Anasayfa > Haberler >Setter Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Setter Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Setter Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

İnsanlarla 400 yıldan uzun bir süredir yaşayan Setter cinsi köpekler temelinde bir av köpeğidir. Hareketli, sevecen, yumuşak başlı hayvanlardır. Özellikle çocuklarla araları iyi olduğu için son yıllarda ev köpeği olarak da sahiplenilmeye başlanmışlardır. Av köpeği oldukları için burunları çok iyi koku alır. Enerjileri yüksek olduğu için sık sık hareket ettirilmeli hatta uzun yürüyüşlere çıkarılmalıdır. Yeterli hareket edemeyen köpekler ev içinde sorunlara neden olabilirler. Zeki hayvanlardır ve doğru bir yaklaşımla eğitimleri tamamlanabilir. Ancak eğitiminden isteneni almak için küçük yaşlarda eğitim verilmesi şarttır. İleri yaşlarda eğitimleri daha zor olur. 

Setter Köpeklere Eğitim

Bütün köpeklerde olduğu gibi Setter cinsleri için de eğitimin en önemli noktası sabır ve anlayıştır. Özellikle yavru köpeklerde eğitim başlangıcında bu nokta büyük önem taşır. Köpeklere komutlar öğretilirken sözlü komutlar ve işaretler birlikte kullanılır. Bu şekilde el ve ses koordinasyonu sağlanır. Komutların anlaşılabilir, net ve kesin olması gerekir. Uzun komutları köpekler anlayamaz. Hatta tek heceli komutlar her zaman daha idealdir. Eğitim aşamasında ödül sistemi kullanılabilir. Köpeğin başarılı olduğu her komutun ardından onu ödüllendirecek bir yiyecek ile komutu öğrenmesi pekiştirilir.

Eğitim süresi net bir şekilde belirlenmeli ve bu süre içerisinde belirli aralıklarla mola verilmelidir. Köpekleri de insanlar gibi düşünmek gerekir. Bir süre sonra dikkatleri dağılacak ve konsantrasyonlarını kaybedeceklerdir. 

0-6 ay Arası Eğitimin Esasları 

Bu aylar arasında köpeklere sadece belirli eğitimler verilir. İleri itaat eğitimlerine zemin hazırlanır. Temel eğitim alan köpekleri daha sonraki eğitimlerden daha başarılı sonuçlar alır. Bu yalarda köpek yavruları da yoğun ilgi isterler. Köpek ismini altı ay içerisinde öğrenmelidir. İsim verirken tek heceli ve köpeğin rahat kavrayabileceği isimler tercih edilmelidir. Köpeği her durumda ismi ile çağırmak ismini daha çabuk öğrenmesini sağlar. Altı aya kadar olan köpeklerde edinmesi istenen temel alışkanlıklar ve bunlara göre verilecek eğitimler belirlidir. 

Bu dönemde köpeğin kazanması gereken en önemli alışkanlık tuvalet eğitimidir. Eğer Setter cinsi köpek evde yaşayacaksa tuvalet alışkanlığı edinmesi saha büyük önem taşır. Yavrularda ara sıra yaşanacak kazalar normal karşılansa da belirli bir ayda bütün köpeklerin tuvalet alışkanlığı edinmiş olması beklenir. Köpek her yemekten sonra sabah ve akşam saatlerinde dışarı çıkartılır. Tuvaletini yaptığı zaman ise sevdiği bir şekilde ödüllendirilir. 

Yine tasma alışkanlığı da bu aylarda kazandırılır. Setter cinsi köpekler özgür ruha sahip oldukları için mutlaka tasmaya alıştırılmalıdırlar. İlerleyen zamanlarda köpeğin gezdirilmesi sırasında sorun yaşamamak için tasma kullanımını kanıksamış olması şarttır. 

Yine tasma alışkanlığı da bu aylarda kazandırılır. Setter cinsi köpekler özgür ruha sahip oldukları için mutlaka tasmaya alıştırılmalıdırlar. İlerleyen zamanlarda köpeğin gezdirilmesi sırasında sorun yaşamamak için tasma kullanımını kanıksamış olması şarttır. 

6- 12 Ay Arası Eğitim

Bu aylarda artık köpeklerin yemek, tuvalet, tasma alışkanlıklarının yerine oturmuş, temek eğitimlerini tamamlamış olmaları beklenir. Köpek komut öğrenmeye hazırdır. Otur, yat, kalk, gel, hayır gibi komutları öğrenebilecek seviyeye gelmişlerdir. Setter köpekler için bu komutları öğrenmek zor olmayacaktır. Sonuçta köpeklerin genetiğinde av etkinliklerine katılmak var. 

İleri itaat eğitiminde köpekler için bir sistem belirlenir. Uymaları istenen hareket biçimlerine göre ve daha da önemlisi köpeğin cinsine göre bir eğitim biçimi belirlenir. Köpek eğitimcisi ile ne kadar iyi uyum sağlarsa eğitimi de o derece başarılı olur. Köpek eğitimi profesyonel bir iştir. Bu alanda uzman kişiler ile çalışmak eğitimden alınacak performansı artırır. 

 

 

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Avatar
Selin 12.04.2023 Eklendi

En sevdiğim köpek cinsi bakmak istiyorum ama annem izin vemriyor

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara