Anasayfa > Haberler >Newfoundland Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Newfoundland Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Newfoundland Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Çok eski bir kültürel tarihe sahip olan bu köpekler dev cüsseleri ve yardımsever kişilikleri ile tanınmaktadır. Viking ve Avrupalı balıkçıların ortak çabası ile elde edilen bu ırk iyi bir yüzücü ve zor şartlar altında hayatta kalma özelliğine sahiptir. Adını üretildikleri Newfoundland adasından alır. Vikingler yeni köpek ırkları oluşturmak ve bu köpekleri günlük hayatlarında kullanmak istiyorlardı. Bu Amaç doğrultusunda Avrupalı balıkçılar adaya cins köpekler getirmiş ve yerli köpekler ile çiftleşmeleri sağlanmıştır. Ortaya çıkan yeni köpek cinsi ağır yükler taşıyabilmesi ve iyi yüzmesi gibi olumlu özellikleri sayesinde uzun yıllar insanlarla iç içe yaşamış ve belli amaçlar doğrultusunda kullanılmışlardır. İşçi köpek sınıfına dahil olan bu köpek cinsi günümüzde boğulan insanları kurtarmak amacı ile kullanılmaktadır. Uzun tüyleri ve iri cüssesi ile herkesçe kabul görmüş ve sevilen bir köpek cinsidir.

Newfoundland Köpeğinin Fiziki Özellikleri

Büyük köpek ırklarına mensup olan bu köpek cinsi görüntüsü ile kendine hayran bırakmaktadır.  Newfoundland köpek cinsi güçlü ve kaslı bir beden yapısına sahiptir. Büyük bir kafa yapısına sahip olan bu köpek cinsi çok zekidirler. Uzun bir sırta ve güçlü kemik yapısına sahiptir. Büyük bir buruna sahip olan bu ırkın koku alma duyusu da iyi gelişmiştir. Kare çene yapısına sahiptir. Tüyleri uzun ve yorgan gibi bedenini sarmıştır. Küçük ve koyu renk gözlere sahiptir.

Ä°lgili resim

Güçlü bir boynu ve geniş bir gerdan yapısına sahip olan bu köpek ırkı bu güçlü yapısı ile ağır yükler taşıyabilmektedir. Aşağıya doğru sarkan bir kuyruğa sahiptirler ve kuyrukları yüzerken suyun üstünde kalmasına yardımcı olmaktadır. Çift katlı  tüyleri suda yüzerken ağırlık yapmaz ve su içine batmasına müsaade etmez. Göğüs ve başının üst bölümünde gövdesinden daha uzun tüyler bulunur. Tüy yapısı düz ya da dalgalı bir görünüme sahip olmaktadır. Tüyleri genelde siyah olmaktadır. Ancak koyu kahverengi de olabilmektedir. Küçük ve aşağıya doğru sarkmış kulakları vardır. İyi bakıldığı takdirde 12 yıl kadar yaşayabilirler. Tüy döken bu ırk sıcak ortamda daha çok tüy döker.

Newfoundland Köpeği Ve Karakter Özellikleri

Newfoundland köpeği çok zeki ve sadakat sahibi olan bir köpek cinsidir. Yardımsever olan bu ırk iyi huylu ve sevecen bir kişiliğe sahiptir. Yavru iken sorumluluğunu alırsanız çocuklarınıza iyi bir arkadaş olacak ve tehlike anında onları korumak için gözünü kırpmadan gücünü kullanacaktır. İnsanlar ve ev ortamında bulunan diğer evcil hayvanlar ile iyi anlaşır. Ani hareket etmeyen ve saldırgan davranmayan bu köpek cinsi yabancılara karşıda sevecen davranır. Ancak ani tehlikeler karşısında müdahale eder. İyi bir yüzücü olan bu köpek ırkı boğulmalarda iç güdüsel olarak müdahale eder.

Newfoundland Köpeğinin Eğitilmesi Mümkün müdür?

Eğitimi zor olan bu ırkı eğitirken sabırlı olmak ve Newfoundland köpeğine karşı kötü muamele etmemek gerekir. Çocuklar ile iyi anlaşabilmesi için yavru iken çocuk sevgisini ona aşılamak gerekir. Eğitimi zor olan bu köpeklere bağırmak, şiddet uygulamak başarılı olmanıza engel olacak ve işinizi zorlaştıracaktır. Eğitimi bir kişi vermeli ve eğitim aşamasında eğitimci ses tonunu iyi kullanmalıdır. Eğitime yavru iken başlanmalıdır.  Oyun oynamayı seven bu köpek ırkına eğitim vermek için oyunları kullanabilirsiniz. İstemediğiniz bir davranışta bulunduğunda çok yüksek olmayan kararlı bir sesle yapmaması gerektiğini ona söylemelisiniz. Olumlu davranışlarını ise ödüllendirerek olumlu davranışı kazanmasını sağlamalısınız. Kısa sürede eğitimde başarı elde etmek istiyorsanız kararlı olmalı ve lider olduğunuzu size itaat etmesi gerektiğini ona benimsetmelisiniz.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara