Anasayfa > Haberler >Labrador İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Labrador İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Labrador İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Zeki, nazik, arkadaş canlısı bir ırk olan Labradorların anavatanı Kanada’nın bulunduğu coğrafya olmaktadır. Sabırlı ve itaatkar olması, bu köpek türünün eğitilmesini kolaylaştırmaktadır. İlk zamanlar balıkçılar tarafından ağ çekmeye yardımcı olmak ve ağdan kaçan balıkları yakalamak için kullanılan labradorlar, suda oynamayı seven ve soğuk sulara girmekte zorlanmayan bir tür olarak diğer köpeklerden ayrılmaktadır. Eğitim konusunda hevesli bir özelliğe sahip olan labradorlar, itaat etmek ve verilen komutları yerine getirmek gibi konularda başarılı olmakta ve aldıkları itaat eğitimi sayesinde aile yaşantısında yer almaları daha kolay hale gelmektedir. Aile köpeği olmasının yanı sıra güvenlik güçleri için uyuşturucu aranırken yardımcı olma, görme engelli kişilere kılavuz olma ve koruma amaçlı bekçi köpeği olarak da kullanılmaktadır.

Labradorların Fiziksel Özellikleri

Orta boylu bir köpek türü olan Labradorların kuyrukları orta uzunlukla olup ucu sivri bir yapıya sahiptir. Kısa tüyleri olan bu köpek türünün tüyleri siyah, sarı veya kahverengi olup orta derecede tüy dökülmesi yaşamakta ve haftada bir defa tüylerinin fırçalanması yeterli olmaktadır. Sağlam yapılı bir köpek türü olmasının yanı sıra büyük ırk boyutunda yer almaktadır. Erkeklerde ideal boy 56 – 61 cm ve kilo 27 – 34 kilogram arasında olan Labradorların dişilerinde de ideal boy 53 – 58 cm ve kilo 25 – 32 kilogram arasında olmaktadır.

Labradorların Karakteristik Özellikleri

Zeki, itaatkâr, uysal ve uyumlu bir köpek türü olan Labradorlar, duygusal ve sabırlı olma özelliğine de sahiptir. Bu nedenle ailelere kolaylıkla uyum sağlayan Labradorlar, sadakatlerinin yanında vefalı oluşlarıyla ailenin bir parçası olma konusunda zorlanmamaktadırlar. Karakteristik özelliklerinden biri de çocuklara olan sevecen yaklaşımı olan Labradorların yavru olduğu dönemlerde gerekli sosyallik eğitimini aldığı takdirde yabancılara karşı da dost canlısı davranmaktadırlar. Atletik yapıları gereği hareketli olan Labradorlar, özellikle yavru iken çok hareketli olmakta ve her dönem egzersiz ihtiyaçları olmaktadır. Yarışma kanından gelenler ve av kanından gelenler şeklinde iki çeşidi olan Labradorların, yarışma kanından gelen türleri ağır ve uysal olmakta iken av kanından gelen türleri ise daha enerjik ve hareketli olmaktadır. Bu iki kanın karışımı olan Labradorlar ise en çok tercih edilen tür olarak değerlendirilmektedir. Kısa sürede sahiplerine bağımlı hale gelen Labradorlar, uzun süre yalnız bırakılmaktan çok hoşlanmamaktadır. Aileleriyle birlikte vakit geçirmeyi çok önemseyen bu köpekler, diğer yapmaktan hoşlandıkları yüzme, yürüyüş gibi aktiviteleri dahi ikinci plana atmaktadırlar.

Labrador Köpeklerin Bakımı

Hareketli ve enerjik bir köpek türü olan Labradorların beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeterli besinleri alması sağlanmalı ve şişmanlamaması kilosunun kontrolü yapılmalıdır. Kısa tüylü olan Labradorların haftada bir ya da iki defa fırçalanması yeterlidir. Ayrıca büyük ırk türüne ait bir köpek olan Labradorların kalça ve dirsek displezyası problemleri yaşama ihtimali olduğu için veteriner bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Labradorların İtaat Eğitimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bütün köpekler türlerinde olduğu gibi Labradorlarda da küçük yaşta başlayan eğitimli daha etkili ve başarılı olmaktadır. Eğitime hevesli ve istekli olan Labradorların yavruyken dahi bu konudaki istekleri, itaat eğitimini daha da kolaylaştırmakta ve birçok olumlu karakteristik özelliklerin kazanılmasında da etkili olmaktadır. İtaat eğitiminin erken yaşta verilmesi, iri cüsseli bir köpek türü olan Labradorlar için büyük avantaj sağlamaktadır.  Bu nedenle güçlü bir boynu olan Labradorların, temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimini almaları tasmasız verilen komutları yerine getirmeyi öğrenmesi açısından en çabuk şekilde gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Labradorların İtaat Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Zeki ve eğitime istekli bir köpek ırkı olan Labradorlar, pozitif, baskı olmadan yapılan, övgü ve ödüllerle pekiştirilen itaat eğitimlerinde başarılı olmaktadır. İtaat komutlarını kolaylıkla öğrenen Labradorlarla eğitim süresince istikrarlı ve tutarlı bir şekilde ilerlemek gerekmektedir. Eğitim kurallarına önem vermenin ve uygulamanın önemli olmasından dolayı doğru bir yol izlenerek yapıldığı ve başarıldığı takdirde Labradorların da büyük bir mutluluk yaşamasını sağlamaktadır. Bu nedenle Labradorlara verilen itaat eğitiminin ödül tabanlı olması, eğitimin öğrenilmesini çabuklaştırmasının yanında verimini de artıracaktır. Labrador itaat eğitimi hizmeti almak istiyorsanız uzmanlarımızdan destek alarak profesyonel köpek eğitim hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara