Anasayfa > Haberler >Pointer Temel İtaat Eğitimi

Pointer Temel İtaat Eğitimi

Pointer Temel İtaat Eğitimi

İngilizler ile bütünleşmiş bir köpek türü olan Pointer, koku duyusu gelişmiş, avcı kökenli itaatkâr bir köpektir. Yüz ifadesinin genel olarak durgun olmasından dolayı mutlu mu üzüntülü mü olduğunu anlamanın çok zor olduğu Pointerların doğru bir eğitim aldıkları takdirde ruhsal ve fiziksel özelliklerinden kaynaklı iyi bir av köpeği olmaları mümkün olmaktadır.

 Hoşlarına gitmeyen bir durum hissettiklerinde havlamalarına rağmen pointerlar, bekçi köpeği olmamaktadır. En ideal yaşam ortamı bahçe olan pointerlar, apartman ortamına uygun olmamaktadır. Çok akıllı olan pointer, uygun bir şekilde eğitildiği takdirde başarılı sonuç alınmaktadır. Bu nedenle pointer cinsi köpek edinen biri, bu köpeğin özelliklerini bilerek yaklaşım göstermeli ve eğitim süresince hassas davranılmalıdır.

Pointer Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

Avcı özelliği taşıyan pointerların arka bacaklarının çok sağlam olmasının yanında kaslı bir görüntüye sahip olmaktadır. Arka bacakları sağlam olan pointerlar, bu özelliği sayesinde av araması amacıyla çok daha iyi koşabilmektedir. Burun yapısı ince ve uzun olan pointerların kafatasları küçük ve basık pozisyondadır.

Sarkık şekilde olan dudağı görünmeyen pointerların gözleri vücut rengine göre değişkenlik göstermektedir. Düz kuyruğu olan bu köpeklerin büyük çoğunluğu beneklerden oluşmaktadır. Ortalama yaşamları 13 – 15 yıl olan ve erkeklerde ideal boy 55 – 62 cm ve kilo 20 – 30 kilogram arasında olan Pointerların dişilerinde de ideal boy 54 – 60 cm ve kilo 20 – 30 kilogram arasında olmaktadır.

Pointer Köpeklerin Karakteristik Özellikleri

Av köpeği olarak yetiştirilen Pointerların en belirgin karakteristik özelliği de avcılık ruhuna sahip olmasıdır. Soğukkanlı ve dik duruşu ile pointerlar, enerjik ve azimli bir özelliğe sahiptir. Sadık, itaatkâr, dost canlısı ve zeki hayvanlar olan bu köpekler, sabırlı karakter yapılarından dolayı yavru oldukları dönemden itibaren çocuklarla bir arada bulunmaları durumunda çok iyi ilişkiler kurması kaçınılmaz olmaktadır. Çekingen bir karakteristik özelliği olan pointerlara yavru oldukları dönemde sosyalleşme eğitimi verilmesi gerekmektedir.

Yabancı ses ya da uyarana karşı yalnızca havlayarak tepki veren pointerların, havlama dışında bir tepki göstermemesinden kaynaklı bekçi köpeği olmaya elverişli değildir. Sahibine ve ev hayatına uyum sağlamakta güçlük çekmeyen bu köpekler, soğuk iklimden hoşlanmamakta, sıcak iklime ayak uydurmaktadır. Apartman yerine bahçede beslenmesi daha uygun olan pointerların hareketli yapılarından kaynaklı bağımsız hareket etme ihtiyacı duymaktadır. Açık alanda olmak isteyen pointerların temel itaat eğitimini almaları büyük önem taşımaktadır.

Pointer Köpeklerin Bakımı

Kısa ve düz tüyleri olan pointerların bakımı zor değildir. Tüylerinin kısa olması ve kolay taranmasından dolayı sahiplerine büyük kolaylık sağlayan bu durum, tüylere düzenli olarak bakım yapıldığı takdirde dökülmesini de azaltmaktadır. Gerektiği durumlarda yıkanması uygun olan pointerların tüylerini bir havlu yardımıyla silerek parlatmak yeterli olacaktır. Av için götürüldüğü takdirde pointerların parmak aralarını ve kulaklarını bakım uygulayarak temizlemek, birikmiş olan toprak ve çamurdan arınacağı için iyi hissetmesini sağlayacaktır.  

Pointer Köpeklerin Yaşam Alanı

Bağımsızlığı seven pointerlar, rahat hareket etme ihtiyacı duydukları için apartmanda yaşamaktan hoşlanmazlar. Bahçeli bir evde yaşamak isteyen pointerlar, aksi takdirde hırçın ve agresif tavırlar sergilemekte ve kendini iyi hissetmemektedir.

Pointer Köpeklerin Temel İtaat Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Çoğunlukla av köpeği olarak kullanılan ve hem fiziksel hem de karakteristik anlamda avcılık özelliği taşıyan pointer köpeklerin iyi bir av köpeği olarak yetiştirilmesi için öncelikli olarak temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi alması zorunludur. Bu eğitimler başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra av köpeği olarak yetiştirilmesi mümkün olan pointerların eğitiminde öncelikle köpeği çok iyi tanımak gerekmektedir. Kapasitesini belirleyerek sıkmadan temel itaat eğitimin gerekliliklerini yerine getirmek önemlidir. Temel itaat eğitimi içeriği olan otur, yat, kalk gibi komutları öğretmek için sabırlı olmak şarttır. İlgi isteyen bu köpeklere eğitim sırasında da gerekli ilgi gösterilmeli ve bir komutu öğretmenin belki de aylar alacağı unutulmamalıdır. Büyük emek ve sabır gerektiren bir süreç olan temel itaat eğitiminin, pointerların hırslı olma özelliklerinden kaynaklı daha kolay hale gelmesi mümkün olmaktadır.

Bu nedenle pointer sahibinin eğitim süresince disiplinli ve istikrarlı tutumu çok önemlidir. Disiplinin yanı sıra köpekle kurulacak iyi bir iletişimle oluşturulacak duygusal bağ sayesinde daha çok motive olması sağlanacak eğitimden verim alarak başarıyla sonuçlanacaktır. Çok akıllı olan pointerların, sahibinin eğitime uygun tutumu ve disipliniyle temel itaat eğitiminde yer alan komutları öğrenmesi ve uygulaması eğitim sonucunda hedeflenen başarı olmaktadır. Pointer temel itaat eğitimi hizmeti almak istiyorsanız uzmanlarımızdan destek alarak profesyonel köpek eğitim hizmetimizden faydalanabilirsiniz.      

 

 

 

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Avatar
Sadullah 12.04.2023 Eklendi

bu köpeğin yavrusunu arıyorum nereden bulabilirim

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara