Anasayfa > Haberler >Yavru Köpek Eğitimi

Yavru Köpek Eğitimi

Yavru Köpek Eğitimi

Yeni bir köpek edinen kişiler için en önemli husus köpeğin temel eğitimle başlayarak eğitim sürecinin ilerlemesidir. Yavru köpek edinme durumunda ise eğitim daha kolay bir hale gelmektedir. Eğitim ilk olarak köpeğin eve gelmesiyle başlamaktadır. Köpeğin eğitime başlamak için belirli bir yaşa gelmesini beklemek yanlış bir düşünce olup sekiz haftalık olduktan sonra eve gelir gelmez eğitimin başlaması gerekmektedir. Böylece aile düzenini öğrenmeye başlayarak kendini o eve ait olarak hissetmesi ve sosyalleşmesi daha kolay olacaktır. Eve yeni gelen yavru köpeğin kendini eve ait hissederek evin düzenine ayak uydurması da öğretilmesi gereken ilk hususlardan biridir. Bazı kurallarla birlikte verilecek eğitimin yavru köpeğin adaptasyon sürecini daha da kolaylaştıracaktır.

Yavru Köpeklerin Hangi Davranışları İçin Temel Eğitim Gerekmektedir?

Önemli bir sorumluluk olan evcil hayvan bakımlarından biri olan köpek sahiplenme, insancıl ve dost canlısı olmalarından dolayı tercih edilmektedir. Güzel bir dostluk kurmanın mümkün olduğu köpekler, yavruyken sahiplenildiği takdirde daha davranışları daha çabuk değiştirilmekte ve istenildiği şekilde törpülenmesi mümkün olmaktadır. Öncelikli olarak yavru köpeğin davranışlarını anlamak ve ortak bir iletişim dili oluşturarak güvenli bir bağ kurmak önem taşımaktadır. Yavru köpeğin kaybolma gibi durumlara karşı güvenliği amacıyla davranış eğitimi vermenin yanı sıra ev eğitimi, kemirme, ağlama ve mızmızlanma, oyun oynama ve sosyalleşme gibi davranışların törpülenmesi için davranış eğitimi, itaat eğitimi ve özel komutlardan oluşan bir süreç geçirilmelidir. Yavru köpeğe güvenli bir ev ortamı, yeterli ve uygun beslenme, sağlık için düzenli olarak veteriner bakımı ile ilgi ve sevgi ihtiyaçlarının giderilmesi sahibinin en önemli sorumlulukları arasında yer almaktadır.

Yavru Köpek Eğitimi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sahibinin moralinin kötü olduğu zamanlarda köpekle çalışmaması gerekmektedir. Böylece hem yavru köpek hem de sahibi için eğitim eğlenceli bir hal alacaktır. Köpeğin eğitim sırasında eğlenmesi için sahibinin de iyi bir enerjiye sahip olması çok önemlidir. Yavru köpekler verilen komutu yerine getirdiğinde ödüllendirilmelidir. Eğitimde köpekle oyun oynamak köpeğin daha zevk ve keyif almasını sağlaması için gereklidir. Dersin sonlandığı vakit özel olarak ayarlanmalı ve köpek ders sonunda başarılı bir şey yaparak ders bitirilmelidir ki eğitimi mutlu bir şekilde tamamlaması sağlanmalıdır. Sahibinin tutarlı, istikrarlı ve disiplinli olmasının yanında sevecen yaklaşımlı sesle köpeği motive etmek önemli noktalardandır. Tüm bu durumlar sağlandığı takdirde köpek eğiticisiyle birlikte olmaktan keyif duyacak ve eğitim istenilen bir şekilde ilerleyecektir.

Yavru Köpek Eğitiminde Sosyalleşme

Aile düzenine alıştırılan yavru köpeğe verilen eğitim sahibinden daha çok köpeğin uyum sorununun olmaması için büyük önem taşımaktadır. Sosyalleşme süreci yavru köpekler için daha çok önemlidir. Yavruyken sosyalleşmemiş köpeklerin ileride sosyalleşmesi daha zor bir hal almakta ve çevreye uyum gösteremedikleri için olumsuz etkilenmektedirler. İlk zamanlar çevresine ve başka köpeklere karşı ürkek ve korkak bir yaklaşım göstermesinin beklenen bir durum olduğu yavru köpekler, bu konuda yetiştirildikleri takdirde bu sorunu aşacaklardır. Sahibinin bu süreçte sabırlı ve bilinçli olmasının büyük önem taşıdığı yavru köpeklerin sosyalleşmesinde, ilk olarak köpeklerini diğer insanlarla kaynaştırarak ilk adımı atabilirler. Bu nedenle köpeği farklı insanlarla tanıştırmak için sıklıkla dışarı park gibi alanlara çıkarmak ideal bir yöntem olmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus da asıl sosyalleşmenin dört buçuk aylıktan sonra başlamasıdır. Daha küçük olduğu dönemlerde dışarı çıktığı takdirde daha büyük cinsteki köpekler tarafından korkutulmasının muhtemel olduğu yavru köpeklerin dört buçuk aydan itibaren güvenilen bir köpekle oyun oynaması için bir süre yalnız bırakılması sağlanmalıdır. Bu süreçte köpeklerin başka hayvanları tanıması da önemlidir.

Sosyalleşme Aşamasının Diğer Adımları

Tasmasıyla dolaştırılan köpekler, bilmedikleri hayvan ve nesnelerle karşılaştıklarında kendilerini huzursuz hissetmemeleri için diğer hayvanları ve özellikle ses çıkaran insanların kullandığı araçları tanımaları önemli olmaktadır. Sosyalleşme sürecindeki yavru köpeklerin ürkmesini engellemek için hassas davranılmalıdır. Yeni bir çevreye girdiklerinde koklama, havlama ve sırtındaki tüylerin dikelmesi şeklinde verdikleri tepki sırasında sahibinin hiçbir şey yapmadan köpeğin dikkatini dağıtmaması gerekmektedir. Korku ve güvensiz davrandığı takdirde köpeği rahatlatmaya çalışmak ve arabaya binmek, veterinere gitmek ve kuafördeki bakımı sırasında uslu durmasını sağlamak köpeklerin sosyalleşme eğitiminde en önemli aşamalardır.

Yavru Köpek Eğitimi İçin Gerekli Olan Eşyalar

Yavru köpek edinen herkesin ilk olarak temin etmeleri gereken ihtiyaç, köpeğin kendini ait hissetmesini sağlayacak bir kulübedir. Kulübesi ile tanıştırılan köpeğin, kulübesinde uyumaya alışmasıyla beraber güvenliği için tasma ve kayış alınmalıdır. Evin dışında daha rahat hareket edebilmesi için tasmasında sürekli olarak künye veya mikroçip bulunmasıyla birlikte köpeğin mamasını rahatlıkla yiyebileceği mama ve su kabı almak gerekmektedir. Tüy bakımı için gerekli kıl fırçası ve plastik tarak ile köpek için güvenli oyuncaklar alarak eğlenceli vakit geçirmesi için fırsat oluşturulmalıdır. Yavru köpeğe verilen isim ile birlikte iletişim kurmanın daha kolay olması ve eğitim süresinin daha kolay bir hal alması önem taşımaktadır.

Yavru Köpeğin Güvenlik Eğitimi

Yavru köpek için verilen isimle seslenildiğinde köpeğin tepki vermesi ve yanlış bir şey yaptığı takdirde sahibinin verdiği komut gereği kurallara uyması ve zarar görmemesi önemli olmaktadır. Verilen komutlarla birlikte övgü dolu sözler ile yavru köpeğin komutlara karşı daha olumlu yaklaşmasını sağlayacaktır. Yavru köpekler için en önemli durumlardan biri de köpek dışarıda bulunduğu zamanlarda tasmasının takılı olmasıdır. Böylece olası bir kaybolma durumunun engellenmesi mümkün olmaktadır. Evine yeni bir üye katarak yavru köpek edinen kişiler, profesyonel yavru köpek eğitimi hizmetimizden faydalanabilir ve uzmanlarımızdan destek alabilmektedir. 

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara