Anasayfa > Haberler >Köpek Yürüyüş Eğitimi

Köpek Yürüyüş Eğitimi

Köpek Yürüyüş Eğitimi

Köpekler pek çok kişi için vazgeçilmez canlıların başında geliyor. Hem iyi bir dost, iyi bir koruyucu ve iyi bir yardımcı olabiliyorlar. Ancak bu özelliklerinin yanı sıra onlarında enerjilerini düzenli olarak atmalarına ihtiyaçları olmaktadır. Bu nedenle köpek yürüyüş eğitimi önemli bir detaydır. Bunun için gelişi güzel yürütmek yerine köpekleriniz için en doğru olan eğitim tekniklerinden faydalanmak gerekmektedir.

Doğru bir eğitim süreci ile köpekler sahipleri ile sorunsuz olarak yürüyüş yapabilmektedirler. Aynı zamanda bu yürüyüşler hayvanların itaat özellikleri içinde çok olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Köpek yürüyüş eğitiminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise hayvanların itaat özelliklerinin pekiştirilmesi gerektiğidir. Bu özellik kazandırıldığında oldukça keyifli yürüyüş zamanları sizi bekliyor olacak.

Köpek Yürüyüş Eğitiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpek yürüyüş eğitimi esnasında öncelikle hayvanın sizi kontrol etmesine izin vermemek gerçeğini gözden kaçırmamak gerekiyor. Eğer siz değil de köpeğiniz tasma ile beraber sizi yönlendirecek bir tavır içinde ise, köpeğiniz sizi yönetiyor demektir. Bu tür tavırlar zamanla köpeğinizin sizi dinlemeyeceğine işaret etmektedir. Bu nedenle yürüyüşe çıkmadan köpeğinize doğru komutlar vererek yönetimin sizde olduğunu belirtmeniz gerekiyor.

 Bunun için evden çıkmadan köpeğinizi ev kapısının önünde ya da çıkış noktalarında bekleterek sonra yürümesini sağlamanız gerekmektedir. Ona kontrolün sizde olduğunu anlatacak doğru bir davranış şekli olacaktır. Bir diğer önemli konu ise köpeğiniz ile yürüyüş sırasında sakin ve kendinden emin tavırlar sergilemeniz gerekiyor. Unutulmamalıdır ki köpeklerin en ufak olumsuzluğu hissetme olasılığı yüksektir. Bu durum da onu gerecek ve agresif tavırlar sergilemesine sebep olacaktır.

Köpeğiniz Yürümeyi Sevmiyorsa Ne Yapmalısınız?

Her köpeğin kendine has özellikleri vardır. Bu köpeklerin ırklarına göre değişen bir durum olsa da sizin köpeğiniz yürüyüş yapmaktan hoşlanmıyor olabilir ve size sık sık sorun çıkartabilir. Bu tür davranışların pek çok nedeni olabilmektedir. Sahipleri tarafından sürekli kucak ortamında tutulan hayvanlar bir süre sonra bunu kalıplaşmış bir tavır haline getirmektedir. Elbette ki köpeklerin en çok ihtiyacı olan şey sevgidir ancak, bunu kontrol etmek de yürüyüş eğitimleri için oldukça önem taşımaktadır. Bu sorunu aşmak için yine kendinizden emin tavırlar sergilemeniz köpeğiniz üzerinde hâkimiyet kurmanızı kolaylaştıracaktır.

Yine minik ödüllendirme yöntemleri ile de köpeğinize yürümesi konusunda destek sağlamanız mümkün olmaktadır. Köpekler net ve keskin tavırları daha çok önemsemektedirler. Köpekler iki kavrama konuşlandırılmışlardır. Bunlardan ilki lider benim durumudur. Bir diğeri de sahibine sonsuz itaat tavrıdır. Bu iki kavramda yer sıralaması çok önemlidir. Köpeğinize yaklaşımınız nasıl olursa o da bu durumlardan biri ile size karşılık verecektir. Doğru bir eğitim süreci ile lideri siz olara kabul edecek ve sonsuz itaat edici bir karakter sahibi olacaktır.

Köpeğiniz İle Mükemmel Yürüyüşler Uzak Değil

Doğru bir köpek yürüyüş eğitimi ile onlar ile mükemmel yürüyüş deneyimleri yapabilmek uzak bir kavram değildir. Özellikle köpeklerde yürüyüş esnasında tasma çekiştirme sorunu yaratırlar. Bunun için ilk yapılması gereken köpeğinize sahibin siz olduğunu ifade edebilmektir. Eğer ona lider durumda olanın siz olduğunu hissettirirseniz sorun ortadan kalkacaktır. Bu sorun ile birlikte köpeklerin enerjilerini atamamaları sorunu da ortaya çıkarsa köpek gezdirme zamanlarınız adeta bir kâbus olabilmektedir. Bu durumu yaşamamak için öncelikle köpeğinizle dışarı çıkmadan önce bir dizi egzersiz yapmanın faydası olacaktır.

Bu durum hem size itaat etmesini kolaylaştıracak hem de yürüyüş esnasında gereksiz enerji zafiyetini azaltacaktır. Enerjisi fazla olan köpekler dışarı çıktıklarında kontrolsüz bir enerji durumu yaşatabilmektedirler. Bu nedenle evde bir bölüm hareketlendirme ile bu durum dengelenebilmektedir. Eğer daha mutlu bir köpek gezdirme zamanları geçirmek istiyorum diyorsanız, profesyonel destek her zaman doğru bir tercih olacaktır. Bu nedenle uzman kadromuz ile köpeklerinize kurumumuzdan destek alabilirsiniz.

 

 

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara