Anasayfa > Haberler >Kurzhaar Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Kurzhaar Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Kurzhaar Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Kurzhaar köpek ırkının kökeni Almanya’dan gelen Kurzhaar köpeğini genelde av köpeği olarak yetiştirilmiştir. Çok zeki olan Kurzhaar köpeği çok dikkatli yapıya sahiptir. Fiziksel özellikleri oldukça belirgin olan bu köpeklerin boyları uzun boylu sınıfına girer. Çok kısa ve çok sık tüylere sahip olan Kurzhaar köpeği genelde beyaz ve koyu kahverengine sahiptir.

Sahiplenmek ve bakılmak için çok kolay olan bir köpek cinsidir. Kısa tüylere sahip olduğu için farklı olan bu köpeklerin sık tüyleri sık olduğu için sık sık temizlenmelidir. Doğası gereği çok hareketli bir köpek olduğu için genelde evde değil de dışarı da bakılmaktadır. Vücudundaki enerjiyi atmak için devamlı olarak egzersiz yaptırılır. Bu hareketlilikleri yüzünden bahçesiz evlerde ve evlerde bakılmak için çok uygun değildir. Sahibine çok düşkün olan Kurzhaar köpek cinsleri sahibinin isteğini yapmayı çok severler. Çok sadık bir köpek olan Kurzhaar ırkı sadece sahibini değil sahibinin yakınlarını da korur. Çocuklarla arası çok iyi olan Kurzhaar köpeği çocuklarla oynamayı çok sever çok neşeli bir köpek olduğu için en çok tercih edilen köpek cinsidir. Av köpeği olarak yetiştirilen Kurzhaar köpeği oldukça havlayabilme özelliğine sahiptir. Kurzhaar köpeği çok zeki olduğu için genelde sakin ve itaatkar olanları Show köpeği olarak ta yetiştirilir. 

Kurzhaar Köpeğini Eğitirken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Kurzhaar köpeği çok zekide olsa da çok fazla enerjik hareketli olduğu için eğitim verirken zorlanılır. Eğitimlerine küçük yavru iken başlanması gerekir. Çünkü yetişkin bir Kurzhaar köpeğine eğitmek daha zor olacaktır. Av köpeği olarak yetiştirilmek isteyen Kurzhaar köpeklerin eğitimi daha zor ve farklı olmaktadır. Tüm köpeklerde olduğu gibi Kurzhaar köpeklerin ilk eğitimi tuvalet eğitimidir. Köpeklerin eğitime cevap vermesi köpeğin özelliklerine ve huyuna göre değişiklik gösterir. Kurzhaar köpeklerine eğitimlerinde sert ve katı davranıldığında köpek ters tepki verir. Saldırgan bir hal alabilir ve çok fazla havlamaya başlar ve eğitimi oldukça zorlanabilir. Kurzhaar köpeklerine eğitim verirken mutlaka alanında profesyonel eğitmenler tarafından verilmelidir.

Kurzhaar Köpeklerine Av Eğitimi Nasıl Verilir? 

Av köpeği olarak yetiştirilen Kurzhaar köpek ırkı eğitime başlarken mutlaka 8 veya 12 aylıkken başlanmalıdır. Yavru köpeklerin silah sesine alıştırmak ve sesi duyduğunda atik bir şekilde tepki vermesi için ilk 15 gün mantar tabancası yuvanın yakınında patlatılır. 4 hafta sonra yuvanın dışında silah sesi patlatıldığında tüm yavrular sese tepki vererek dışarı çıkacaktır. Daha sonra yavru köpekler kendini besleyen sahibine alışacak ve aralarında bir bağ oluşacaktır ve bundan sonra da mantar patlamaya gerek duyulmaz. Daha sonra yavru köpeğin çevresine tanıması ve dışarı çıktığında yuvasını bulması için gezintiye çıkarılmalıdır. Bunu yaparken yavrunun kendiliğinden dışarı çıkmasını sağlamalı ve yuvasından fazla uzaklaştırılmamalıdır.

Ä°lgili resim

Yavruların daha hırslı ve hızlı olması için yemek yemesinde önüne küçük parçalar halinde et koyulmalı ve bu eti belli bir zaman yemediği zaman eti kaldırılır. Uzun süre önünde durdurulursa hayvanın atikliğini ve hızını yavaşlatır. Yavru 6.haftasına geldiğinde yakaladığı avı gömmemesi için eti köpeğin tamamen tok olduğu bir zaman verilmelidir. Gömmesi durumda köpeğin gömmemesi için uyarılmalıdır. Yavrunun gerçek avı ile başka şeylerle karıştırmaması için yavruya önce kötü kokulu hayvan derisi koklatılır ve yavruya gerçek avı nasıl tanıyacağı öğretilir. Yavrulara eğitim verirken oyun oynayarak verilen eğitim köpekler için en iyi eğitimdir. Bu oyunda avın peşinden gitmesini öğrenmesi için oyun kullanılan eğitim oltasıdır. Oltanın ucuna donmuş kuşlardan biri bağlanarak köpeğin önüne atılır tepki vermediğinde olta çekilerek köpeğin dikkatini çekmeye çalışılır. 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara