Anasayfa > Haberler >Pomeranian İtaat Eğitimi

Pomeranian İtaat Eğitimi

Pomeranian İtaat Eğitimi

Pomeranya köpeği veya kısaca pom olarak adlandırılan pomeranian, sahiplerinin hem hayatlarını kolaylaştırmak hem de daha eğlenceli hale getirmek için ideal köpek türüdür. Koruma amacıyla da eğitilmesi mümkün olan pomeranian, pozitif köpek eğitimi verildiği takdirde hem çok iyi bir arkadaş hem de koruma eğitimli bir köpek olmaktadır.

Sağlıklı ve sağlam bir köpek ırkından gelmesi pomeranianın popüler ve pahalı bir köpek olmasına neden olmuştur. Genellikle süs köpeği olarak kullanılan pomeranian, inatçı ve başına buyruk olma özelliği ile zor bir köpek türü olmakta ve bu durum profesyonel bir köpek eğitimi ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Alınacak profesyonel eğitimle sahibini zorladığı davranışların törpülenmesi de mümkün olmaktadır.

Pomeranian Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Grrenland Kızak köpeklerinin kırması olan ve küçük, tüylü bir ırka sahip olan pomeranian, kısa bir burun, yavru olduğu dönemde açık olan renginin ilerleyen dönemlerde koyulaşarak esas halini alan fiziksel özelliklere sahiptir. Ayrıca yüzleri değişkenlik gösteren pomeranianın tilkiye benzetilen yüz şeklinin yanında oyuncak ayıya benzetilen yüz şekli olanlar da vardır.

Çok fazla tüyü olmasından dolayı büyük bir vücudu olduğu düşünülse de zayıf ve hassas bir bedene sahip olan pomeranian, yüzünün yanının geniş durmasını sağlayan tüylere ve yukarı doğru kıvrımlı kuyruğa sahiptir. Ortalama yaşamları 13 – 16 yıl olan ve erkeklerde ideal boy 18 – 30 cm ve kilo 1 – 3 kilogram arasında olan pomeranianın dişilerinde de ideal boy 18 – 30 cm ve kilo 1 – 3 kilogram arası olup herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır.

Pomeranian Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Görüntüleri sevimli olan ve bu nedenle daha çok süs köpeği olarak kullanılan pomeranian, yüzlerinin sempatik görünmesini sağlayan dik kulaklar, sivri burun ve koyu renkli parlak gözlerle insanların ilgisini çekmektedir. Yemek konusunda seçici davranması, inatçı bir yapısının olması ve sahibinin dinlemek istemediği zamanlarda asi hareketleri ile zor bir karaktere sahip olan pomeranian köpekler, pozitif enerjileri ile de sahiplerinin daha zinde olmasını sağlamaktadır. Diğer köpek ırklarına nazaran daha zeki olan bu köpekler, tuvalet eğitimi ve itaat eğitimi gibi konularda daha başarılı bir performans göstermektedirler. Sevmedikleri kişilere sürekli havlayan pomeranian köpekler, havlamayı çok sevmektedir.

Pomeranian Köpeklerin Bakımı

Tüylü yapısıyla haftada birkaç kez fırçalanması gereken pomeranianlar, ihtiyacı olduğu takdirde banyo yaptırılmalı ve günde bir kere dişleri fırçalanmalıdır. Ayrıca hapşırdıkları takdirde boğazı ovularak rahatlatılmalı ve genizlerine kaçan su nedeniyle hapşırdıkları zaman endişe duyulmamalıdır.

Pomeranian Köpeklerin İtaat Eğitimi Nasıl Olmalı?

Evine ve sahibine bağlılığıyla bilinen bir tür olan pomeranianlar, özgüvenleri yüksek olma özelliği ile sahiplerine korumacı davranmaktadırlar. Pomeranian köpeğe sahip olan kişilerin iyi bir ortak dil ve güven bağı oluşturabilmesi için köpeğiyle zaman geçirmesi büyük önem taşımaktadır. Oyun oynamayı çok seven pomeranianların hırçın ve huzursuz olmaması için sahibinin eğlenmesine katkı sağlaması gerekmektedir. Dayanıklı ve güçlü olan pomeranianların, uzun süren yürüyüşlerle kendini daha iyi hissetmesini sağlamak önemlidir. Tüm bunların gerçekleştirilebilmesi için pomeranianlara gerekli temel eğitimlerin verilmesi gerekmektedir.

Tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi, işaret dili eğitimi ve davranış eğitimi gibi programların belirli aralıklarla uzman kontrolü sağlanarak uygulanması önem taşımaktadır. Karakteristik olarak zor bir yapısı olan pomeranianlar için itaat eğitiminde sabır en önemli kriterdir. Belirli bir sistem ve program eşliğinde hassas ve ciddi bir tutumla verilmesi gereken itaat eğitiminde, çok fazla baskı yapmanın olumsuz olmasının yanında aşırı yumuşak bir tavır sergilemek de eğitimin ilerlemesini engellemektedir. Bu nedenle eğitim sırasında köpek ile olan iletişim dengeli bir şekilde ayarlanmalı ve ekstra sabır göstererek başarıya ulaşmak mümkün olmaktadır.

Pomeranian Köpeklerin İtaat Eğitimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek eğitimlerinde eğiten kişinin bilinçli bir şekilde hareket ederek eğitim uygulaması çok önemlidir. Mutlu olduğu takdirde hırçın hareketlerinden vazgeçen pomeranianlar için bilinçli bir eğitici ruh halinin ve keyfi büyük önem taşımaktadır. Morali bozuk olan eğiticinin köpeği eğlendirememesi, eğitimi daha zor bir hale getirmekte ve eğlenmeyi seven pomeranianlar için eğitimin verimini azaltmaktadır. Ayrıca bütün eğitimlerde olduğu gibi pomeranianlara itaat eğitimi verilirken başarı gösterdiği takdirde ödüllendirilmeli ve sevgi gösterilmelidir.

Bunun yanında tutarlı, istikrarlı ve sabırlı olmak pomeranianların itaat eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar olmaktadır. Zor olan ve sabır gerektiren pomeranian itaat eğitimi profesyonel bir köpek eğitimi hizmetiyle kolay hale gelmekte ve başarıya ulaşmaktadır. Pomeranian itaat eğitimi hizmeti almak istiyorsanız uzmanlarımızdan destek alarak profesyonel köpek eğitim hizmetimizden faydalanabilirsiniz.    

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara