Anasayfa > Haberler >Melez Köpeklere Eğitim Nasıl Verilir?

Melez Köpeklere Eğitim Nasıl Verilir?

Melez Köpeklere Eğitim Nasıl Verilir?

İki farklı ırka sahip köpeklerden doğan yavruya melez denir. Dünyadaki birçok canlının insanın bile melezi vardır. Melez köpeklerde saf kandan gelen köpeklerden hiç bir farkı yoktur hatta farklı ırkların özelliklerini taşıdığı için daha güzeldir. Farklı ırkların özelliğini taşısa da saf kan köpekler kadar zeki ve dost canlısıdır. Melez köpeklere de eğitim verirken özverili ve sabırlı olmak en önemlisidir. Ailenize veya kendinize bir dost olarak alacağınız köpeğe en önemli yapacağınız köpeğinize eğitim vermek olacaktır.

Köpek eğitimi her cinsten köpek için uygundur ama yaşı geçmiş köpeklerde veya daha asi ırklara sahip köpeklere eğitim vermek zor olduğu için köpeğinize yavru iken eğitim vermelisiniz. Köpeğiniz 16 veya 17 haftalıkken eğitime en hızlı cevap vereceği yaşıdır. Melez köpeklerinde saf kan köpeklerin eğitiminden farklı değildir sadece köpeğinizin farklı özelliklerine, başarılı olması için sevdiği şeylerle ödüllendirilmeli ve köpeğinize uygun ortamlarda eğitim verilmelidir. Köpeğinizi kendinizin eğitmesini düşünüyorsanız köpeğinizin özelliklerini bilmeniz ve nasıl komutlar verileceğinizi bilgi sahip olmak için araştırmalar yapmalısınız. Köpeğinizin daha hızlı bir şekilde eğitilmesini istiyorsanız köpeğinizi köpek eğitim merkezlerine teslim ederek daha profesyonel eğitmenlerden daha hızlı bir şekilde iletişim kurmayı sağladığı için köpeğiniz eğitime daha hızlı cevap verecektir. 

Melez Köpeğe Verilmesi Gereken İlk Eğitim

Melez köpeklere verilmesi gereken ilk eğitim köpeğin sahibinin kim olduğunu öğretmektir. Köpeğinizle aranızdaki bağı anlaşılır hale getirmek için ve sevgi bağlarınızı güçlendirmek için ona küçük komutlar öğreterek ödüllendirmek ve köpeğinize sarılmanız gerekir. Sahiplenmek istediğiniz melez köpeğin yavru olması sizin için daha iyi olacak ve daha sahibine bağlı bir köpeğiniz olacaktır. 


Melez Köpeğe Kendini Koruması İçin Verilmesi Gereken Eğitim

Melez köpeğinize vereceğiniz en önemli eğitimlerden biride yabancılarla olan imtihanıdır. Köpeğinizin kaçırılma ihtimaline karşı köpeğinize yabancı kişilerden mama ve yiyecek almamasını sadece sizin verdiklerinizi yemesini ve sizin izin verdiğiniz kişilerden alması gerektiğini öğretilmelidir. Bu sayede köpeğiniz kendini korumasını öğrenecektir ve yabancı kişilere karşı daha dikkatli olacaktır. 

Melez Köpeklere Basit Komutlar Nasıl Öğretilir? 

Melez köpeği eğitmek için ilk önce sahibi ile arasında güçlü bir bağ kurulmalıdır. Daha sonra köpeğinize eğitim vermek için köpeğinizin özelliklerini, sevdiği şeyleri ve nasıl davranılması gerektiğini öğrenmelidir. Köpek eğitirken yavru olması daha kolay eğitilebildiği için beslenme ve savunmayı daha kolay öğrenerek daha çabuk sosyalleşerek sahibinin eğitimi ile daha kolay uyum sağlar. Bir köpeği evde beslemek istediğinizde en önemli eğitim tuvalet eğitimidir. Köpeğinize tuvalet eğitimi vermek istediğinizde köpeğinizin tuvaletinin ne zaman geldiğini takip etmelisiniz. Köpeğinize evde tuvalet eğitimini öğretmek için köpeğinizin tuvaletini yapabileceği bir alan belirleyin.

Köpekler genelde yemek yedikten sonra yarım saat ve bir saat arasında tuvaletini yaparlar. Yemekten yarım saat sonra köpeğinize ayırdığınız alana götürüp tuvaletini yapmasını bekleyin. Bu işlemi bir kaç gün tekrarladığınızda mutlaka köpeğiniz tuvaletini nereye yapmasını öğrenecektir. Eğer ki köpeğinizin evde değil de dışarıda tuvaletini yapmasını istiyorsanız köpeğinize düzenli olarak yemek saatini ayarlamak ve yemeklerden sonra köpeğinize dışarıda belirlediğiniz bir yere tuvaletini yaptırmalısınız. Köpeğinize basit eğitimler vermek istiyorsanız köpeğinizin hareketlerine gözlemleyerek otur hareketlerini öğretmek için uzatarak söylemek köpeğinizin sizin verdiği komutu anlamaya başlayacaktır ve yaptığı başarılı hareketlerinde köpeğinize ödüllendirin. Köpeğinize takma ile gezmeyi öğretmek oldukça zorlanacağınız bir eğitim olabilir. Bunun niçin mutlaka köpeğiniz yavru iken tasma takmaya alıştırmanız gerekir. Köpeğinizi yanınızda beraber yürümeye alıştırın köpeğiniz önünüze geçtiğinde durup köpeğinizin yanında yürümesini söyleyerek alıştırmaya çalışın.

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara