Anasayfa > Haberler >Spitz Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Spitz Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Spitz Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Spitz köpek eğitimi oldukça kolaydır. Spitz ırkı köpekler, kolay eğitilmektedirler ve çok uyumludurlar. Spitz ırkı kolay eğitilen bir ırk olsa da, sabır ve ilgi gerektiren bir aşamadır. Spitz köpek eğitimi,  ister ev ortamında istenirse de bir uzmandan yardım alınarak eğitimi yapılabilir. Spitz ırkı oldukça akıllı ve zeki bir köpek ırkı olduğu için, kolay eğitilebilen türdür. Fakat itaat eğitimi konusunda sorun yaşatabilir ancak sabırlı olunursa bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelinebilir.

 Spitz Köpek Temel Özellikleri

Spitz köpek ırkları, karma cins bir ırktır. Uzun kürkleri ve sivri kulakları vardır. Spitz ırkı köpekler, iri ve güçlü köpeklerdendir. Spitz köpek ırklarının türlerinden en çok tercih edileni, Japon Spitz türüdür. Açık renkli ve parlak tüylere sahiptirler. Spitz köpeklerin en belirgin özelliği, tilkiye benzemeleridir.  Tüm vücuduyla tilkiye benzeyen ırk,  av köpeği olarak kullanılmaktadır. Kuş ve küçük hayvan avında çok başarılı oldukları için, sahipleri ile beraber ava çıktıkları zaman, sahiplerini yönlendirmektedirler. Spitz köpek ırkının, dik kulakları vardır. Gözleri badem şeklinde ve koyu renkli gözlere sahiptirler. Burun yapıları sivri olan Spitz köpek ırkını, burunları ve dudakları siyah renkte olmaktadır. Kıvrık ve kürklü kuyrukları ile dikkat çekerler. Kürkleri çift katmanlıdır. Spitz köpek türlerinin erkeklerini ağırlığı 8-9 kg arasında ve ortalama yükseklikleri ise, 33 -35 cm arasındadır. Dişilerinin ortama ağırlıkları ise 6-7 kg arasında ve yükseklikleri de  28 – 30 cm arasında değişmektedir. Spitz Köpek ırkının ortalama ömürleri, 12-14 yıldır.

Spitz Köpek Irkının Kökeni

Spitz köpekler, resmi olarak 1987 yılında kabul edilmiş bir ırktır. Orijinal ismi Finnish Spitz olan köpek ırkı, çok eski zamanlardan itibaren, Japon evlerinde, Japon aileleri ile beraber yaşarlarken, bundan 6000 yıl önce İsveç Gölü ve Finlandiya’da yaşayan Peat köpeği ırkı ile çiftleştirilerek, üretilmiş olan bir ırktır. Daha sonra Japonya ve Çin’e getirilmiş olduğu bilinmektedir. Finlandiya’nın ulusal köpeği olarak kabul edilmiş olan Spitz ırkının, isminin şarkılarda ve ulusal marşlarda geçtiği bilinmektedir.  İskandinav ülkelerinde oldukça fazla popüler olmuş bir köpek ırkıdır.  Finlandiya’ da ki av köpeği özelliği, Finlandiya’nın dışındaki ülkelerde geçerli değildir. Buralarda ev köpeği olarak bakılmaktadırlar.

Spitz Köpeklerin Karakteri

Spitz köpek ırkı, cana yakın bir ırktır. İnsanlarla yakın bağ kurmayı severler. Spitz köpek ırkı, enerji doludur ve oyun oynamayı çok severler. Çok zeki bir ırktır. Bu ırkın köpekleri, oldukça karakterli ve cesaretlidir. Her yaş grubuyla iyi anlaşan bir köpek ırkıdır. İnsanları ayırt etmeden bebek, çocuk, yaşlı herkesi sever ve iyi anlaşır. Koruyuculuk içgüdüleri oldukça yüksektir.  Spitz köpekler, çok geç olgunlaşan bir ırktır. 3,5 yaşından sonra erginlik dönemine girmektedirler. Çok geç olgunlaştıkları için de ekstra sabır göstermek gereken bir köpek ırkıdır. Çok fazla havlayan bir köpek ırkıdır.

Spitz Cinsi Köpek, Özellikleri ve Bakımı

Spitz köpeklerin, bakımı kolay ve zahmetsizdir. Spitz köpeklerin tüylerini haftada iki kez taramak yeterli olmaktadır. Orta derecede tüy döken köpeklerdendir. 6 ayda bir banyo yapması yeterli olan nadir köpek ırklarında biridir. Bunun nedeni kutup ırkından bir köpek olması ve kürkünün kendi kendini temizleme özelliğinin olmasıdır. Kürkü kokmayan bir köpektir. Çok fazla egzersize ihtiyaç duyan köpeklerdendir. Kuzey ülkelerine ait olan bir ırkı olduğu için, serin iklimleri sevmektedirler, fazla sıcak ortamlardan hoşlanmazlar. Spitz cinsi köpekler, genetik olarak bazı sağlık sorunları yaşayama ihtimalleri bulunmaktadır. Diz displazisi görülebilmektedir. Aynı zamanda, bazı otlara karşı da alerjik reaksiyon gösterebilmektedirler ve buna bağlı olarak da göz akıntısı sorunu yaşayabilmektedirler.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara