Anasayfa > Haberler >St Bernard Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

St Bernard Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

St Bernard Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

St. Bernard; tam adıyla Saint Bernard, Alp Mastifi olarak da bilinen dev cüsseli bir köpek cinsidir. Pek çok kişi onu, dev cüssesi ve Alp Dağları’nın karları arasında kaybolan insanları bulmak ve kurtarmak için boynuna asılmış fıçı ile tanımaktadır. Bu haliyle pek çok filmde ve hatta çizgi filmde sevilen bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır.

St. Bernard Kökeni Ve Tarihi

İsviçre’nin İtalya’ya bağlandığı bir Alp yolu üzerinde Büyük Saint Bernard Geçidi Bakımevi bulunmaktadır. Bu yol üzerinde Roma İmparatorluğu’nun geçiş yaptığı güzergahlar bulunmaktadır. Roma ordusu bu geçişler sırasında yanlarında iri bir köpek ırkı da getirmişlerdi. Zamanla bu iri köpek ırkı diğer ırklarla melezleşerek Saint Bernard cinsine doğru evirildi. Daha sonra burada kurulan bakımevinde rahipler, koruma köpeği olarak bu köpekleri beslemeye başladılar. Köpeğin cüssesi, soğuğa dayanıklı kalın kürkü ve koku alma yeteneği ile zorlu kış şartlarında kaybolan kişileri bulduğu gözlendi. Barry adında bir St.Bernard tek başına 40 kişiyi kurtarmıştı. Bu özellikleriyle bir anda popüler olan köpekler İngiltere, Almanya ve Amerika’ya götürüldü. 1880 yılında İsviçre Köpek Kulübü bu cinsi resmen tanıdı ve o tarihten beri İsviçre’nin resmi köpeği olarak anılmaya başlandı. 1885 yılında da Amerikan Kennel Kulübü bu köpeği resmi olarak tanıdı ve kayıtlarına aldı.

St.Bernard Özellikleri

St.Bernard; dev cüsseli, kalın postlu ve oldukça zeki bir köpektir. Omuz yüksekliği erkeklerde 70-90 cm iken dişilerde 65-80 cm civarındadır. Ağırlıkları ise 50 ila 91 kg arasında değişebilir. Kocaman bir kafaya ve kısa bir ağza sahiptirler. Koyu renkli gözlere ve orta derece büyüklükte kulaklara sahiptirler. Güçlü bir çeneye ve makas ısırığı şeklinde bir ısırma özelliğe sahiptirler. Boyunları uzun ve kalın olup vücutları kaslı ve güçlüdür. Güçlü bir vücuda sahip olup kuyrukları nadiren yukardadır. Kalın bir kürke sahip olup en bilinen renkleriyle kahverengi beyaz renklerdedir. Bunun dışında farklı renklerde de olabilir.

Karakter olarak “nazik devler” olarak tanınırlar. Sahipleri ve aileleri ile çok güçlü bağlar kurarlar. Oldukça zeki ve sadık olmalarının yanında itaatkar oluşu ile mükemmel bir aile köpeği olmaktadır. Birçok köpek ırkına göre eğitilmeleri çok daha kolaydır. Oldukça sosyal köpekler olup insanlarla arası çok iyidir. Özellikle çocuklarla arası çok iyidir. Bağımsız, sessiz, arkadaş canlısı, nazik ve akıllı bir köpektir.

St. Bernard Bakımı Ve Eğitimi

Pek çok köpekte olduğu gibi eğitimine erken yaşta başlanmalıdır. Zeki bir köpek olmalarına rağmen daha çok yavaş düşünmeleri ile tanınırlar. Bu nedenle eğitimlerinde acele edilmemeli, sabırla ve nazik davranılmalıdır. Tamamen kapalı bir ortam onlara göre değildir. Bu nedenle en azından bahçeli bir ev onlar için zorunludur. Kalın kürkü soğuk şartlar için uygundur ve dışarıda yaşayabilir. Ancak sıcak havalarda kalın kürkü nedeniyle çok sıkıntı çekebilir. Bu köpeğin, diğer köpeklerde olduğu gibi düzenli egzersizlere ihtiyacı vardı. Bu nedenle günlük yürüyüşler çok önemlidir. Hızlı büyüme özellikleri yanında düzenli egzersiz olmazsa kemik gelişimlerinde problemler ortaya çıkabilir. Yalnız bırakılmaması gereken cinslerden biridir.

Haftada bir gün tüylerinin fırçalanması yeterli iken, tüy dökme mevsiminde günlük fırçalanmalıdırlar. Tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Aksi halde köpeğin yürürken veya koşarken acı çekmesine neden olur. Bu köpekler aşırı kilo almaya meyillidirler. Bu nedenle verilen yiyecekler çok dikkatli seçilmelidir. Yiyecekler az miktarda ama sık öğünlerle verilmesi daha uygundur. Ortalama ömrü 8-10 yıl olan bu köpekler; düzenli veteriner kontrolü, dengeli beslenme ve düzenli egzersizlerle oldukça sağlıklı ve mutlu olacaklardır.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara