Anasayfa > Haberler >Pug Köpeği Eğitimi Nasıl Olması Gerekir?

Pug Köpeği Eğitimi Nasıl Olması Gerekir?

Pug Köpeği Eğitimi Nasıl Olması Gerekir?

İsimleri, Latincede ‘yumruk’ anlamına gelen ‘Pug’ kelimesinden türemiştir. Pug cinsi köpeklerin kafası yumruğa benzediği için bu isim konulmuştur. Kökeni oldukça geriye dayanmaktadır. Aynı zamanda bu kelime İngilizce’de maymun anlamına gelen bir kelime olarak kullanıldığı için de bu ismin verildiği söylenmektedir. Soyu mastif ırkından gelmiştir. Bu ırkların kökeninin Çin’den geldiği bilinir. Öyle ki M.Ö. 1766-1122 yılları arasında Çin İmparatorluğuna ait köpekler arasında yer aldığı bilinir. Aynı zamanda tarihte 18. yüzyılda Napolyon’un eşi tarafından hapishanede olan Napolyon’a mesaj iletmek için kullanıldığı bilinmektedir. 1885 yılında Amerika’da resmi olarak tanınmış bir ırk haline gelmiştir.

Pug Irkının Genel Özellikleri Nelerdir?

Pug cinsi köpekler küçük ırk köpekler arasında yer alır. Boyları cinsiyetlerine göre farklılık gösterebilir. Erkek puglarda boy ortalaması 30 - 36 cm arasında değişirken dişi puglarda boy ortalaması genellikle 30 santimetreyi geçmez. 24 - 30 arasında değişiklik gösterir. Pug ırkı köpeklerin kiloları ise yine boylarında olduğu cinsiyetlerine göre değişiklik göstermektedir. Erkek puglar genellikle 6 ile 9 kg arasında yer alır. Dişi puglar ise 6 - 8 kg arasında değişir. Ömürleri 12 ila 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu durum genel olarak tüm köpek ırkları için geçerli sayılabilecek bir ortalama yaşam süresidir.

Ä°lgili resim

Ev yaşamına oldukça uygun bir ırktır. Yılda bir kere bir döneme mahsus olmak üzere  tüy dökerler. Fakat geyik rengi olanların tüy katmanlarının çift kat olmalarından dolayı normalden fazla dökerler. Bu sebeple tüyleri için düzenli olarak bakım ve yıkanma zamanlarında özel şampuan kullanılarak yıkanmaya ihtiyaçları vardır. Yapıları açısından oldukça kilo almaya müsait bir ırktır. Bu durum kimi zaman büyük bir sorun teşkil edebilir. Özenle düzenlenmemiş bir beslenme programı ileride obeziteye kadar varabilecek sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple obezite riski oldukça yüksektir. Bu olumsuz sonuçların doğmasını engellemek için diyet ve egzersiz de sağlıklı ve uzun yaşamları için oldukça önem teşkil eder.

Pug Köpeğinin Karakteristik Özellikleri

Oldukça oyuncu olan Puglar aynı zamanda sıcakkanlı ve bulunduğu ortama çabuk uyum sağlayan akıllı köpeklerdir. Çocuklar ve yabancı insanlarla da iyi anlaşabilirler. Sahibi tarafından 
İhmal edildiğinde oldukça kıskanç davranışlar sergileyen inatçı bir cinstir. Evcil olmalarının yanında Puglar iz sürücü ve bekçi köpeği olarak da kullanılmışlardır. Pug cinsi köpekler sıcakkanlı, uyumlu, akıllı ve oyunculardır. Diğer köpekler ile iyi anlaşırlar. Köpeklerin yanı sıra diğer evcil hayvanlar ile de araları oldukça iyi olur. Günlük enerji ihtiyaçları pek fazla olmaz. Hafif egzersizler bu ırkın günlük egzersiz ihtiyaçları için oldukça yeterli olur. 

Pug Köpeğinin Bakımı 

Ev yaşamına uygun olan Pugların rengi gümüş, siyah, kayısı ve geyik rengi olabilir. Yılda bir defa tüy dökerler fakat geyik rengi olan puglar tüylerinin çift katmanlı olmasından dolayı normalden fazla tüy dökerler. Bu sebeple düzenli bakım ve özel şampuan kullanımına ihtiyaçları vardır. Puglar yapılarından dolayı obezite riski taşıdıkları için diyet ve egzersiz onlar için önemlidir. Çoğunlukla hırıldama ve horlama gibi davranışlar bu cinsin özelliğidir. 

Pug Irkı Köpeklerin Eğitimi 

Puglar için sahibinin onlara karşı olan davranışları önemlidir. Bu yüzden eğitimi sırasında onlara oldukça kibar ve sakin davranılmalıdır. Sahibi tarafından ihmal edildiğinde kıskanç tavırlar sergileyebilen bir ırktır. Sahibi ile arasında hassas bir bağı vardır. Sahibinin sesi onun için oldukça önemlidir. Sert bir ses tonu bu ırkı olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple eğitimlerde yumuşak bir ses tonu ile iletişim kurmaya çalışmak çok önemlidir. İnatçı bir yapısı vardır. Bu durum itaat eğitimiyle aşılabilecek bir durumdur. İyi bir itaat eğitiminden sonra diğer eğitimler daha kolay bir şekilde verilebilir. 

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara