Anasayfa > Haberler >Köpekler Nerde Uyumalı?

Köpekler Nerde Uyumalı?

Köpekler Nerde Uyumalı?

İnsanlar gibi hayvanların da bir ruh halleri ve kişilikleri olduğu bilinmektedir. Uykularında gördükleri rüyalarına göre uyku pozisyonu alarak uyurlar ve ruh hallerini de hareketleriyle bir nebzede olsa dışarıya yansıtırlar. Köpekler nerde uyumalı sorusun cevabı köpek bakslarında olmalı tabii ki. Köpeklerin uyurken uyudukları yerde önemlidir. Bizler nasıl yatağımızı arar, orda rahat uyursak, köpeğimiz içinde uyku ve dinlenme kutusu edinmeliyiz.

Köpeklerin Uykusunu Tam Alması Çok Önemli

Gün içerisinde farklı farklı görevler vererek, egzersiz ve oyun oynamasını sağladığınız köpekleriniz dinlenmek ister. Bunun için de uykusunu alması gerekir. Böylece daha zinde olabilir ve size daha çok zaman ayırabilir. Sizde bunu hissedeceksiniz.

Onlarında insanlar gibi günlük hayat koşturmacası ve gün içindeki yorgunlukları gibi bazı aktiviteler de uyku hakindeyken dışarı yansır. Gerçekleştirdikleri farklı pozisyonlar vardır. Köpeğinizin uyku pozisyonu tamamen onun yaşına, büyüklüğüne göre ve günlük aktivitelerine bağlı olarak hareketlerinden anlaşılır. Evde yaşayan köpeklerin köpek kutuları tarzındaki evlerinde uyumalarının onları mutlu ettiğini, huzurla uyuduğunu göstermiştir.

Yavru Köpek Uyuyarak Büyür

Köpeklerin yavruyken büyüyebilmesi ve gelişebilmesi için günde 20 saat kadar uyuması gerekmektedir. Yetişkin küçük cins köpeklerin 15-16 saat, yetişkin büyük cins köpeklerin 16-18 saat uyumaları dinlenmeleri için önemlidir. Ve uykularını rahat ettikleri kendi köpek bokslarında ya da bahçedeki köpek kulübelerinde almalılardır.

Yaşlanmış olan bu tüylü dostlarımızda diğer köpeklere göre biraz daha çok uyumaktadırlar. Hatta günde bir iki saat uyanık kalırlar. Bu da demek oluyor ki köpeklerde insanlar gibi uyuyarak dinlenir, enerji toplarlar.

Köpekler bazı yönlerden bizlere benzerler. Bunun için uyudukları yerin önemi büyüktür. Köpek baksların köpeğin uykusunda, dinlenmesinde ve hatta keyif yapmasında en önemli faktör olduğunu söyleyebiliriz. Ruh hallerini yansıttıklarını da katarsak, köpeklerin uyku dilleri bile var diyebiliriz. Gece veya gündüz uyudukları esnada bazı değişik pozisyonlarda bulunurlar. Bu pozisyonlar bir takım farklı ifade şekillerine sahiptir.

Uykuda Köpeklerin Beden Dili

Mesela yana doğru yatmak, köpeklerin en rahat ve sakin olduklarını gösteren pozisyondur. Bu yatış şeklinde köpeklerin bacakları yana doğru uzanır, kulakları gevşek ve başı hafif yukarı bakmaktadır. Uyurken yana doğru yatıyorsa onun çok rahat ve kendinden emin olduğunu gösterir.

Köpeğiniz kıvrılıp yatıyorsa, bu mevsimin kış olduğunu gösterir. Çünkü başını ön bacaklarının üstüne koyup, arka bacaklarını karnına çekerek vücut ısısını korur. Eğer yüz üstü yatıyorsa, karın aşağıda. Ön ve arka bacakların tamamen gerilmiş olduğu durumlarda baş, ön bacakların arasında kalır ki bu tüylü dostlarımızın çok mutlu olduğu zaman tercih ettikleri bir pozisyondur. Bu pozisyonu yavru köpeklerde çok sever. Onlar için bu yatış motivasyon ve enerjinin bir göstergesidir. Sırtüstü ayaklar havada yatan köpekler çok rahat olduklarında böyle yatarlar. Bu yatma şeklinden ise kendilerini güvende hissettiklerini ve kendilerine güvendiklerini anlarız.

Uyuma Şekilleri Köpekleri Ele Veriyor

Karnının üstüne ve bacakları bükük bir şekilde uyumayı tercih eden köpek, maceracı ve enerjik cinslerdir. Sırt üstü yatma şekli yürüyüşten gelmiş ve çok yorulmuş olan köpekler için seçilmiş bir uyku şeklidir.

Sırtının üstüne yatıp, başını geriye atarak, arka bacaklarını yukarı kaldırır. Ön bacaklarını karnına doğru çekerek serinlemeye çalışırlar. Bu şekilde uyuyan köpekler, kendini gayet rahat, mutlu ve güvende hissedecektir. Ayrıca, bu şekilde uyumak onun her an harekete geçebileceği anlamına da gelir.

Bütün bu uyku hallerini ve beden dillerini, kendi yaşam alanı olan köpek bakslarında ya da bahçedeki kulübelerinde yapacaklardır. Çünkü öylece rahat ve köpek dostu baksları sitelerimizi ziyaret ederek edinebilirsiniz. Ayrıca bahçenizde köpeğinize birde kulübe edinebilirsiniz.

 

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara