Anasayfa > Haberler >Koruma Eğitimi Nasıl Verilir Hangi Cins Köpekler Alır

Koruma Eğitimi Nasıl Verilir Hangi Cins Köpekler Alır

Koruma Eğitimi Nasıl Verilir Hangi Cins Köpekler Alır

Koruma köpeği olarak yetiştirilecek köpeğimizin her zaman mutlak bir güvene sahip olması için eğitim kurslarının galibi olduğundan emin olmalıyız. Aksi takdirde güvenlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Temel itaat eğitimini geçmiş olmaları gerekirken, ileri düzey itaat eğitimlerini bir dereceye kadar tamamlamaları daha başarılı olmalarını sağlayacaktır.
Bazı köpekler itaatkâr bir şekilde eğitilmedikleri için çok gergindir, bu nedenle köpek koruma eğitimi onlar için zararlı olabilir. Bir köpeğin itaat eğitimi için korunan bir içgüdü hepsinden önemlidir. Aynı zamanda, köpeklere itaat eğitimi verilirken korunan içgüdü durumunda köpeğiniz eğitimi reddeder. Koruma programı eğitimindeki köpekler; zindelik seviyesini arttırırken, köpeğin güvenini ve mülkiyetini de arttırır.
Koruma Köpeği; Yabancı Tanıma Eğitimi                                                                    
Köpek, başkalarıyla değil, yalnızca eğitmeni ile temas halinde olduğunda, başka birinin ona yaklaşması zor olacaktır. Bu aşamada sadece sahiplerinin kendilerine verdiği yiyecekleri yiyen köpekler bu aldatmacadan kolaylıkla kurtulabilmektedir. Ancak, köpeğimizin bir yabancının mamasına asla taviz vermemesini istiyorsak, eğitime bağlı kalmalıdır.
Yabancı tanıma eğitimi ile eğitmen yardımcısı eğitimi verirken köpeklerinizi besleyecek ve eğitmen başkasından aldığı mamayı yediği için köpeği tasma ile cezalandıracaktır.
Koruma Köpeği Eğitimi; Yabancılara Karşı Saldırganlık
Saldırganlık köpeklerin doğal bir davranışıdır. Ancak bazı ırklar insanlara sevgi ve minnetle davranırlar.İnsanlar da onları sever ve bu köpekler asla bekçi köpeklerine tercih edilmez. Saldırgan köpekler bekçi köpeği olarak eğitildiyse, yabancılardan nefret edebilirler. Ancak bu aşamada köpekleri kontrol ederek olası afetlerin önüne geçmeliyiz.
Köpek koruma eğitimi, köpek eğitmeni gibi köpeğe yabancı davranan biri tarafından desteklenmelidir. Bu destek, köpeği rahatsız ederek eğitilmesine yardımcı olur. Zamanla, sinirlenen ve sadece yardımcıya değil, yabancıya da saldırmaya hazır bir köpeğiniz olacaktır.
Koruma Köpeği Eğitimi; Saldırganı Kontrol Altına Alması
Köpekler, aldıkları köpek koruma eğitimi verildiğinde yabancılar için büyük bir tehdit oluşturur. Koruma köpeğinin saldırganlığı korunmalıdır, yoksa büyük bir felaket olabilir. Köpek bir yabancıya saldırırsa, köpek sahibinin komutunu dinlemiyorsa ortada büyük bir sorun var demektir. Agresif köpeğin tutumu tamamen sahibinin kontrolünde olmalıdır.
Alan Koruma Eğitimi
Köpek koruma eğitimi içeriğinin bir diğer dersi alan koruma eğitimidir. Belli sınırları olan ve sınırları içinde yaşayan köpeklerimize özeldir. Bu eğitimin amacı, bölgesine yaklaşan tehlikeyi algıladığında havlayarak uyarmak; tehlike yaklaştığında herhangi bir komut uygulamadan köpeğe tehlikeyi etkisiz hale getirmeyi öğretmekle ilgilidir.
Köpek koruma eğitimi ile köpeğiniz korumak istediğiniz ev, fabrika, villa, arazi ve benzeri yerleri koruma altına alabilecektir. Temel eğitim ve ileri itaat eğitimi gibi eğitim aşaması için belirli bir zaman dilimi vermek zordur. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi bu aşama doğrudan köpeğinizle alakalıdır. Bu süre 12 ay veya daha fazla sürebilir.
Bodyguard Eğitimi
Eğitim alacak köpek Bodyguard eğitimi sırasında her zaman sahibiyle birlikte yaşamak zorundadır. Bunun nedeni, köpek sahibinin davranış ve eylemlerinin köpeğin beynine işlemiş olmasıdır. Örneğin; Köpeğin sahibinin günlük hayatta düzenli olarak karşılaştığı kişiler, köpeğin dikkati içindir ama umurunda değildir. Şüpheli köpekle tanıştığında ve hareketlerini dikkatlice izlediğinde; tehlikeli bir durumda, sahibinin emrinde olması gerekir. Emir komutlarına harfiyen uyması gerekir. 
Köpek koruma eğitimi ortalama 12 ay ve üzeri yapılır. Çünkü köpeğin kişilik yapısının oluşması ve fiziksel koruma eğitimine engel olacak güç kazanması beklenir. Bu nedenle köpeğinize 1 yaşından önce koruma eğitimi vermek iyi bir fikir değildir. Çünkü köpek 1 yaşından önce korumalarda eğitilse bile başarısız olacaktır. Köpeğin kendine olan güveni azalacaktır.
Köpekler koruma alanında profesyonel eğitmenler tarafından eğitilebilir. Koruma eğitimi yüksek düzeyde özen, özveri, bilgi ve deneyim gerektirir. Köpek eğitimi konusunda kurumumuzdan ve uzman eğitmenlerimizden hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara