Anasayfa > Haberler >Köpek Eğitiminde Sosyalleşme Neden Bu Kadar Önemli

Köpek Eğitiminde Sosyalleşme Neden Bu Kadar Önemli

Köpek Eğitiminde Sosyalleşme Neden Bu Kadar Önemli

Köpek eğitimi köpeklerin ilk etapta alması gereken eğitimleri kapsar. Köpek sahiplenmek hayvan severlerin öncelikleri arasında yer alır. Köpek sahiplenmek pek çok sorumluluğu da beraberinde getiren bir durumdur. Hayvan sahiplerinin köpeklerinin hiçbir ihtiyaçlarını aksatmaması gerekir. Sevimli dostunuzun alacağı eğitimler de bu ihtiyaçlar arasında yer alır. Hayvanların temizlik, barınma ve beslenme ihtiyaçlarının yanında eğitim almaları da ihtiyaç kategorisine girer.
Köpeklerin eğitim alması sahibiyle arasındaki iletişimin gelişmesinde de büyük rol oynar. Eğitimler, sevimli dostunuz ve sizin aranızda ortak bir dil oluşmasına yardımcı olur. Köpeklerinin eğitimi yanında sahiplerinin köpek eğitimi ile ilgili bilgilendirilmesi de son derece önemlidir. Köpek ve sahibinin sağlıklı iletişim kurabilmesi kaliteli vakit geçirmek adına önemlidir.

Köpek eğitimi Köpekler Üzerindeki Etkisi Nedir?
Köpek eğitimi köpeklerin eğitimlerinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önemlidir. Köpeklerin sadece beslenme ve barınma ihtiyaçlarının giderilmesi köpeklere karşı tüm sorumlulukların yerine getirildiği anlamına gelmez. Bunun yanında köpeklerin ilgi ve sevgi ihtiyacı da bulunur. Köpekler yapıları gereği son derece duygusal canlılardır. Bu nedenle sevgi ve şefkat görmeleri psikolojileri açısından oldukça önemlidir. Köpek eğitimleri de köpeklere gösterilmesi gereken sorumluluklar arasında yer alır.
Köpekler ve sahipleri uzun süre boyunca aynı yaşam alanını paylaşır. Bu da köpeklerin ortak yaşam alanı ile ilgili temel kuralları öğrenmesi gerektiği anlamına gelir. Bu şekilde köpek sahipleri ve köpekler beraber çok daha iyi bir şekilde yaşayabilecektir. Köpeklerin ilk öğrenmesi gereken eğitimlerin başında tuvalet eğitimleri gelir. Köpekler aldıkları eğitimler ile tuvaletlerini nereye yapmaları gerektiğini öğrenmiş olurlar. Bunun yanında tuvaletlerini her yere yapamayacaklarını bildikleri için tuvaletlerini tutmayı da öğrenirler.

Köpek eğitimi İtaat Eğitimleri Nelerdir?
Köpek eğitimi köpekler ve sahipleri arasında doğru şekilde iletişim sağlanabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bunun yanında köpek sahiplerinin köpeklerinin alacağı eğitimler konusunda da bilinçlenmesi gerekir. Bu nedenle profesyonel köpek eğitmenleri köpeklere eğitim verirken bunun yanında sahiplerine de eğitimler ile ilgili bilgiler de bulunur. Köpeklerin yavruluk döneminde eğitimlerine başlamak ileride bu davranışları sergilemesi açısından son derece önemlidir.
İtaat eğitimleri ile köpeklere verilen komutların bu canlılar tarafından yerine getirilmesi sağlanır. İtaat eğitimleri temel ve ileri düzey olmak üzere ikiye ayrılır. Temel itaat eğitimlerinde otur, kalk, bekle, git gibi basit komutlar yer alır. Temel itaat eğitimleri tasma eşliğinde gerçekleştirilir. İleri düzey eğitimler de ise köpeklere daha fazla komut öğretilir ve eğitimler tasmasız olarak devam ederKöpek eğitimi köpeklerde itaat ve tuvalet eğitimlerinin dışında sosyalleşme eğitimleri de odlukça önemlidir. Sosyalleşme eğitimleri sayesinde çevrelerine daha kolay bir şekilde uyum sağlayabilir. Sosyalleşme eğitimleri köpek dışarı çıktığında diğer insanlarla, çocuklarla ve hayvanlarla daha rahat anlaşabilmesi ve iletişim kurulabilmesi açısından verilen bir eğitimdir.

Köpeklerin ileride saldırgan davranışlar sergilememesi adına sosyalleşme eğitimleri almaları son derece önemlidir. Bu sayede köpeklerin duygusal sağlıkları da daha rahat bir şekilde korunur. Bu şekilde köpekler insanlara çok daha rahat bir şekilde uyum sağlayabilirler.

Köpek Eğitiminde Şiddetin Olumsuz Etkileri
Köpek eğitimi pozitif eğitim ile köpeklerin eğitilmesi sağlanır. Köpeklere eğitim verilirken şiddet uygulanması insani ve etik bir davranış değildir. Bu son derece yanlış bir tutumdur. Köpek eğitimlerinde pozitif eğitimler ile köpeklere eğitim verilmesi gerekir. Şiddet, köpeklerde agresifleşme ya da içine kapanma gibi durumlara sebep olabilir. Köpeklerin sosyal bir canlı olmaları, sahibine ve çevresine karşı saygılı olmaları açısından pozitif eğitimin önemi büyüktür. Köpek eğitimi ile ilgili kurumumuzdan  uzman eğitmenlerimizden hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara