Anasayfa > Haberler >Köpek Eğitimi Nedir? Neden Gereklidir?

Köpek Eğitimi Nedir? Neden Gereklidir?

Köpek Eğitimi Nedir? Neden Gereklidir?

İnsanlar kadar sosyal bir canlı olan köpekler, evcil hayvanların başında gelmektedir. Birçok insan sadık bir dost olması sebebi ile evcil hayvan beslemek istediklerinde köpekleri tercih etmektedirler. Köpekler, yaşamını sürdürdüğü evin bir ferdi gibi davranan sıcakkanlı canlılardır. Evde beslenen köpekler, zaman kaybetmeden hatta küçük yaşlarda sahiplenilmiş ise küçük yaşlardan itibaren eğitilmeye başlanmalıdır. Doğu bir eğitim almayan köpekler, ev ve aile ortamında olduğunun bilincine varamadığından dolayı nasıl davranacağını da bilemez ve sahibine oldukça zor zamanlar yaşatabilir.

Köpekleri tıpkı küçük çocuklar gibi eğiten köpek oteli gibi birçok merkez bulunmaktadır. Bu eğitim merkezlerinde köpeklerin komut alması, aldığı komutu yerine getirmesi, en önemli eğitim olan tuvalet eğitimi, uyku eğitimi, beslenme zamanları gibi daha birçok eğitim verilmektedir. Bu tarz köpeğin sosyal yaşamda birey olarak varlığını sürdürebilmesi için gerekli olan eğitimlere temel itaat eğitimi adı verilmektedir. Koruma gibi farklı amaçlar için yetiştirilmek istenen köpekler, temel itaat eğitimini başarı ile tamamlamaları gerekmektedir. Bu eğitimi tamamladıkları takdirde belirli bir yaşa geldiklerinde bir üst seviyede yer alan eğitime geçebilmektedirler.

Köpek Eğitiminin Gerekliliği

Köpek sahiplenmek, tıpkı evlat edinmek gibidir. Bu yüzden köpeğin bakılacağı yerde onun ihtiyacı olan tüm her şey mevcut ise, bu şekilde bir sahiplenme gerçekleştirilmelidir. Onun barınma ihtiyacının karşılanması, mama ve suyunun düzenli olarak verilmesi, temizliği, düzenli sağlık kontrollerinin yaptırılması, yeterli sevgi ve ilgi gösterilmesi gibi ihtiyaçlarının yanı sıra onun eğitilmesini sağlamak köpek sahibinin sorumlu olduğu konulardan biridir. Köpek eğitimi, köpek ile sahibi arasındaki bağı ve iletişimi kuvvetlendireceğinden dolayı oldukça önemlidir. Köpekler duygusal hayvanladır. Bu yüzden sahibi ile arasındaki güçlü bağ ve aynı dili konuşamıyor olsalar da, aralarındaki iletişim oldukça önemli bir konudur.

İtaat Eğitimi Nedir?

Köpek eğitimi sırasında ilk sırada yer alan itaat eğitimi, sosyal çevre olan insanlar içinde yaşayacak olan tüm köpekler tarafında başarı ile tamamlanması gerekmektedir. Köpeklerin komutları anlayarak yerine getirebilmeleri, köpek oteli gibi eğitim merkezlerinde itaat eğitimi almaları ile mümkün olmaktadır. Bu temel eğitimde “otur, yat, kalk, git, gel, bekle” gibi komutlar ile sahibinin sözünü dinlemesi öğretilir. Her ihtimale karşı bu eğitimler köpek tasmalı iken verilmektedir. Temel itaat eğitiminden sonra verilebilecek olan ileri itaat eğitimde ise, köpek tasmasızken eğitim verilir. İleri itaat eğitiminde daha fazla komut öğretilmeye çalışılır. Ayrıca köpeğin yabancı kişilerden yemek yememesi ve yabancı kişilere gitmemesi gibi birtakım koruyucu eğitimler de verilmektedir.

Sosyalleşme Eğitimi Nedir?

Köpeklere verilen sosyalleşme eğitimlerinin amacı, köpekleri insan yaşamına adapte edebilmektir. Köpek dışarı çıkarıldığında sokak, park ya da yolda insanlara, çocuklara ya da diğer hayvanlara karşı aşırı derecede ve rahatsız edici tepkiler vermesinin önüne geçilerek, saldırgan ve korku dolu davranışlar sergilenmemesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Böylece insan doğasından tamamı ile farklı olan köpeklerin duygusal sağlıklarının korunarak sosyal çevredeki yaşama alışması hedeflenmektedir. Köpeğin sosyalleşme eğitimi özgüvenini dengede tutmak için oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde sosyalleşememiş olan köpeklerde ise utangaçlık, hiperaktivite, havlama ve saldırma gibi davranışlar görülmesi olasıdır.

Pek çok köpek sahibi, köpeklerini sağda solda okuduğu ya da duydukları ile eğitebileceğini sanarak aldanıyorlar. Oysaki köpeklerin, köpek eğitimi konusunda uzman ve tecrübeli kişiler tarafından eğitilmesi gerekmektedir. Aksi halde yanlış öğretilen hareketler, istenmeyen davranış ve tepkilere yol açabilmektedir. Köpekler, ırk ve cinsiyetleri göz önünde bulundurularak köpek eğitimi konusunda uzman kişiler tarafından eğitilmelidirler. Köpek uzmanları tarafından köpeklere verilecek ilk eğitimin tuvalet eğitimi olduğu belirtilmektedir. İtaat eğitimleri, sosyalleşme eğitimleri ya da köpeğin sosyal alanlarına göre verilecek olan bodyguard ve koruma köpeği eğitimlerinin olabilecek en erken yaşlarda, uzman köpek eğitmenleri ile verilmesi gerekmektedir.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara