Anasayfa > Haberler >Kafkas Çobanı Köpek Eğitimi ve Fiziksel Özellikleri

Kafkas Çobanı Köpek Eğitimi ve Fiziksel Özellikleri

Kafkas Çobanı Köpek Eğitimi ve Fiziksel Özellikleri

Kafkas çoban köpek eğitimi zeki ve sadık olmaları ile bilinen bu canlılar için hiçte zor değildir.  Kars çoban köpeği olarak da bilinir ve 20 yıla kadar yaşayabilirler. Son yıllarda sahiplenilme oranı giderek artan Kafkas köpekleri profesyonel eğitim ile ev ortamına çok çabuk adapte olabilen canlılardır. Tüylerinin kabarık oluşu gören herkesi kendine hayran bırakırken, küçük yaşlardan itibaren verilen sosyalleşme eğitimi diğer ırklarla uyum içinde olmalarını kontrol altında tutabilmeyi sağlıyor. Sahiplerine karşı yoğun sadakat ve saygıları ile bilinen patili canlılar yabancıları çok çabuk tehdit algılayabildiği için saldırgan tavırlar sergileyebilir.

Kafkas Çoban Köpek Eğitimi ve Beslenmesi
Kafkas çoban köpek eğitimi ve ortalama yaşam süreleri sahipleri tarafından verilen bakımın kalitesine göre değişkenlik gösteriyor. Yeterince bu canlılara ilgi gösterebilmek için temel bakım gereksinimlerini yakından takip etmek gerekiyor. Uzun tüylerin en az haftada bir kere taranması ve tırnak bakımına dikkat edilmesi de hijyen olmaları açısından gereklidir.
Beslenme konusunda düzenli bir rutine uyulması ve iştahın artması ya da azalması gibi durumlarda mutlaka veteriner hekimlerin bilgisine başvurulmalıdır. Verilen hazır mama ya da evde hazırlanan yiyeceklerin sağlıklı ve ideal kalori oranına sahip olduğundan emin olunmalıdır.

Kafkas çoban köpek eğitimi genellikle güçlü ve iri yapıdaki bedensel özellikleri dikkate alınarak verilir. Gücü simgeleyen duruşları ile pek çok köpek ırkından ayrılan Kars çobanı, büyük baş yapısı ve siyah burunları ile dikkat çekiyor. Erkek Kafkas çobanlarının boyları 70 ile 100 cm arasında uzar. Dişilerde ise 60 ile 90 cm arasındadır. Kiloları ise dişi ve erkeklerde ortalama 100 kilograma kadar erişebilmektedirler.Karakter olarak sevecen ve oldukça ağırbaşlı olan Kafkas çobanı tüm canlılar gibi sevgi ve ilgi meraklısıdır. Yeterince sevgi hissedemediğinde havlayarak beklentisini belli edebilir. Açık havada bolca oyunlar oynamaları fiziksel gelişimleri için büyük önem taşır.

Kafkas Çoban Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır?
Kafkas çoban köpeği eğitimi, asi ve hırçın karakteristik yapıları gereği en erken dönemde başlandığı takdirde olumlu etkisini göstermektedir. En erken 6 aydan önce Kafkas çoban köpek eğitimine başlanması, otoritenin kimde olduğunun benimsenmesi ve ona riayet edilmesi için gereklidir. Eğitim almaya hazır olmadıklarını hissettiklerinde tüm çabaların boşa gitmesi ve her şeyin başa alınması söz konusu olabilir. Bu nedenle profesyonel bir eğitim süreci tüm ırklarda olduğu gibi Kafkas Çoban köpeklerinde de üst düzey verim sağlar.

Kafkas Çoban Köpek Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kafkas çoban köpek eğitiminde başarılı sonuçlar elde edebilmek için eğitmenin gerekli yeterliliğe sahip olması gerekir. Kafkas çoban köpeğinin doğasını iyi bilmeli ve karakter özelliklerine vakıf olmalıdır. Disiplin, sabır ve bilinçli bir eğitmenin eğitemeyeceği patili dost yoktur. Bu nedenle Kars çobanlarının sadakatinden şüpheye düşmeden istikrarlı bir çalışma istenilen düzeyde eğitilmelerini sağlayacaktır. Tuvalet ve sosyalleşme eğitimlerine kısa sürede uyum sağlayan bu ırklar, en çok koruma eğitimlerinde başarı sağlanan ırklardır.
Her köpek ırkının evcilleştirilmesi söz konusu olamazken, Kafkas çoban köpekleri lider ruhlarını en çok koruma eğitimlerinde göstermektedir. Bedensel gelişimleri kadar zihinsel gelişimleri de göz önünde bulundurularak eğitimin kapsamı şekillendirilmelidir.
Kendilerini rahat hissettikleri ve benimsedikleri her ortama kısa zamanda ayak uydurabilen Kafkas Çoban köpeği, günümüzde evcilleştirmek için tercih edilen ender ırklar arasında yer alıyor. Sizlerde Kafkas Çoban köpeğiniz için uzman eğitmenlerimiz eşliğindeki hizmetlerimizden yararlanabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara