bir rahatsızlık veya endişe verici bir ifade,
  • Belirli bir nokta üstünde daireler çizmeye başlaması,
  • Devamlı kapının önünde beklemesi veya kapı çevresinde dolaşmaya başlamış olması,
  • Ağlama, sızlamayla, kapıya yönelik dikkat çekmeye çalışması,
  • Çömelir bir pozisyona geçmesi tuvalet ihtiyacının geldiğine dair beden dili işaretleridir.

 Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalıdır?

Köpek tuvalet eğitiminin ne zaman başlayacağı konusunda hassas davranmak gerekir. Her yaştaki köpek, doğru eğitim metoduyla eğitilebilir. Türü ne olursa olsun, köpeklerde tuvalet eğitimi, eve ilk geldiği gün başlar. Köpek yavruysa, yavru kafesi kullanılarak tuvalet eğitimi verilebilir. Kafes eğitimi dışında köpeğin güvenliğini sağlama konusunda da yardımcı olacaktır. Enerjik ve araştırmacı yavru köpek, ilginin üzerinde olmadığı zamanlarda kendini yaralayabilir. Güvenli ortamda kalması, tuvalet eğitiminde de yardımcı olur. Uyku ve dinlenme zamanlarında kafeste kalan yavru köpek, bulunduğu yere tuvaletini yapmak istemeyecektir. Kafesle ilgili yapılacak eğitim, tuvalet alışkanlığının kazandırılmasında önemli bir araç olarak kullanılabilecektir.

 Kaç Haftada Tuvalet Eğitimi Verilebilir?

Köpeklerde tuvalet eğitimi, cinsine ve karakterine göre değişmekle beraber, ortalama 3-4 haftada tamamlanabilir. Tüm eğitim adımlarında olduğu gibi, bu süreç de sahibiyle köpek arasındaki ilişkinin gücüne bağlıdır. Köpek, sahibinin ev içinde ve dışında patron olduğunu bilip öğrenmelidir. Sonrasında itaati kendiliğinden gelecektir. Köpek eğitiminde tutarlılık, emek, zaman, disiplin, doğru metot ve sevgi, temel yardımcılardır.

 Köpek Tuvalet Eğitim Metotları Nelerdir?

Köpek eğitim uzmanlarına göre, köpeklere tuvalet eğitimi, ev dışında verilmeye başlanmalıdır. Apartmanda yaşayanlar için gazete veya alan belirleme tekniği kullanılabilir. Ama her iki durumda da, köpeğe tuvaletini yapması için bir alan belirlenmelidir. Evin her köşesini tuvalet olarak kullanmamayı öğrenmelidir.

Uzmanlara göre köpek tuvalet eğitim metotları ikiye ayrılmaktadır;  

  • Evde Tuvalet Eğitimi: Ev içerisinde gazete kağıdı, tuvalet pedi ve tuvalet bezi kullanarak verilen eğitimdir.  
  • Ev Dışında-Dışarıda Tuvalet Eğitimi: Köpeği sık sık dışarıya çıkarıp, tuvaletini dışarıda yapmasını sağlamaktır. 

Düzenli ve iyi tuvalet eğitimi alan köpekler, hasta olmadıkları müddetçe yapmamaları gereken yerlere tuvaletlerini yapmayacaklardır. Köpekler, alışkanlıkları olan hayvanlardır. Aynı zamanda eğitim verilirken seçilecek sözcüklerle komutları da zaman içinde öğrenip, nereye ve niçin gittiğini bilecektir. Köpek tuvalet eğitimiyle ilgili olarak uzmanlarımızdan destek, ayrıca köpek eğitimi konusunda tüm konularda bizden hizmet alabilirsiniz.

 

 

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Avatar
Sibel 19.07.2023 Eklendi

Terrier maltese sahiplendim ancak tuvalet eğitimi beni oldukça zorluyor nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Avatar
Sude Bili 12.04.2023 Eklendi

Tuvalet eğitimine kaç aylııken getirmek uygun olur cevap verir misiniz

Avatar
Aylin 12.04.2023 Eklendi

köpeğimi tuvalet eğitimine bir türlü alıştıramadım ne yapacağım yardımcı olur musunuz

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara