Anasayfa > Haberler >Presa Canario Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Presa Canario Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Presa Canario Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Geçmişten günümüze insanlarla iç içe yaşayıp, farklı görevler üstlenen köpekler her zaman insanların sadık dostu olmuştur. Teknolojinin gelişmesi ile binalar inşa edilmiş ve köpekler şehir hayatında ki yerini almıştır. Köpekler ile yaşamayı seven insanlar apartman dairelerinde eğitimler vererek köpek bakmaya başlamış ve olumlu sonuçlar sonrası bu sayı artmıştır. İnsanların farklı köpek ırklarına sahip olmak isteği doğrultusunda köpeklerin çiftleştirilmesi ile farklı köpek cinsleri ortaya çıkmış ve ırklarının özellikleri barındırdıkları gibi kendilerine has özellikleri de barındıran melez ırklarda ortaya çıkmıştır. Kökeni Eski İspanya’ya dayanan ve 1500’lü yıllarda keşfedilen Presa Canario cinsi bir köpek sahiplenmeden önce iyi bir eğitim vermek ve sizle olan bağlarını güçlü tutmak için iyi tanımalısınız.

Presa Canario Köpeğinin Genel Fiziki Özellikleri

İnsanların yeni köpek ırkları tanımak ve sahiplenmek istekleri ile çiftleştirerek elde edilen melez ırklardan biri olan Presa Canario cinsi köpekler hem görünüşü hem de fiziki gücü ile dikkat çeken bir köpek cinsidir. Güçlü kemik yapısı ve kaslı bedeni ile birçok insan tarafından çiftlik gibi yerleşik yaşam alanlarında bekçi köpek amacı ile kullanılmaktadır. Sakin olan ve sahiplerine karşı derin bir sevgi duyan bu köpek cinsi yabancılara karşı aynı sevecen tavrı göstermez. Erkek Presa Canario köpekler 65 cm kadar uzayabilirken dişi Presa Canarioalar 61 cm kadar uzayabilirler. Boy uzunlukları ile orta büyüklükte köpek grubuna dahildirler.

Erkek Presa Canariolalar 60 kg kadar ağırlığa ulaşabilirken, dişiler 45 kg kadar ulaşabilirler. Göğüs kısmı beyaz olan bu köpeklerin sırt rengi farklılık gösterebilmektedir. Sırt kısmı gri, siyah ya da kızıl olabilmektedir. Geniş omuz ve kaslı yapısı ile alışılmışın dışında bir bünyeye sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir. Çok güçlü bir çene yapısına sahiptir ve çenesi ile kavradıkları bir şeyi bırakması zor olmaktadır. Çok kısa tüylere ve sert bir kürke sahip olan bu köpek cinsi çok yoğun olmasa da tüy döker ve yazdan kışa, kıştan yaza geçiş aşamasında bu miktar artar. Bacak kasları iyi gelişmiş olan bu köpek cinsi uzun yürüyüş ve enerjisini atabilecek egzersizlere ihtiyaç duyar.

Presa Canario Karakter Özellikleri

Presa Canario cinsi köpekler zaman zaman saldırganlaşan ve daha yavru iken sosyalleştirmeyenler çevreye karşı istenmeyen saldırganlıklarda bulunabilirler. Çok zeki ve sahibine karşı sadık canlılardır. Çocuklar ve dış dünya ile olumlu ilişkiler kurması için yavru iken bu çevrelerde bulunmalıdır. Sahiplerini çok sever ve farklı bir bağ kurarlar. Aile üyelerine karşı nazik ve sevecen davranırlar. Oyun oynamayı severler. Baskın bir kişilik yapısına sahip olan bu köpek cinsi ani saldırganlıklarda bulunabilirler. Bağımsız bir alana sahip olmak isteyen bu köpekler ev ortamından ziyade bahçeli müstakil evlerde bakılabilirler.

Presa Canario Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Bu köpek cinsi baskın özelliklere sahip olan bir köpek cinsidir. Yavru iken dikkatli bir şekilde eğitilmeli ve eğitim sırasında tavizler verilmemelidir. Sahibine aşırı bağlı olan bu köpeğin bilinçli bir eğitmen tarafından eğitilmesi gerekir. Köpeğiniz ile güç bir bağ kurar ve saygısını kazanır iseniz kısa sürede olumlu sonuçlar alırsınız. Kötü muameleden ve yüksek sesle konuşmaktan kaçınmalısınız. Olumlu davranışlarını ödüllendirmelisiniz. Tuvalet eğitimi vermek ise zorlu bir süreçtir. Altı aydan önce tuvalet eğitimi vermek ve olumlu sonuçlar beklemek imkansız gibi bir şeydir. Tuvaletini yaparken köpeğiniz ile göz teması kurmalı ve istemediği bir yere tuvaletini yaptığında kararlı ve fazla yüksek olmayan bir ses tonu ile onu uyarmalısınız. Tuvaletini gidermesi için dışarı çıkardığınızda onunla oynamalı ve gezmemelisiniz. Tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra onu ödüllendirmeli ve sonrasında gezdirmeli, oynamalısınız.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara