Anasayfa > Haberler >Schnauzer Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Schnauzer Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Schnauzer Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Schanuzer köpekleri standart, iri ve minyatür olmak üzere üçe ayrılır. Standart olanlar yaklaşık 50 cm'ye yakınken, iri olanlar 65-70 cm civarındadır. Minyatür olanlar ise oldukça küçük olmakla birlikte neredeyse en güçlü olanlardır. Açık gri, siyah ya da koyu gri renkte olan bu köpeklerin tüyleri farklı uzunluktadır. Haftada bir kaç kez taranıp çok uzayan yerlerindeki tüyler kısaltılmalıdır.

Schanuzer Köpeklerin Fiziksel Yapısı

Genel olarak bu tür köpeklerin kafaları da kulakları da uzundur ve kafaları dikdörtgen şeklindedir. Küçük gözleriyle son derece derin baktıkları için oldukça sevimli ve cana yakın görünürler. Boyları cinsine göre değişmektedir. Burunları da çok iyi koku alır. Yüksek proteinli mamalarla beslenmeleri en uygun beslenme biçimidir. Her zaman hareketli oldukları için özellikle minyatür olanların enerji ihtiyacı ev içinde bile karşılanabilir. Ancak sabah ve akşam yarım saat olmak üzere birer saat gezdirilmesi iyi olacaktır. Yerinde duramayan bir köpek olduğu için açık alan her zaman iyi gelir.

Schanuzer Köpeklerin Karakterleri

Schanuzer köpeklerin en dikkat çekici özellikleri meraklı ve son derece eğlenceli olmalarıdır. Meraklı olmalar yerlerinde durmalarını ve eğitimlerini biraz zorlaştırmaktadır. Aynı anda birden fazla şeyle ilgilenebilirler. Dışarıya karşı çok açık ve sahiplerinin sesine duyarlıdırlar. Top oynamayı, yüzmeyi ve yürüyüp koşmayı çok severler. Bununla birlikte çok cesur ve atak olan bu köpekler sahiplerine karşı son derece sadık ve vefalıdırlar. Aynı zamanda koruyucu bir yapıya da sahip oldukları için daha çok bekçi köpeği olarak kullanılmışlardır. Her zaman açıkgöz ve dışarıdaki uyaranlara karşı çok dikkatlidirler. Gerekli ilgiyi gördükleri takdirde yetişkinler, çocuklar ve hatta diğer evcil hayvanlarla da dost olabilirler. İz sürebildikleri için eskiden böcek ya da fare avlamak için kullanılmışlardır.

Schanuzer Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Schanuzer köpekler eğitimleri en rahat olan köpekler arasındadır. Eğer köpek eğitimi için fazla zaman ayıramayacaksanız ve de çok sabırlı değilseniz evde bakmak için bu tür bir köpek seçebilirsiniz. Öncelikle tüm diğer köpeklerde olduğu gibi kararlı bir sahip olduğunuzu göstermeniz gerekir. Kuralları sizin koyduğunuzu ve bu konuda her zaman tutarlı olduğunuzu hissederse eğitimleri çok daha rahat olacaktır. Gelişime son derece açık bir cins olduğu için yeteri kadar çaba gösterdiğinizde üç ya da dört aylık bir süre içerisinde eğitilebilirler. Tıpkı insanlar kadar meraklı olabilir ve hızlı düşünebilirler. Aynı zamanda inatçı bir köpek cinsi olduğu için çok sert cezalandırmalar ya da ısrar eğitimlerinde pek işe yaramaz. Çok sabırlı bir şekilde tutarlı davranmanız ve kuralları sizin koymanız gereklidir. Daha doğrusu kuralları sizin koyduğunuzu hissetmesi gerekir.

Her köpek tıpkı diğer insanlar gibi sosyalleşmeye ihtiyaç duyar Bu yüzden yalnız ve ilgisiz bırakmak köpek eğitimindeki en yapılmaması gereken şeydir. Çok hızlı hareket edip çok meraklı ve her zaman canlı olan bu cins köpeklerin eğitiminde özellikle sabırlı olmanız gerekmektedir. İlgi ve alakanızı eksik etmediğiniz ve tutarlı davranarak kuralları belirleyenin siz olduğunu hissettirdiğiniz sürece Schanuzer köpeklerin eğitimi de oldukça rahat olur. Ancak eğitim verecek kişinin de enerjik ve sabırlı olması şarttır. Çünkü yerinde duramayan bu aşırı meraklı cinsi eğitmek için eğitmen de biraz yorulacaktır. Yorucu olsa da verdiğiniz düzenli bir eğitim sürecinin karşılığını mutlaka alırsınız ve köpeğiniz sosyalleşir ve huysuzlaşmaz. Fazla havlamayan bu cinsin standart olanları küçüklerinden daha az havlamaya yatkındır. Bu konuda da eğitim verildiğinde karşılığı mutlaka alınır. 

 

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara