Anasayfa > Haberler >Sokak Köpeği Eğitim Merkezi

Sokak Köpeği Eğitim Merkezi

Sokak Köpeği Eğitim Merkezi

Aslına bakılırsa sokak hayvanları yoktur. Sokak köpekleri sahipleri tarafından terk edilmiş, bilinçsiz bir şekilde üretilmiş ve kısırlaşma olmadığı için doğada çoğalarak çevreye bırakılan köpeklerdir. Osmanlı Döneminde terk edilen, dışlanan sokak köpekleri kanunlar tarafından korunup ve kart postallarında yer olarak kullanılmıştır. Maalesef insanlar, bu köpekleri kendilerine mahkum olmakla kalmayıp doğaya bırakarak onları terk eder.  Sokak köpeklerinin de aynı sahipli köpekler gibi kendilerine özgü davranışları vardır. Bu durumda onlarda insanlarla iletişim kurmak ve birlikte yaşamak ister.

Genetik olarak değişim gösterirler. Günümüzde sahipli köpekler gibi sokak köpeği de artış göstermiştir. Artış göstermelerindeki etken sahipleri tarafından doğaya terk edilmesi sonucu çoğalmalarıdır. Atılan köpekler doğayı korur ancak her zaman sahiplenmek isterler. Sadık oldukları için her zaman ter edilmek onlar için de kolay olmaz. Alışılan ortamdan farklı bir yere geçtiklerinde barınma, yemek yeme gibi özelliklerini kaybederler. Dolayısı ile çevrede bırakılan atık yemekleri arayışına girerler. Osmanlı Döneminde terk edilen, dışlanan sokak köpekleri kanunlar tarafından korunup ve kart postallarında yer olarak kullanılmıştır.

Sokö Köpeği Neler Yapar? Özellikleri Ve Irkı  

Sokak köpeği cinslerinden sokö  çomar olarak bilinen melez bir ırktır. Sahiplenme duyguları olmadığı için sokağı veya doğayı korumakla yükümlü kalırlar.  Erkek ve dişi olarak çoğalırlar. Enerjileri her köpekte olduğu gibi bunda da farklaşır. Ortalama ömrü bakılan kişinin her zaman elindedir. İhtiyaç duydukları alanlarda daha keyifli olurlar. Yabancı ve çocuklarla iletişimi cinsine göre değişir. Diğer köpek cinslerine göre safkan özelliği yoktur. Ev köpekleri gibi bazı özellikleri benzemese bile kişilik özellikleri benzer. Familyaları karışık, melez veya belirgin bir ırk cinsinden olabilir. Her renk türüne göre değişir. Karakter özellikleri ise insanlar tarafından zor anlaşılır. Sokö köpeği neler yapar ve nasıl yaşar?

  • Kendilerine ait hayat ve düzenleri vardır.
  • Doğada ve çevrede oldukları için sahiplenmek ve bakılmak ister.
  • Zararlı ve korkutucu değildir. Onlarda aynı ev köpekleri gibi yaşamak ister.
  • Sığınak aradıkları için belirsiz yerlere gitme huyları vardır.
  • Bekçilik konusunda her daim sahiplerini veya doğayı korurlar.
  • Yaşamsal alanları sığınak, sokak veya doğa olarak değişir.

 Sokö Köpeği Eğitimi

Sokö köpeği sokakta barındığı için sahiplenecek olan kişinin de bu konu hakkında sokak köpeği eğitim merkezi ile eğitim alması şarttır. Çünkü köpek konusunda deneyimli olmak her zaman olumlu yönde başarı kılar. Korkak, güven duymayan köpeğe eğitim vermek oldukça zordur. Bu zoru aşmak her zaman kişilerin elindedir. Sabırlı, hassasiyetli, öz güvenli ve arkadaş gibi olmak eğitim konusunda yararlı olur.  Eğitim vermek için en başta onunla vakit geçirmek, sahiplenildiğini hissettirmek, mama verirken elinizle nazik bir şekilde yedirmek ve yanında negatif enerji verecek davranışlarda (bağırmak, korkutmak, üstüne yürümek) bulunmamak gerekir. Çünkü onlar sizden pozitif enerji ve oldukça ilgi bekler. Bunları yaptıktan sonra onunla basit bir komutu öğrenmesini sağlamak kolay olacaktır.

Sokak köpeği eğitim merkezi ile alınan eğitim sayesinde sizi dinleyecek ve vermiş olduğunuz komutları algılayacaktır. Köpek yetişkinse tasma ile dolaşmakta zorlanılabilir. Bunun nedeni ise ortam değişmesi ve alışık olmadığı için tasmayı kabul görene kadar evin içinde de dolaşmasına izin verilmelidir. Soksak köpeği eğitim merkezi sabır gerektirdiği için zamanla her şey yoluna girmese bile sonunda sahiplenen köpek sizi dostu olarak görecektir.  Şunu da unutmamak gerekir ki sokak köpekleri son derece akıllı ve sadıktır. Onlara verilen eğitim metodu ödüllendirildiğinde son derece duyarlı hale gelip sizi dinleyecektir. Bakım olarak sahiplendiğiniz köpekleri ne olursa olsun terk etmek duygusunu ona yansıtmamak gerektiğini unutmayalım.

 

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara