Anasayfa > Haberler >Rottweiler Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Rottweiler Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Rottweiler Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Rottweiler, adının bile insanı ürkütmeye yettiği köpek cinslerinden biridir. Kötü şöhreti; köpeğin gücü, korkutucu görüntüsü ve saldırganlığından çok yanlış yönlendirme veya eğitim verilmemesinden kaynaklıdır. Sinema ve TV şovlarında sıkça görülen bu cins, uzman ellerde ve iyi bir eğitimle mükemmel bir köpek haline gelir. Doğası gereği bekçi, polis veya koruma köpeği olma açısında, mükemmel bir seçimdir.

Rottweiler Tarihi Ve Kökeni

Bu köpek, en eski haliyle Roma İmparatorluğu döneminde sığır gütmek için kullanılmıştır. Roma lejyonları, fethetmek için gittikleri yerlere beslenmek için sığırlarını ve dolayısıyla sığır gütmek amacıyla köpeklerini de götürdüklerinden, bu köpek cinsinin Almanya ve diğer bölgelere yayıldığı düşünülmektedir. Rottweiler, adını Almanya’nın Rottweil kasabasından alır.

Rottweiler Köpek EÄ?itimi ile ilgili görsel sonucu

Bu kasabada sığırların çıkarıldıkları uzun yolculuklarda onları koruması için bu köpekler kullanılmıştır. Ayrıca kaslı ve güçlü yapıları nedeniyle yük arabalarını çekmeleri için de eğitilmişlerdir. İlk olarak 1901 yılında Almanya’da bu cinsin standardı belirlenmiş ve o zamandan bugüne çok az değişmiştir. Daha sonra Alman göçmenlerle birlikte Amerika’ya götürülen bu köpek, 1931 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından kayıt altına alınmış ve o tarihten itibaren hem Amerika’da hem de dünyada çok popüler olmuştur.

Rottweiler Özellikleri

Rottweiler; büyük ve etkileyici bir köpek ırkıdır. Omuz yüksekliği; erkeklerde 61-69 cm, dişilerde 56-63 cm arasındadır. Ağırlık; erkeklerde 50-60 arasında değişirken, dişilerde 35-48 kg arasındadır. Kısa tüylü olup, karakteristik olarak siyah ve açık kahverengiden oluşan renklerdedir. Büyük bir kafası ve kaslı bir vücudu vardır. Gözleri koyu renkli ve orta büyüklüktedir. Orta boy kulakları sarkıktır ve güçlü çenesiyle makas ısırığı tarzında bir ısırma özelliğine sahiptir. Çok çevik bir köpek olup, koşma ve atlama yetenekleri üst seviyededir. Arka ayakları ön ayaklarından uzundur ve sırtı oldukça sağlam bir yapıdadır. Geniş ve sağlam kemikli bir göğüs yapısına sahiptir.

Rottweiler Köpek EÄ?itimi ile ilgili görsel sonucu

Karakter olarak; oldukça koruyucu, tehlikelere karşı uyanık ve tetikte, sadık ve enerjiktir. Oldukça zeki olan bu ırk, genellikle koruma köpeği olarak kullanılsa da rehber köpek olarak da eğitilebilmektedir. Kendinden emin yapısına rağmen itaatkar yapısı, onun eğitime son derece açık bir cins olduğunu göstermektedir.

Rottweiler Bakımı Ve Eğitimi

Oldukça zorlu bir köpek türü olan Rottweiler’in eğitimine küçük yaşlarda başlanmalıdır. Yapısı gereği oldukça güçlü ve tehlikeli olabilme potansiyeli olan bu ırk, sorumsuz ve bilinçsiz kişilerin elinde mizacına bakılmadan yanlış yönlendirildiği takdirde çok büyük problemlere neden olabilir. Özellikle yalnız kalmaya ve kapalı alanlarda uzun süre tutulmaya müsait olmayan bu köpekler, bu gibi durumlarda olumsuz davranışlar geliştirerek saldırganlaşmaktadırlar. Bu nedenle küçük yaşlardan itibaren dikkatle eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidirler. Yapısı gereği oldukça güçlü ve enerjik olan Rottweler, eskiden beri zorlu işlerde kullanıldığından, günümüzde bu açığın, düzenli ve yoğun egzersizle kapatılması gerekir. Günlük koşularının yanında, efor sarf etmesi gereken oyunlar, sağlığı açısından oldukça gereklidir.

Zeki olduğu kadar inatçı da olabilen bu cins için kaba olmayan fakat sıkı bir disiplinle eğitilmesi gerekmektedir. Köpek Eğitiminde sert bir tutum takınmak, onun saldırganlığa yönelmesine neden olur. Bakımı ise oldukça kolaydır. Kısa tüylü olması nedeniyle yumuşak bir fırça ile haftada bir defa fırçalanması yeterlidir. Yalnızca kirlendiğinde yıkanması gereken bu köpeğin haftada bir defa yıkanması yeterlidir. Sarkık kulaklı olduğundan, kulak içleri bir parça pamuk ile silinebilir. Ortalama ömrü 10-12 yıl olan Rottweiler, düzenli olarak veteriner kontrolüyle oldukça sağlıklı bir köpek olacaktır.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara