Anasayfa > Haberler >Sokak Köpeklerine Eğitim Nasıl Verilir

Sokak Köpeklerine Eğitim Nasıl Verilir

Sokak Köpeklerine Eğitim Nasıl Verilir

Sokak köpekleri tek bir ırk olmamakla birlikte pek çok cins köpeğinde son dönemlerde sokak ortamında yaşamaya mecbur bırakıldığı bilinen bir gerçektir. Sokakta bulunan köpeklere eğitim verilirken öncelikle genel bir inceleme yapılmalıdır. Çünkü sokak köpekleri cins köpeklere göre daha özgür yaşamaya alışmış ve çok fazla emir almaktan hoşlanan köpekler değildir. Eğer sokak köpeklerinden tercih yapılarak kişisel olarak köpek eğitimi verilecekse genellikle bir eğitim merkezinde eğitim verilmesi uygun olacaktır. Ancak sokak köpekleri sevgiye ve ilgiye son derece muhtaç hayvanlar oldukları için eğitim süreci daha kolay geçmektedir. Yine pek çok hayvanda olduğu gibi ödül ve ceza sistemi ile sokak köpeklerine daha sağlıklı olabilecek bir eğitim verilmelidir. Sokak köpeklerinin üzerinde doğru bir otorite kurulursa son derece evcil ve sahibine çok bağlı köpekler olarak yaşamlarına devam edeceklerdir. Sokak köpekleri eğitim esnasında hem eğlenebilen hem de kolay uyum sağlayabilen özelliğe sahiptir.

Sokak Köpeklerinin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sokak köpekleri genelde toplu olarak ya da ayrı şekillerde sokakta yaşamını sürdürebiliyor. Bu nedenle herhangi bir kuduz ya da diğer hastalıklara karşı mutlaka aşılarının yapılması gerekiyor. Bunun sorumluluğu ise belediyelere düşüyor. Her belediyenin köpek bakım evi ya da köpek barınağı bulundurması gerekiyor. Artık günümüzde bazı şehirlerde bu anlamda oldukça konforlu hayvan bakım barınakları bulunuyor. Bu barınaklarda hasta köpeklerin bakımı, aşıları ve temizlik gibi öz bakım işlemleri yapılıyor. Toplumlarda kişisel olarak da sokak köpeklerinin bakımı üstleniliyor. Pek çok hayvan sever barınaklardaki sokak köpeklerinin bakımı için kampanya başlatıyor; yiyecek aşı gibi ihtiyaçların karşılanmasını sağlıyor. 

Sokak köpekleri serbest gezen hayvanlar oldukları için bakım konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Evde beslenilen köpek ırkları gibi olmadıklarından ve sokakta gezdiklerinden hijyen konusunda mutlaka belirli zamanlarda iç ve dış parazit aşılarının yapılması gerekiyor. Sokak köpekleri bulaşıcı hastalıklardan korunmak için belirli aralıklarla toplanarak temizlik ve bakımlarının yapılması gerekiyor. Eğer sokaktan alınan bir köpek bir kişi tarafından beslenilecekse bu anlamda da dikkatli olmak gerekiyor. Köpeğin sahibine ya da o ortama alışması için belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Bu süreçte kişi gerekirse hayvan bakım kurumlarından destek alabiliyor.

 Sokak Köpeklerinin Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?

Sokak köpekleri sokak ortamında yaşayıp genel anlamda yiyecek ve içeceğini kendi olanakları ile bulabilen bir hayvan olma özelliğini taşıyor. Ancak bazı istisnalarda sahibi tarafından terk edilmiş ve sokak köpekleri gibi uyum sağlayamayan hayvanlara da rastlamak mümkün olabiliyor. Sokak köpekleri beslenme bakımından pek fazla bir şeyi ayırt etmeyen özellikte hayvanlardır. Ancak aslında her hayvan için belirli bir beslenme ölçütü olmalıdır. Sokak köpekleri de bu ölçüte göre eğitilmeli ve beslenme alışkanlığı kazandırmalıdır. Bu hayvanlar genellikle çöp ortamından yiyecek bulma şekli ile beslenmektedir. Bu durumda sokak köpekleri ve insanlar için fazlası ile risk oluşturan bir durumdur. Çöp atığı olan gıdalar ile beslenen bu hayvanların hasta olması ve bu nedenle hayatını kaybetmesi çok yüksek bir ihtimal olacaktır. Ayrıca bulaşıcı hastalık yayma ihtimalide çok yüksek bir oranda olacaktır. Bu nedenle hem toplum olarak hem de belediyeler olarak sokak köpeklerinin beslenmesi konusunda bir program uygulanmalı ve buna uyum sağlanmalıdır.

Sokak Köpeği Irkları Nelerdir?

Sokak köpekleri zorlu şartlar altında yaşayan ve sokak ortamında kendi yiyeceğini kendisi bulan bir hayvan ırkıdır. Özellikle her koşulda yaşamaya alışkın hayvanlardır. Hem beslenme hem de zorlu koşulla dayanabilme gibi sağlam yapıları vardır. Sokak köpekleri için genel bir ırk tanımlaması aslında zordur. Çünkü sokakta hemen hemen pek çok cins köpek bulmak da mümkün olan bir durumdur. Ancak belirli başlı çeşitleri ise; çomar, kaniş, akbaş, malaklı gibi ırklardır. Özellikle son yıllarda sahiplenilip sokağa atılan pek çok cins hayvan ırkı da bulunmaktadır. Sokak köpeklerinin genel bir ırk tabiri yapmak artık son zamanlarda zor gibi gözüken durumlar arasında yer almaktadır.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara