Anasayfa > Haberler >İtaat Eğitimi Alan Köpeklerde Neler Değişir

İtaat Eğitimi Alan Köpeklerde Neler Değişir

İtaat Eğitimi Alan Köpeklerde Neler Değişir

İtaat eğitimi, köpeğinizle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Köpeğiniz için eğlenceli oyunlar oynamakitaat eğitimine katkı sağlar.
Günlük hayatta en sık kullanılan temel komutları içerir. Köpeğin kelimenin tam anlamıyla sahibinin yetkisi altına girmesine ve tasmaya bağlıyken itaat etmesine izin verir. Burada en önemli nokta sahibini sadece sessiz bir ortamda değil, yabancıların önünde, sokakta, diğer köpeklerin önünde yani dikkat dağıtıcı ve kışkırtıcı bir ortamda dinlemektir. Eğitime dâhil edilen komutlar takip et, otur, yat, bekle ve hayır olarak karşınıza çıkar.
Köpeklerde Temek İtaat Eğitimi Ne Zaman Başlar?
Temel itaat için ideal başlangıç yaşı 6-9 aydır. Kangal, SiberianHusky, Samoyed, SharPei ve ChowChow gibi eğitilmesi zor köpekler için eğitime mümkün olduğunca erken, 6 aylıkken başlamanızı öneririz. Köpeğin kişilik sorunları yoksa (kararsızlık, saldırganlık, çekingenlik vb.) eğitim 5 hafta sürecektir. Köpeğinizi eğitmek, itaat konusunda köpeğinizin size karşı güven oluşturmasına yardımcı olur.
Örneğin itaat eğitiminde sıkça yer alan Otur komutu, köpeği oturan köpekten uzaklaştırmak ve sizin köpeğe gelmenizi beklemek için kullanılır. Otur komutundan sonra bekleyip bırak diyorsunuz. Bu komutu temel itaat eğitiminde verirken çok uzun süre bekleme yapmadığınızdan emin olmanız gerekir. Bu komut kısa bir duraklama için kullanılmalıdır. Bekleme komutu sırasında bir top, kedi, başka bir köpek veya bir insan köpeğinizi geçebilir. Bununla birlikte, köpeğiniz aldığı pozisyonu değiştirmemelidir.
Eğitimde Hedefler
İtaat eğitimi için ilk hedefiniz, öğrenirken köpeğinizi mutlu etmektir.  İkinci hedefiniz köpekle rahat çalışmaktır. Sinirli veya yorgun hissediyorsanız, bu durumda köpeğinizle oynamak iyi bir fikir olmayabilir. Onu sakin bir köpek olarak görmezden gelirseniz hataya yer vermiş olursunuz.
İtaat Derecesi
İtaat eğitimi, küçük ve büyük köpekler için eşit derecede önemlidir. Örneğin, çağrıldığında gelmeyi öğretmezseniz, kaybolabilir veya zarar görebilir. Ve boyutları ne olursa olsun, iyi eğitim verilmiş güzel huyu olan bir köpek, kötü huylu bir köpekten çok daha iyi bir arkadaş olacaktır. Bu nedenle köpeklerde eğitim verirken boyut konusu değil eğitimin kalitesi ve derecesi de büyük önem taşır.
İtaat eğitiminin dereceli olması köpeğin daha rahat eğitim alabileceği ifadesi ile tam olarak uyuşmaktadır. İtaat derecesininönemi, birçok köpeğin eğitim alma konusunda daha cana yakın olması anlamına gelir. Örneğin, küçük bir köpek yatağında uyur ve mobilyalarında oturabilirler.  Köpeklerin sevdiği şeyle gözlenmesi gereken bir komut verin.
İtaat Eğitiminin Birinci Vazifesi: Sabır
İtaat eğitimi için sabırlı olursanız, köpeğiniz öğrenmekten çok keyif alacaktır. Köpekler genellikle yavruyken eğitime başlarlar, bu yüzden tıpkı insan yavrularının sabra ihtiyacı olduğu gibi onların da sabra ihtiyacı vardır.
Köpeğiniz antrenman yaparken başka bir yere dikkat etse bile inat etmeyin ve cezalandırmayın. Köpek birkaç kez söylendikten sonra komutu anlayıp yerine getirse bile, eğitim seansı sırasında tekrarlanmalı ve eğitim tamamlandığında ertesi gün atlanmalıdır.
Liderin kim olduğunu öğrenmek eğitimin en önemli parçasıdır. Köpeğe itaat etmeyi öğreterek ona ne yapması gerektiğini vermek, köpeğe sahibinin lider olduğunu ve yol göstermekten çok onu takip ettiğini anlayacak bir kapasite sağlayacaktır.
İtaatin İkinci Sıradaki Önemli Başlığı: Odaklanma
İtaat eğitimi konusunda en önemli şey konsantrasyondur, itaatkâr köpekler için ana motivasyondur. Köpeğiniz ikramlara, en sevdiğiniz oyuncaklara veya diğer her şeye odaklanabilir. Köpekler diğer hem cinsleri ile etrafta dolaşırken, çok gürültülü bir ortam olduğu için ve ailede onunla vakit geçirmekten hoşlanan insanlar olduğu için, köpeğinizin eğitim sırasında size odaklanması oldukça zordur.
Köpek eğitimi konusunda kurumumuzdan ve uzman eğitmenlerinden hizmet alabilirsiniz. Firmamız köpek pansiyonu ve köpek eğitimi konusunda hizmet vermektedir.

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara