Anasayfa > Haberler >Pincher Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Pincher Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Pincher Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Pincher köpek ırkı, son derece zeki oldukları için eğitimleri oldukça kolay olmaktadır. Eğitim için en uygun zaman 2-5 ay arasıdır. Özel bir eğitim alınması isteniyorsa, uzman kişilerden yardım akınması gerekmektedir. Pincher cinsi köpekler, başına buyruk oldukları için eğitimlerinde sabır ve çaba gerekmektedir. Fakat dişileri daha uysal ve eğitime daha kolay yanıt vermektedirler. Havlamayı çok sevdikleri için bu konuda iyi bir eğitim almaları gerekmektedir.  Tuvalet eğitimleri ise, diğer köpekler ile aynı şekil de olmaktadır.

Pincher Köpeklerin Kökeni

Pincher köpeklere ait kanıtlar, 1600’lü yıllarda bir tabloda görülmüştür.  Pincher köpek ırkı ve Alman Pincher köpekler dâhil Almanya' da terrier ırklarından üretilmiştir. Pincher çiftliklerdeki fareleri yok etmek için kullanılmaktaydı. Pincher kelimesi de, Almanca terrier demektir.

Pincher Köpeklerin Genel Özellikleri

Pincher köpekler zarif bir görünüme sahip bir ırktır. Bacakları ve kuyruğu minik ve incedir. Özellikle kuyruğunun düz ve uzun olması ile bilinmektedir. Tüyleri kısa, parlak ve düzdür. Renk olarak, tek kızıl, erkek geyik kızılı, siyah ya da sarımsı kahverengi tonlarında olmaktadır.  Yükseklikleri hem erkekte hem de dişide, 25 – 30 cm. arasındadır,  ağırlıkları ise, hem dişide hem erkekte 4 – 6 Kg. arasındadır. Pincher ırkı ortalama 13-15 yıl yaşarlar. Pincher ırkı köpekler, küçük, adaleli fakat zariftirler. Sırt çizgileri ya düz ya da arkaya doğru hafif eğimlidir. Patileri kedi gibi küçük ve çeneleri oldukça güçlüdür. Pincher köpek ırkının, dişler makas ısırışı şeklinde kapanmaktadır. Gözleri parlak koyu renkli ve ovaldir.

Pincher Köpeklerin Karakter Özellikleri

Pincherlar, enerjik ve atak köpeklerdir. Bekçilik ve koruma içgüdüleri sebebi ile sahiplerine oldukça bağlıdır. Pincher köpeklerin, özgüveni çok yüksektir. Vücut yapıları minik fakat çene yapıları güçlüdür. Kendinden büyük köpeklere karşı tepki göstermekten korkmazlar. İçgüdüsel olarak yabancılara karşı tepki gösterirler. Kendilerini sevdirmekten hoşlanmazlar ve çocukların aşırı ilgisine karşı tepki gösterebilirler. Pincher köpek ırkı,  kendine oldukça güvenen ve de başına buyruk küçük bir köpektir. Bu mağrur ve aşırı cesur bir köpek ırkıdır ve havlamayı severler. Sahiplerine çok sadık bir köpek türüdür. Pincher köpek ırkları, olukça yaşam dolu ve cesurdurlar. Pincher köpek ırklarının, bedenleri küçücük ama  büyük bir köpek kalbi taşır.

Pincher köpek ırklarının koruma güdüleri orta derecededir, çok fazla koruma güdüleri yoktur.  Küçük olmalarına rağmen, diğer köpeklere karşı agresif ve saldırgan olabilmektedirler. Fakat Pincherların, diğer ev hayvanları ile kendilerini fazla sıkıştırmayan çocuklarla araları iyidir. Yabancılara karşı mesafeli ve şüpheci olan Pincher köpek ırkı,  aslında davranışları tamamen yavruyken nasıl yetiştirildiği ile alakalıdır. Pincher köpek ırkı, çok şımartılmamalıdır yoksa bir despota dönüşebilirler ve kendilerini patron sanmaya başlarlar. Pinscher köpekler her şeyi  çabuk öğrenirler.

Çok küçüklerken diğer insan ve köpeklerle birlikte vakit geçirirlerse sosyalleşebildikleri için, sosyalleşme sınıflarına götürülmeleri faydalı olmaktadır. Minik pincher köpekler, kemirmeyi sevdikleri için, bazen eşyaları kemirerek boğazlarına kaçırabilir. Pinscher ırkı, genel olarak sağlıklı köpeklerdir ve belirgin bir sağlık problemi yoktur. Fakat kilo almaya yatkın oldukları için, aşırı beslememek gerekir.

Pincher Köpeklerin Bakımı

Pincher köpeklerin tüy bakımı oldukça kolay olan bir ırktır. Düzenli olarak üç günde bir ya da dört günde bir tüylerinin fırçalanması yeterli olmaktadır. Bu şekilde pinscher köpeklerin ölü kılları temizlenmiş olmaktadır. Zaman zaman kuru şampuanlama ve ayda bir özel şampuanları ile yıkamak yeterlidir. Orta derecede tüy döken bir ırktır. Soğuğa karşı dayanıklı bir ırk değillerdir. Vücudu soğuk ile baş edemez.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara