Anasayfa > Haberler >Toy Poodle Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Toy Poodle Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Toy Poodle Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Genel olarak beyaz renklidirler. Ama siyah, kahverengi ya da gri tüyleri de vardır. Hemen her yerde gördüğünüz küçük köpekler bu cinse ait olabilir, çünkü en popüler köpeklerdendir. 

Küçük köpek cinslerinden biri olan bu köpekler oldukça sıcak ve duygusal köpeklerdir. Çocuklarla ve diğer insanlarla iyi geçinirler ve oyun oynamayı severler. Eğer böyle bir köpeğiniz varsa ne olursa olsun sokağa bırakmamalısınız. Çünkü sokakta yaşamlarını devam ettirmeleri imkansızdır. Tam bir ev köpeği olan Toy Poodle köpeklerin evde bakımı çok rahattır.

Toy Poddle Karakter Özellikleri

Sıcak ve cana yakın olmalarının yanında bazen kaprisli ve alıngan olabilen bu tür köpekler sahiplerini başkalarından kıskanabilir. Uzun süre evde yalnız bırakılmamaları gereklidir. Evde kaldıklarında ortalığı dağıtmak ya da her yeri kemirmek gibi özellikleri olmasa da bazıları kıskançlık krizine girebilir ve psikolojileri bozulabilir. Bu yüzden bazı Toy Poodle köpekleri çocuklarla yalnız bırakmasanız daha iyi olur. Çünkü çocukları da kıskanabilirler. Ancak hepsi böyle değildir. Genelde eğitime ve insanlara açık ve kendisiyle ilgilenip oyun oynandığı sürece eğlenceli köpeklerdir.

Toy Poodle Köpek Bakımı

Toy Poodle köpekler kesinlikle yaşına ve cinsine uygun bir kuru mamayla belirli dönemlerde de yaş mamayla beslenmelidir. Evde yaptığınız yemeklerle beslenmesi çok doğru değildir. Bütün besin ihtiyaçları karşılanmayabilir ve bu da eğitimlerini olumsuz etkileyip sağlıklarını bozabilir. Özellikle mide ve kalp rahatsızlığına kalıtsal olarak yatkın bir cinstir. Öte yandan bu köpeklerin tüyü çok uzayabilir. Sık sık taranması ve haftada en az bir kere yıkanması gerekebilir. Tüylerini kısaltmak da gerekebilir. Öte yandan bu köpekler hemen hemen hiç tüy dökmez. Salya akıttıkları da görülmez. Eğer köpek tüyüne alerjiniz varsa ve yine de köpek sahibi olmak isterseniz bu cins bir köpek seçebilirsiniz.

Toy Poodle Köpeklerin Eğitimi

Toy Poodle köpekler neredeyse eğitime en yatkın ve eğitilmesi en rahat olan köpeklerdir. Son derece eğlenceli ve oynamaya çok düşkün köpekler oldukları için top oyunlarını rahatlıkla kısa bir sürede öğretebilirsiniz. Küçük bir köpek cinsi olmasına rağmen tuvalet eğitiminde de çok zorlanmazsınız. Günde iki kere dışarı çıkarmanız yeterlidir. Çok sert bir eğitime gelemezler bu yüzden ısrarcı ve zorlayıcı olunmamalıdır. Sıcak davranıldığı ve yeterince ilgi gördüğü sürece hemen her komutu kısa zamanda öğreneceklerdir.

Kısa zaman içerisinde eğitebileceğiniz ve çocuklarınızla saatlerce top oynamaktan sıkılmayacak bir köpek arasanız bu cins köpekler çok uygundur. Ayrıca gerekli yakınlığı kurup eğitimi verirseniz sahiplerine çok sadık ve vefalı köpeklerdir. Bekçi köpeği olarak da kullanılmışlardır. Bunun yanında yürümek ve yüzmek de en sevdikleri şeyler arasındadır. İlk anda hemen tanımadıkları birisine ilgi göstermeyebilirler ve uzak durmaya çalışırlar. Ancak kısa sürede de olsa ilgi gördükleri sürece herkesle yakınlık kurabilirler. Bazı türleri çok gürültülü olup çok havlayabilir, ama hepsi böyle değildir. Küçük yaşta iyi bir eğitim aldıklarında havlama huyu da azalabilir. Özellikle yaşamlarının ilk altı ayında eğitim verilmesi çok uygundur.

İlk altı aylarında çabuk öğrenme ve çabuk algılama özellikleri vardır. Düzenli bir beslenme alışkanlığı kazanmaları için de erken davranılması gereklidir. Bütün köpek eğitimlerinde olduğu gibi ödüllendirme bu tür köpeklerde en çok işe yarayan yöntemdir. Eğitimcilerinin hem onları sevdiğini hem de kural koyucu olduğunu hissetmeleri eğitimlerini kolaylaştıran en önemli noktadır. Şiddet göstermek ya da bağırıp çağırmak kesinlikle uygulanmaması gereken yöntemlerdir. Uygun bir şekilde hayır dediğinizde ve onaylamadığınızı belirttiğinizde istenmeyen davranışları bırakacaktır. 

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara