Anasayfa > Haberler >Terrier Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Terrier Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Terrier Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

İnsanlarda nasıl farklı farklı karakterler varsa köpekler de farklı karakterlere sahip canlı türleridir. Çok iyi dost ve arkadaş olan köpekler zeki canlılardır. Özellikle terrier köpekler son derece duyarlı, hareketli ve zeki köpeklerdir. Terrier ırkı köpeğin evde beslenebilmesi için biraz eğitim şarttır. Çünkü koruma içgüdüleri çok yüksek olan terrier ırkı, hemen her sese havlamaktadırlar. Sesleri de boylarından büyük olduğu için karşıdaki kişiyi tedirgin edebilirler. Terrier köpekler inatçı oldukları için eğitimi biraz zordur ancak bu eğitilemezler anlamına gelmemektedir. Sadece biraz sabırlı olmak gerekmektedir.

Eğitim İçeriği

Özel bir eğitim alıp almama konusu ise, sahibine kalmış bir karardır. Çok özel eğitime ihtiyaç olmasa da, uğraşmak istemeyen terrier köpek sahipleri özel eğitmenlerden destek alabilirler. Eğitim verirken asabi olduklarını, hareketli olduklarını ve inatçı olduklarını unutmamak gerekir. Her zaman sevgiyle yaklaşmak gerekirken arada sertte olmak doğru olacaktır. Tatlı - sert olmak en doğrusu olacaktır. Çok zeki bir ırk olduğu için her söyleneni anlayabildikleri için, kararlı davranmakta fayda vardır.

Yapmaması gereken bir hareket söz konusu ise sert bir şekilde hayır diyerek, kararlı bir tutum sergilenirse 2-3 seferden sonra o hareketi yapmamaları gerektiğini anlayabilmektedirler. Hızlı ve kolay öğrenebilen bir ırktır. Çiftliğimizde köpek eğitimi profesyonel kadro tarafından sunulmaktadır. Öncelikle köpeğinizin özellikleri belirlenir ve buna bağlı bir eğitim içeriği oluşturulur. Bu eğitim içeriğinde köpeğinizin davranışları düzenlenir ve sizin komutlarınıza cevap vermesi sağlanır. Özellikle tasmalı bir şekilde otur, yanıma gel veya yapmasını istemediğiniz bir şeyi hayır bunu yapma komutlarına cevap verir. Bu sayede sizinle iletişimi de güçlü bir hal alır. İleri itaat eğitiminde ise tüm komutlara tasmasız olarak cevap verir.

Ä°lgili resim

Havlamaları eğer bir tehlike hissetmedi ise çok uzun sürmez, fakat negatif bir durum hissederlerse havlamaları uzun sürebilmektedir. Havlama eğitimi içinde, havlamaya başladığı zaman dikkatini dağıtmak yeterli olacaktır. Örneğin; içine bir miktar çakıl taşı veya nohut doldurulmuş pet şişeyi, havladığı an sertçe yere atarak veya sallayarak çıkan ses ile dikkatini dağıtıp havlamasını engellemek mümkündür. Hangi konuda eğitim verilmesi gerekiyor ise en başta kararlı olmak gerekmektedir. Yapması istenilmeyen hareketlerde, sert bir şekilde hayır demek gerekmektedir.

Algıları yüksek bir ırk olduğu için, kızıldığı zaman anlamaktadırlar. Yanıma gelme istemiyorum diye söylendiği zaman, hatalı olduğunu bildiği için, bir süre sahibinin yanına gitmemekteler. Köpek ırkının hepsinde olan liderlik içgüdüsünden dolayı sahiplerini yönetme eğilimleri vardır, evde liderin kendisinin olmadığını bilmesi gerekmektedir. Köpek eğitimi için çok minikken evde belirli yer vererek hep oraya yapması sağlanabilir. Büyüdükten sonra, sabah akşam belli saatlerde dışarı çıkarmaya başlanabilir. Bir süre sonra dışarı çıktığı saat gelince, kendisi o saatte dışarı çıkmak istediğini anlatacaktır.

 

Terrier Köpek Cinslerinin Özellikleri Nelerdir?

Yabancılara karşı mesafeli olan terrier ırkı köpekler, sahiplerine karşı da oldukça korumacıdırlar. Boylarından büyük sesleri vardır. Her sese havlarlar, fakat tehlike olmadığını anladıklarında susarlar. İnatçı bir ırktır. Çocuklarla iyi anlaşırlar. Ortalama ömürleri 11 – 14 yıldır, kilo değişkenlik gösterse de hem dişi hem erkekte 8-11 kg.dır. Boyları ise, hem dişi hem erkekte 20-28 cm.dir. Beyaz, hardal, gri, siyah beyaz gibi farklı renklerde tüy renklerine sahip olabilirler.

Terrier Köpek Cinslerinin Tarihçesi

Terrier köpek ırkı, 1800’lü yıllarda İngiltere’de fare istilası sonucu üretilmiş, kemirgen avcısı olan bir ırktır.  Orijinleri İngiltere ve İskoçya’dır. Küçük ve sevimlidirler. Çocuklarla uyumları iyidir. Terrier köpeklerini, hareketli hayatı sevenler tercih etmelidir.

Terrier Köpek Cinslerinin Karakteri

Koku alma duyuları çok iyidir ve iyi algılayıp ayırt edebilirler. Çok fazla baskıya gelemeyen bir ırktır, istemediği bir şeyi yaptırmak hemen hemen imkânsızdır. Çok fazla üzerlerine gidilmemesi gerekir. Sahibini paylaşmayı sevmez ve çok kıskanç bir ırktır. Çok zeki olan terrier köpekler, çok ta duygusaldır. Sahibinin her türlü duygu değişimini hisseder ve üzgünse eğer sahibini teselli bile edebilir. Hatta sahibinin hoşlanmadığı kişiler olduğunda, bunu hissederler ve tepkili davranırlar. Sahibine karşı korumacıdırlar. Terrier cins köpekler, sahipleri ile beraber uyumayı çok severler. Kendi mamalarından ziyade, ev yemeklerini daha çok seven bir ırktır.

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara