Anasayfa > Haberler >Köpeklerde Agresyon Nedir?

Köpeklerde Agresyon Nedir?

Köpeklerde Agresyon Nedir?

Agresyon; saldırı, saldırganlık anlamına gelir. Agresyon, köpeklerin doğasında var olan bir olgudur. Köpekler; beslenme, eş bulma veya sosyal hiyerarşide yer almak için farklı agresyon davranışlar gösterebilirler. Burada önemli olan nokta, agresyonu tamamen ortadan kaldırmak değil, agresyonun çeşidine göre çözüm yolu bulmaktır. Köpeklerin doğasında var olan agresyon, normal şartlarda sahibine karşı gerçekleşiyorsa, bu büyük bir problemin var olduğu anlamına gelir. Çok sık agresyon davranışlarda bulunan köpekler, sahipleri tarafından sokağa atılmak yerine, sorunun nedeni bulunmalıdır. Nasıl bir çocuğun şiddet dolu bir ortamda, dışlanarak ve kötü muamele görerek sorunlu ve agresif olması kaçınılmazsa, köpeklerin de bu şekilde yetiştirilmesi sonucu, agresyon davranışlarda bulunması kaçınılmazdır.

Köpeklerde Agresyon Neden Olur?

Agresyon köpeklerin doğasında bulunan bir davranış biçimidir. Sahibi tarafından çok iyi yetiştirilen köpeklerde agresyon görülmez. Sahibi tarafından yanlış davranış sergilenen köpeklerde agresyon görülür. Örneğin Ev içerisinde yetişen köpek, sahibinin otoritesini hissetmeme sonucunda, evde özgürce kendi otoritesini sağlama davranışı gösterir. Burada liderlik köpeğe geçince agresyon davranışlar ortaya çıkar. Veya erkek köpekler arasında ortaya çıkan cinsel rekabet de agresyona neden olur. Korkudan kaynaklı agresyonlar da ortaya çıkabilir. Kısaca köpeklerde çok fazla agresyon çeşidi bulunur. Köpek sahibinin, köpeğin agresyon nedenine bağlı olarak çözüm bulması, agresyonu sonlandırır.

Köpeklerde Agresyon Çeşitleri

Köpeklerin doğasında bulunan agresyonun çok fazla çeşidi bulunur. Sosyal statü sahibi olmak isteyen köpeklerde; meydan okuma, eş bulma ve beslenme konusunda saldırganlık gözlenir. Koruma içgüdüsüne sahip köpekler, bölgelerini koruma amaçlı agresyon sergileyebilir. Ağrısı ve yarası olan köpekler, acıdan kaynaklı ısırma ve havlama gibi agresyon davranışlarda bulunur. Aynı şekilde doğuştan gelen korku hissine karşılık, vücudun fiziksel tepki vermesi ve agresyon davranışlar sergilenir. Köpeklerde genellikle agresyonların temeli korku kaynaklıdır. Sahibinin yanlış eğitimi ve yanlış davranışlarda bulunması, köpekte korku agresyonunun ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle anne olmuş dişi köpekler, erkek köpekler kadar saldırgan davranışlarda bulunur. Yavrularını koruma amaçlı olarak agresyon gösterirler. Çevresel faktörler ve avlanma sırasında köpekler de agresyon görülür.

Köpeklerde Agresyon Tedavisi

Köpeklerin doğası gereği saldırgan oldukları bilinse de, bazı davranışlarının nedeninin bilinmesi gerekir. Özellikle agresyon, hastalık derecesine gelmişse, mutlaka agresyon nedeni araştırılarak buna uygun çözüm bulunmalıdır. Çok fazla köpek agresyon çeşidi bulunur. Eğer agresyon fiziksel olarak kontrol altına alınabilir derecedeyse, basit bir köpek eğitimi ile üstesinden gelinebilir. Biyolojik temelli bir agresyon söz konusu ise mutlaka bir uzmandan yardım alınarak, gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Genellikle en sık rastlanan agresyon sorunu, köpek sahibinin yanlış davranışından kaynaklanmaktadır. Neredeyse her köpek yürüyüş yapmak ister. Düzenli yürüyüş yapan, karnı doyan ve yaşadığı ortamı huzurlu olan köpek, agresyon davranış sergilemezken, çiftleşme döneminde bu davranışı sergileyebilir. Bu konuda profesyonel kişilere danışarak, köpeğe nasıl yaklaşılması gerektiği konusunda yardım alınmalıdır.

Köpeklerde Biyolojik Temelli Agresyon

Köpekler ırklarına göre farklı agresyon gösterdikleri gibi, biyolojik olarak da ortaya çıkan agresyon nedenleri bulunur. Biyolojik agresyon çeşidi, diğer agresyon çeşitlerinden farklı olarak, adı üzerinde hormonların etkili olduğu bir durumdur. Anne olan dişi köpeğin, yavrularını koruma amaçlı gösterdiği saldırgan davranışlar, annelik biyolojisi ile ilgilidir. Erkek köpeklerde çiftleşme döneminde, hormonların yüksek seviyede olması, biyolojik olarak, erkek köpeklerin agresyon davranışlar sergilemesine neden olur. Gebe olan ve doğuma hazırlık yapan köpeklerde de hormonel durumu gereği, diğer köpeklere karşı agresyon geliştirirler. Köpekler durduk yere de agresyon davranış sergileyebilirler. Bazı köpeklerde sinirsel rahatsızlıklar, köpeğin agresyon davranışlar sergilemesine neden olur. Profesyonel hizmet veren ekibimiz, her türlü soruna karşı sizlere doğru çözüm önerileri sunmaktadır.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara