Anasayfa > Haberler >Profesyonel Bekçi Köpeği Eğitimi

Profesyonel Bekçi Köpeği Eğitimi

Profesyonel Bekçi Köpeği Eğitimi

Bekçi köpeğinin göstermesi istenen temel davranışlar; seslere karşı duyarlı olması ve bu seslere karşı bazı davranışlar sergilemesi beklenir. Dikkatli olma ve ekibini sessizce uyarması beklenir. Tüm bu davranışların gerçekleşmesi için bekçi köpeklerine öncelikle, dinleme eğitimi verilmelidir. Köpekler bulundukları ortamda kulak dikme davranışı göstermezken, yabancı birinin gelmesi durumunda, sese karşı kulaklarını dikerek, yabancı kişinin olduğu yere odaklanırlar. Bekçi köpekleri aşamalı olarak en iyi şekilde eğitildikten sonra, tutuklama, öfke gelişimi, arazi arama ve iz takibi eğitimlerine geçilmelidir. Profesyonel bekçi köpeği eğitimi verilmeden, tutuklama ve iz takibi gibi eğitimlerden sonuç alınamaz.

Bekçi Köpeği Saldırganlık Eğitimi

Her köpeğin farklı saldırganlık güdüleri vardır. Saldırgan ola köpeklere bekçi eğitimi vermek yanlıştır. Çünkü bekçi köpeği eğitimlerinde, saldırganlık eğitimi verilmektedir. Saldırgan köpeklerde verilen bu eğitim, saldırganlıklarını arttırabilir. Bekçi köpeğinde aranan özellikler, saldırganlığını kontrol altına alabilen, insan ilişkilerinde güçlü karaktere sahip olan köpeklerdir.

Cezaevleri için yetiştirilen bekçi köpekleri, tutukluları tanıyarak, tutuklu giysilerine karşı saldırgan davranışlar sergiler. Bekçi köpeği; burada olduğu gibi sadece bir kıyafete göre bile eğitim verilebilir. Yabancılara karşı saldırganlık göstermesi için verilen eğitimlerde de, sahibinin komutunu dinlemesi çok önemlidir. Bu aşamada sahibinin otoriter olması ve komutları yerinde kullanması gerekir. Bu şekilde yetişmiş bir köpek, sahibi dışında kimseye yakınlık göstermediği gibi başkasının v erdiği yiyeceği bile yemezler.

Bekçi Köpeği Olabilecek Cinsler

Alman kurdu olarak bilinen çoban köpeği; arama kurtarma, uyuşturucu operasyonları ve bekçilik gibi görevlere uygun bir ırktır. Dikkat ve özveri ile çalışan Alman kurdu, yüksek odaklanma kapasitesi ile görevini en iyi şekilde gerçekleştirir. Orta Asya’dan günümüze kadar gelebilmeyi başarmış olan Kangal köpeği, aslan kadar güçlü olarak tanımlanmıştır. Çocuklarla çok iyi anlaşan Kangal köpekleri; koruma ve sahibine sadık olması konusunda en çok tercih edilen köpekler arasında yer alır.

Heybetli ve güçlü bir görünüme sahip Doberman köpekler de koruma köpekleri olarak tercih edilenler arasında yer alır. Korkutucu görünüşünün ardında; sahibine sadık ve itaatkâr bir köpek bulunur. Atletik bir vücuda sahip olan Dogo cinsi köpekler de Doberman gibi sert görünüme sahip olsa da çocuklarla çok iyi anlaşır. Her gün düzenli olarak egzersize ihtiyaç duydukları gibi, bekçi köpeği olabilecek türde bir köpektir.  

Köpek Eğitimi İçin Pratik Tavsiyeler

Köpekler; doğru bir eğitim ve yaklaşım sonucu, insanın en iyi dostudur. Köpek eğitiminde öncelikle bir köpeğin ne isteyebileceğini bilmek önemlidir. Sevgi, ilgi, bol egzersiz ve otoritesi sağlam bir sahip yeterlidir. Her gün yarım saatlik yapılan yürüyüşler; köpeğin enerjisini atmasına, saldırganlığının azalmasına ve sahibi ile olan bağının güçlenmesine neden olur. Özellikle kalabalık bir evde beslenen köpeğin, aile üyeleri tarafından aynı şekilde yaklaşıldığından emin olunması gerekir.

Bu tutarlılıkta beslenen köpek; sağlıklı, sosyal ve itaatkâr bir köpek olur. Köpek beslerken en önemli noktalardan birisi de, yaşam tarzınıza uygun cinste bir köpeği tercih etmektir. Beslediğiniz köpeğe, güven ve sağlam bir lider verildiği takdirde, itaat etmede sorun ortaya çıkmaz.

Köpek Eğitim Hizmetleri

Köpek sevgisi taşıyan ve köpek beslemek isteyen kişiler, öncelikle yaşam tarzlarına uygun bir köpeği tercih ettikten sonra köpek beslemelidir. Bu konuda araştırma yaparak, uygun köpeği besleyebilirsiniz. Ev, fabrika gibi alanlarda bekçi köpeği en uygun köpeklerdir. Bekçi köpeğinin sahibine sadık olması ve komutları yerine getirebilmesi için de doğru eğitimin, doğru zamanda verilmesi gerekir. Köpek eğitiminin profesyonel kişiler tarafından verilmesi gerekir. Bu konuda verdiğimiz profesyonel hizmetlerden yararlanmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara