Anasayfa > Haberler >Pekinez Köpek Eğitimi Nasıl Olmalı?

Pekinez Köpek Eğitimi Nasıl Olmalı?

Pekinez Köpek Eğitimi Nasıl Olmalı?

Pekinez cinsi köpekler süs köpekleri kategorisinde yer alırlar. Yaşamları boyunca çok fazla büyümezler ve bu özellikleri sayesinde bayanlar tarafından çokça tercih edilirler.

Küçük olmaları nedeni ile rahatlıkla ev veya apartmanda yaşayabilirler. Pekinez cinsi köpeklerin en belirgin özellikleri devamlı hareket içerisinde olmalarıdır. Etrafında gördüğü hareket eden bütün cisimler pekinez cinsinin dikkatini çeker.

Pekinez cinsi köpekler çok inatçıdır ve çok ilgi bekler. Çok havlayan bir yapıya sahip oldukları için, evde yaşayan bir pekinez çevreye rahatsızlık verebilir. Sahiplerine olan aşırı düşkünlükleri ile de bilinen pekinezler, aşırı kıskançtırlar ve sahiplerinden başka insanlarla kolay anlaşamazlar. Eve gelen misafir sevmedikleri bir kişi ise sürekli rahatsız eder ve huzursuzluk yaratırlar. Pekinezin sürekli havlaması da etrafında rahatsız olduğu bireylerin olduğunun göstergesidir.

Bakımı zor bir hayvan olan pekinezler oldukça tüylü hayvanlardır. Özellikle tüyleri uzadığı zaman gözlerinin üzerine düşen tüyler köpeklere sıkıntı yaşatabilir. Bu nedenle tüylerini düzenli olarak kısaltıp şekil vermek hayvanın hareket etmesini kolaylaştıracaktır.

Banyo yaptırılırken de dikkatli davranılması gerekmektedir. Pekinezler alerjik hastalık riskini taşır ve bu nedenle her kimyasal madde ile temas edemezler. Belirli bir şampuan belirlenmeli ve her duş sırasında bu şampuan kullanılmalıdır.

Pekinez Köpeklerin Sağlığı

Pekinez cinsi köpeklerin yavruluk dönemini atlatana kadar anne ile beraber yaşamaları ve anne sütü ile büyümeleri önerilir. Ancak; genelde yavru iken eğitmek daha kolay olduğundan yavru dönemde sahiplendirilirler. Ancak yavru durumda alınan pekinezlerin anne ve babalarının hastalık taşıyıp taşımadıkları iyice araştırılmalıdır. Çünkü küçük yapılı hayvanların doğuştan genetik bir hastalığa sahip olma ihtimalleri yüksektir.

Pekinez köpeklerin hastalıklara yakalanma riskleri de oldukça yüksektir. Bu nedenle her köpek türünde olduğu gibi pekinezinde sağlığı çok iyi takip edilmeli ve aşıları düzenli olarak yaptırılmalıdır. En çok rastlanılan hastalık patella çıkığı hastalığıdır. Bu hastalıkta erken teşhis önemlidir ve tedaviyi hızlandırmaya etkendir. Eğer patella çıkığı ileri düzeyde ise cerrahi bir operasyon gerektirir. Aşırı kilo alması durumunda bu cinsi bekleyen diğer bir rahatsızlık ise horlamadır. Bunlar dışında olabilecek diğer hastalıklar; katarakt, kriptorşidizm ( Testislerin tam olarak aşağı inmemesi durumu olarak tanımlanabilir), ektopik cilia ( göz kapağı içinde meydana gelen, kirpiğin içe doğru büyümesi hastalığıdır), göz kapağının içe batması hastalığı, göz kuruluğu, mitral kapak hastalığı, mesane taşı, retina rahatsızlıkları olarak sıralanabilir.

Beslenme Durumu

Yapıları itibari ile pekinez köpekleri inatçı bir yapıya sahiptir. Gerek eğitiminde gerek beslenmesinde bu huyu problem yaratmaktadır. Özellikle annesinden ayrıldığı ilk dönemde beslenme konusunda büyük sorunlar yaratır. Bu döneme dikkat edilmeli ve düzenli bir şekilde beslenmesi sağlanmalıdır. Sırf inadı yüzünden bazen ise küserek yemek yemeyi reddederse, pekineze yemek yedirmek sahibine düşer. Gerek oyunla, gerek eğlendirme yoluyla, kızarak tepki göstermeden, şefkatle severek yemek yemesi sağlanmalıdır.

Pekinez Köpeklerin Eğitimi

Pekinez köpekler inatçı özelliklerinden dolayı eğitim aşamalarında sahiplerine oldukça zor zamanlar yaşatır. Bu nedenle sabırlı bir kişiliğe sahip olmayan bireyler pekinez sahibi olmamalıdır. Pekinez eğitimine ilk olarak tuvalet eğitiminden başlanmalıdır. Pekinezler birçok eğitime olumlu yanıt verse de tuvalet eğitimine çok zor alışırlar. Şayet tuvalet eğitimi başarılı geçtikten sonra temel itaat eğitimine geçilebilir. Genel olarak sahiplerini dinleyen bir ırk olmasından ötürü itaat eğitimleri gayet rahat ve başarılır geçer. Temel itaat eğitimine ilk olarak otur komutu ile oturmayı öğretmek işe başlanılabilir. Bir sonraki aşama da ‘gel’ komutu ile gelmesi öğretilebilir. Eğitim sırasında öğrendiği her komut için ödüllendirme yoluna gidilebilir.  

Ä°lgili resim

Temel itaat eğitiminin ardından, pekinezin diğer yabancılara karşı mesafesi ölçülür ve temel eğitimden sonra ileri itaat eğitimine gerek duyulmaz. Çünkü yapısal inadından ötürü ileri itaat eğitiminde başarısızlık ihtimali yüksektir. Köpeği ile çok iyi anlaşabilen sahipler köpeklerine ileri itaat eğitimini verir.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara