Anasayfa > Haberler >Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl ve Nerede Verilir

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl ve Nerede Verilir

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl ve Nerede Verilir

Köpek tuvaleti eğitimi genellikle evcil hayvanlar için gerekli bir eğitimdir. Tuvalet eğitimi, belirlenen evin iç veya dış alanında olabilir.Yavru köpeğinizi evinizde belirlenmiş bir yerde tuvalete götürmek istiyorsanız, iç mekân lazımlık eğitimi yöntemini kullanmalısınız.

Lazımlık kullanımı Neden Önemlidir?
Köpek tuvaleti eğitimine yavru köpeğiniz eve döner dönmez başlayabilirsiniz.
Öncelikle köpeğinizin tuvalete nereye gideceğine karar vermelisiniz. Evin içinde mi dışında mı? Buna karar verdikten sonra, eğitime geçebilirsiniz. Bunlar iki ayrı yer olduğu için iki farklı eğitim türü de vardır.Eğitim yöntemlerinden bahsetmeden önce yavru köpeğinizin tuvalet problemlerini en aza indirmenize ve tuvalet ihtiyacınızı ayarlamanıza yardımcı olacak bazı önemli bilgiler vermek istiyorum.
Köpekler bağırsak basıncı nedeniyle yemek yedikten sonra tuvalete gitmek zorunda kalıyor. Bu, en azından yavruların tuvalete en çok ne zaman ihtiyaç duyduğunu bilerek işimizi kolaylaştırır. Tek yapmamız gereken küçük arkadaşınızın yavrusunu gerektiği kadar düzenli olarak beslemek ve bizim belirlediğimiz süre dışında beslememek.
Yavruları beslemek için en uygun sıklık ve aralık hakkında sorular ortaya çıkabilir.Eğitim programı boyunca mama miktarını sabit tutmak ve besleme sıklığını artırmak en doğrusudur ancak köpek maması besleme miktarı ve sıklığı konusunda veterinerinize danışmalısınız.Eğitim sürecinde asla bebek maması ile saat 18.00'den sonra beslemeyin. Akşam 7'den sonra su temini işlemi belirli bir süre durdurulmalıdır.Köpek maması ve su kaplarını besleme zamanı dışında hayvanların önüne koymayın.

Tuvalet Eğitiminde Uygun Saatlerin Önemi
Köpek tuvaleti eğitimi saatlerinde yavru köpeğinize birinin bakması en iyisidir. Yavru köpekler sadece yemek yiyip içtikten sonra değil, uyandıktan sonra ve eğlenceli oyunlar sırasında da tuvalete gitmelidir. Yeri sıkarak, çaresizce dönerek ya da oyunun ortasında durup tuvalet ihtiyacından bahsederek tuvalet ihtiyacını gösterir. Böyle anlarda hazırlıklı olmanız ve köpek yavrusunun tuvalet ihtiyacını karşılamak istediğini anlamanız gerekir. Eğitim süresi boyunca köpeğinizi mama dışında beslememeye özen gösteriniz. Aldığı tüm ekstra yiyecekler, yavru köpeğin sindirim sistemine etki ederek lazımlık eğitiminin başarısını ve süresini uzatır.

Tuvalet Eğitiminde Eğitim İhtiyacı
Köpek tuvaleti için bir evin herhangi bir yerinde tuvalete gitmesi gereken yavruya eğitim ihtiyacı duyduğunda, nerede olduğunu bile düşünmeden ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bu, evde hoş olmayan bir kokuya neden olur.Yavru köpek eğitime başlamadan önce evin bir yerine tuvalet yaparsa bu alanın hijyenik bir şekilde temizlenmesi gerekir. İyi temizlenmeyen alanlar, yavruların bir sonraki tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları için odak noktası olacaktır. Bu, boşa giden bir eğitim sürecine yol açar.
İlk önce, köpek yavrusunun tuvalete nereye gideceğini seçmelisiniz.Burası her zaman hayvanların kovalanabileceği ve kolayca ulaşılabileceği bir yer olmalıdır. Seçilen bölgelerin bazılarını gazetelerle kaplarsanız gazete sayfalarının miktarını ve alanını geniş tutmanız gerekir.Köpeğin tuvalete ihtiyacı varsa, hayvanın bulunduğu yere götürülmesi ve dışkısını yapana kadar orada kalması gerekir.

Köpek Tuvalet Eğitimi İçin Yapılması Gerekenler
Köpek tuvaleti konusunda ilk olarak, yavru köpekler gazete yerine dışarıdaki tuvaleti kullanabilirler. Ardından, temizlikten önce kokunun gazeteye bulaştığından emin olmak için kaza mahallinde gazete ile dışkıya dokunmanız gerekir.Köpeğinizin tuvalet ihtiyaçları başarıyla karşılandıktan sonra, köpeğinizin doğru şeyi yaptığını belirtmek için övgü dolu sözler kullanmalısınız. Hatta bu hareketi ona bir köpek maması vererek ödüllendirebilirsiniz.
Köpeğiniz gazete ile tuvalet kâğıdı ihtiyacına alıştıktan sonra gazeteleri yavaş yavaş azaltabilir, hayvanların tuvalete gitmesi gereken alanları sınırlayabilir ve onları tuvalet kabinlerine taşıyabilirsiniz. Eğitim alanında bir köpek yavrusunu asla cezalandırmayın. Yavru köpekler için en takdire şayan yapılacak şey; ödül vermek olmalıdır.
Köpek eğitimi konusunda kurumuzdan ve uzman eğitmenlerimizden hizmet alabilirsiniz. Firmamız köpek pansiyonu ve köpek eğitimi konusunda hizmet vermektedir.

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara