Anasayfa > Haberler >Alman Kurdu Köpek Eğitimi

Alman Kurdu Köpek Eğitimi

Alman Kurdu Köpek Eğitimi

Alman kurdu; German Shepherd adıyla da bilinen Alman çoban köpeğidir. Köpek cinsleri içerisinde belki de en popüler olanlarından biri olan bu ırk, dünya çapında oldukça yaygın bir köpektir. Özellikle dizi, sinema ve televizyon şovlarında çok sık görülen bu cins, genellikle polis köpeği rolünde olduğundan K9 adıyla hafızalara kazınmış durumdadır. Ülkemizde görünüşünden dolayı “kurt köpeği” olarak tanınsa da, esas itibariyle çoban köpeği olarak isimlendirilmişlerdir.

Alman Kurdu’nun Kökeni

Alman kurdu, adından da anlaşılacağı üzere Almanya kökenli bir köpek cinsidir. Tarihi belgeler bu köpeğin veya benzerinin Antik Yunan’da ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde yetiştirildiğini göstermektedir. Bu ırkın Alman çoban köpeği olarak adlandırılmasındaki sebep; 1800’lü yılların ortalarında koyun sürülerinin korunmasında bu cinsin kullanılmasıdır. Sonraları 1899 da Alman Çoban Köpeği Derneği ile birlikte bu ırk resmen tanınmış ve kabul edilmiştir. 1.Dünya Savaşı yıllarında alman ordusunda yaygın olarak kullanılan bu köpekler İngilizler tarafından Alsas bölgesi çıkışlı oldukları iddiasıyla “Alsatian” olarak isimlendirilmeye çalışılsa da daha sonra Amerika’ya götürülmeleri ile başlayan süreç sonunda dünya çapında bilinen bir ırk olmuştur.

Alman Kurdu Özellikleri

Genel olarak iri cüsseli ve gösterişli bir yapıya sahiptir. Omuz yüksekliği erkeklerde 60 – 65 cm, dişilerde ise 55 – 60 cm arasındadır. Ağırlık olarak erkekler 30 – 40 kg arasında iken, dişiler 22 – 32 kg arasında gelmektedir. Büyük ve dik kulaklara sahip olup, uzun bir boyna ve güçlü kemiklere sahiptir. Büyük ve uzun tüylü kuyruğa sahiptir. Güçlü bir çenesi olan bu cins, ortalama 10-15 yıllık bir ömre sahiptir. En çok bilinen renkleri; açık kahverengi ve siyah tüyleri olanlardır. Ancak alacalı, tamamen siyah veya beyaz olan türleri de mevcuttur. Kahverengi gözleri vardır ve bakışları cesur, kendinden emindir.

Karakter olarak oldukça itaatkar ve komutlara duyarlıdır. En zeki köpekler sıralamasında her zaman ilk 3’te yer alan Alman kurdu, eğitilmesi en kolay köpek ırklarının başında gelir. Eğitimleri sırasında verilen komutları çok fazla tekrarlamaya gerek duymadan kolayca öğrenir. Özellikle yavru iken alıştırılırsa diğer ev hayvanları ile iyi anlaşabilir. Fakat diğer köpeklerle ilişkisi pekiyi sayılmaz. İyi bir eğitim verildiği takdirde çocuklara bakıcılık yapabilecek kadar gelişebilmektedir. Yabancılara karşı ise uzak ve şüphelidir.

Alman Kurdu’nun Bakımı Ve Eğitimi

Alman kurdu; yapısı itibariyle güçlü, cesur ve korumacı bir köpektir. Eğitime yatkınlığı, zekası ve gücü, onu mükemmel bir polis, ordu veya bekçi köpeği yapmaktadır. Bununla birlikte çocuklarla ve diğer ev hayvanları ile arasının iyi oluşu da onun evde beslenmesinde etkilidir. Aynı zamanda bulunduğu ev veya mekanı korumada birinci sınıf bir köpektir. Bu tür özellikleri yanında arama kurtarma ve görme engellilere yardım köpeği olarak da yetiştirilmektedir. Bahçeli evlerde yaşaması daha uygundur çünkü düzenli olarak harekete ve egzersize ihtiyacı vardır. Tüylerinin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Yapısından kaynaklı kalça çıkığı, epilepsi ve cücelik gibi hastalıklar yaşayabilir. Yalnız kalmaya dayanamaz ve bundan kaynaklı olumsuz davranışlar edinebilir.

Beslenmesinde fazla yağlı olmayan yiyecekler seçilmeli, düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirilmelidir. Bu köpeklerin koruma içgüdüleri gelişmiş olduğundan bu özelliğinin ilerde saldırganlığa dönüşmesine engel olmak için küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmeleri gerekir. Ayrıca sindirim problemleri yaşamalarına engel olmak için yüksek yağ içeren rastgele besinlerden ve yemek artığı vermekten kesinlikle kaçınılmalıdır. Tırnaklarının aşırı uzaması ağrıya ve çeşitli sorunlara neden olabileceğinden bu gibi durumlarda tırnakların bakımının da düzenli olarak yapılması köpeğin sağlığı açısından önemlidir.

Ä°lgili resim

Köpek Eğitimi konusunda uzman kadromuz size en iyi hizmeti sunacaktır. Köpek eğitimi ciddiyet isteyen bir konu olduğu için detaylara dikkat edilmesi sağlıklı sonuç alınması açısından önem taşır. Köpek eğitiminde köpeğin komutlara cevap vermesi, tuvalet eğitimi ve sizinle daha iyi anlaşabilir olması için tüm adımlar profesyonel bir şekilde sağlanır. Eğitim içeriği uzmanlık ve tecrübe isteyen bir konudur. Bunun içinde bu konuda deneyim kazanmış kurumlardan destek alınması gerekir. Çiftliğimiz köpek eğitimi konusunda tecrübesi ile size en iyi hizmeti sağlayacaktır.

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara