Anasayfa > Haberler >Pointer Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Pointer Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Pointer Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Pointer köpeklerinin ırkı genel olarak 1650 yılı sonralarına ve İngiltere’ye dayanır. İsmini hareketsiz durmasından kaynaklı olarak alan bu cins köpeklerin boyları ortalama 55 ila 70 cm’e kadar uzayabilir. Renk bakımından sarı kafa ve kara kafa olarak ikiye ayırmak mümkündür. Kuyruk özelliği yoktur, eğer kuyruğu kesilirse kısa kuyruk olur. Erkek pointer cinsinin yüksekliği 55 – 62 cm arası iken; dişi pointer cinsinde 54 – 60 cm arasıdır. Erkek pointer cinsinde kilo 25 – 35 kg arasında iken; Dişi pointer da 20 – 30 kg arasındadır. Gözlerinin rengi tüylerinin rengine göre değişiklik gösterir. İlk yıllarında fazla bilinmeyen bir ırk olsa da zamanla tercih edilmeyi başarmıştır. Pointer köpekleri avcı köpekleri olarak bilinir ve koku duyuları oldukça gelişmiştir. Avcı köpekler grubuna giren bu köpekle avının yerini hemen gösterir fakat avı tutup getiremez. Bu köpekler sulu ortamlar için uygun değillerdir ve avcı köpeği sınıfına girdiği için çok havlar.

Pointer Köpeğin Yaşam Şartları

Pointer türü köpekler oldukça hareketlidir ve çocuklarla arası çok iyidir. Sabırlı bir yapıya sahiptirler ve çocuklarla gayet iyi anlaşırlar Pointer köpekleri çok sakin ama özgürlüklerine çok düşkün özellikte köpeklerdir. Bu nedenle ev gibi kapalı alanlarda yaşaması pek tavsiye edilmez. Açık yerlerde kendilerini daha huzurlu hissederler. Sürekli egzersize ihtiyaç duyduklarından dolayı hareket özgürlüğü kısıtlanmamalıdır. Diğer köpeklerle arasını iyi tutabilen bir köpek ırkıdır.

Ä°lgili resim

Günlük yaşamda sadık ve sevecen bir yapıya sahip olan pointer cinsi köpekler az da olsa inatçılık huyu taşır. Çevredeki  her türlü sese havlamayı başarırlar ama bekçilik için uygun bir köpek türü değillerdir.

Pointer Köpeğinin Bakımı

Pointer cinsi köpekler genelde kahverengi, sarı ve siyah tüy renklerine sahip olup,  kısa bir tüy yapısına sahiptirler. Bu nedenle tüyleri çok problem yaratmaz. Bakımı oldukça kolaydır. Eğer av için kullanılıyorsa, mutlaka avdan dönüşte gerekli temizlikleri yapılmalı, pati ve tırnakları iyice pislikten arındırılmalıdır. Çok aşırı banyo yaptırılmasını istemezler. Gerekli oldukça banyo yaptırılması tavsiye edilir.

Pointer Köpeği Beslenme Tarzı

Pointer köpekler kaslı bir vücut yapısına sahiptirler ve buna bağlı olarak vitamin ve mineral ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Beslendiği gıdalar veteriner tarafından takip edilmeli ve veteriner tarafından uygun görülen besinler ile beslenmelidir. Eğer mama ile beslenecekse, gelişimi açısından kullanılan mamanın mutlaka organik olması gerekmektedir.

Pointer Köpeklerin Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Pointerler yapı itibari ile de çekingen olduğundan dolayı henüz yavru iken ortama alıştırılmalı, sosyal özellikler kazandırılmalıdır. Eğitim aşamaları biraz sabır ve özen gerektirmektedir. Henüz çok küçük olan pointer cinsi köpekler eğitimde hatalar yapabilir.

Bu cins köpeklerin eğitime sağlıklı cevap verebilmesi için öncelikle sahibini sevmesi ve benimsemesi gerekmektedir. Sahibi ile iyi geçinen pointer köpeğin eğitimi gayet güzel ve rahat geçmektedir.

Eğitime ilk olarak ‘ otur’, ‘ kalk ‘ komutları ile başlanabilir. Pointer ırkından verim alınması ve iyi bir av köpeği olması isteniyorsa bu köpeğin sürekli olarak ava götürülmesi ve ortama alıştırılması gerekmektedir. Pointer cinsleri ne kadar çok ava giderse o kadar iyi bir av köpeği olur. Avcılık eğitimine götürülen pointer köpeklerinin eğitimi zorlu ve uzun bir süreç gerektirir. Ortalama 3 ila 6 ay arasında eğitimi tamamlanan pointer köpekleri eğitimde verilen komutları doğru yerine getirmesine bağlı olarak ödüllendirilmelidir. 

Bu şekilde bir ödüllendirme ile artık bir sonraki komutlarda ve eğitimlerde de doğru algılaması ve komutu doğru uygulaması sağlanır. Bir diğer yöntem doğru algılanan komutlardan sonra köpeğe şefkat göstermektir. Belirli aralıklarla verilen doğru komut tepkilerinde köpeğin kafasının okşanması, sevilmesi bir diğer eğitim süreci için oldukça faydalı olacaktır. Pointer cins köpekler eğer başarılı bir av eğitimi geçirirlerse, soylarında taşıdıkları  asil özellikleri sayesinde de çok başarılı bir av köpeği olabilirler.

 

 

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Avatar
İbrahim 8.02.2024 Eklendi

Poentir av köpeği almak istiyorum

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara