Anasayfa > Haberler >Profesyonel Pozitif Köpek Eğitimi Ne Demek?

Profesyonel Pozitif Köpek Eğitimi Ne Demek?

Profesyonel Pozitif Köpek Eğitimi Ne Demek?

Eğitimin önemi ve gerekliliği yaşamın bütün alanında karşılaşılabilecek en önemli gereksinimlerden biridir. Evcil hayvanların eğitilmesi de bir o kadar önem taşır. Köpek sahibi olmaya karar veren insanlar, köpekleriyle doğru ve sağlıklı bir iletişim kurmak isterler. Bunun sağlanabilmesi de yalnızca eğitimle mümkündür. Köpeklere eğitim veren birçok eğitim merkezi bulunur. Pozitif köpek eğitimi ve eğitimcileri bu merkezlerde profesyonel eğitim vermektedir.

Köpek Eğitimi Nasıl Yapılmaktadır?

Profesyonel köpek eğitimi kolektif gerçekleştirilen bir süreçtir. Bu süreçte üç uzman öğretmen birlikte çalışırlar. Bunlar, eğitimci, eğitmen ve etholog yani veteriner hekimlerdir. Bu eğitimler köpek eğitim merkezlerinde verilir. Köpek oteli dâhil eğitim için gerekli her şey bu merkezlerde bulunmaktadır. Köpek eğitiminde eğitmenler köpeklere öğretilecek komutlar konusunda donanımlı kişilerdir. Köpekler farklı türlerde eğitilirler. Birincisi, sahipleriyle doğru iletişim halinde olmaları için, kullanılacakları departmanlar için ve davranış bozukluğu olan köpeklerin davranış sorunlarını çözmek amacıyla verilen teknik eğitimlerdir. Öncelikle, eğitim alacak köpekle eğitimcisi arasında birbirini tanıma ve alışma aşaması olan dostluk ilişkisi kurulur. Karşılıklı güven geliştikten sonra, eğitimci tarafından hiyerarşik bir düzen oluşturulur.

Eğitmen köpeğin cinsine ve yaşına göre bir beden dili seçer. Ardından köpek emri denilen teknik eğitim çalışması devreye sokulur. Eğitmen olumlu davranışları ve olumsuz davranışları köpeğe teknik donanımını kullanarak öğretir. Eğitimler belli zamanlarda köpek sahipleriyle de birlikte gerçekleştirilerek öğrendiği emir ve komutları sahibinden de alma konusunda eğitilir. Profesyonel pozitif köpek eğitimlerinde yapılmakta olan bir diğer önemli konu da köpeğin, sahibinin isteklerine göre eğitilmesinin yanı sıra, köpeklerin de cinslerine göre farklılıklar gösterdiği istekleri bulunur. Bu eğitimler de bu hususlar da dikkate alınarak eğitim gerçekleştirilir.

Pozitif Köpek Eğitimi

Pozitif köpek eğitimi, adından da anlaşılacağı gibi köpeğin olumlu davranışlar konusunda eğitilmesi sürecidir. Bu süreçte ceza, ister kemer, vuruş, musluk, ister vuruş gibi teknikler öğretilir. Köpeğe eziyet edecek nitelikte, vurma, tecrit veya tehdit içeren öğretiler asla yapılmaz. Tam tersine, köpeğin iyi davranışlar içinde olması için ödüllerle zenginleştirilmiş bir eğitim verilir. Eğitimler sırasında acı veren yöntemler de kullanılmaktadır. Köpeklerin doğasında itaat etme güdüsü bulunduğundan itaat etmeyi öğrenirken acı vererek eğitmek bu eğitimin yöntemlerinden biridir. Pozitif köpek eğitiminde en sık kullanılan yöntem ödüllendirme ve cezalandırmadır.

Kaç Çeşit Köpek Eğitim Programı Bulunmaktadır?

Üç farklı aşamada gerçekleştirilen köpek eğitim programı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Grup halinde verilen eğitimler
  • Özel verilen eğitimler
  • Çiftlik eğitimi

Grup halinde verilen Köpek eğitimleri

Grup eğitimleri çok fazla olumlu sonuçlar vermese de düşük ücretli oldukları için tavsiye edilmektedirler. Grup eğitimlerine eğitmenle birlikte sahipler de katılarak grup halinde verilirler. Bu eğitimlerde köpekler eğitilirken sahiplerde köpeğini nasıl eğiteceği konusunda eğitim almış olurlar. Bu eğitimlerin avantajı, kalabalık ortamlarda köpeğin dikkatini sahibine vermeyi öğrenmesi ve onun komutlarını uygulamasıdır. Bir diğer avantajı da köpeğin farklı ortamlarda sosyal olarak davranmasıdır.

Özel Verilen Köpek Eğitimleri

Özel köpek eğitimleri, köpeğin eğitmeni sahibi ve köpeğin bir arada bulundukları eğitim programıdır. Bu eğitimlerde köpeğe, itaat komutları, oturması, beklemesi, gel, yat, izle gibi komutları öğrenir. Özel eğitimlerde köpek komutları öğrenirken sahibi de köpeğe bu komutları nasıl vereceğini öğrenir.  

Çiftlik Eğitimleri

Çiftlik eğitimi, profesyonel köpek eğitmenleri tarafından verilen eğitimlerdir. Bu eğitimlerde köpeğin komutları öğrenmesinin yanı sıra, çiftliklerde yaşayacak ve oranın koşullarına uyum sağlayacak eğitimler verilmektedir. Çiftliklerde, yalnız kalmayı, kime nasıl itaat edeceği gibi alanlarda eğitilirler.

Firmamız köpeklerinizin gerek eğitim konusunda gerekse köpek oteli hizmeti konusunda profesyonel anlamda hizmet vermektedir.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara