Anasayfa > Haberler >Köpek Eğitimi Verilirken Temel Komutlar Nelerdir

Köpek Eğitimi Verilirken Temel Komutlar Nelerdir

Köpek Eğitimi Verilirken Temel Komutlar Nelerdir

Köpek eğitimi erken yaşlarda başlaması gerekir.Köpeğinizi sahiplenip eve getirdiğiniz andan itibaren köpek eğitimlerine başlamak hem köpeklerin hem de sahiplerinin hayatının daha kolay olmasına olanak sağlar.Yavru köpeklerin beslenmesi ve gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması oldukça önemli bir konudur.Ancak köpeğinizin ilk andan itibaren eğitimler alması da son derece önemlidir.
Yavru köpekler 2-3 aylık kadar oldukları zaman sahiplenilebilirler.Köpek sahipleri 2-3 aylık köpekler çok küçük olduğu için eğitim alamayacağı yanılgısına kapılabilir.Fakat bu doğru değildir.Köpekler bu dönemden itibaren eğitilmeye başladıkları zaman çok daha başarılı olacaklardır.Köpeğinizi eve getirdiğiniz andan itibaren uzun yıllar beraber olacağınızın bilincinde olmalısınız.Yıllar sürecek olan bu dostluğun temelinin erken dönemde atılması oldukça önemlidir.
Köpeklere erken dönemlerde eğitimler verilmesi sahibinin lider olduğunu kavramasına yardımcı olur.Bunun yanında psikolojisi de daha dengeli bir yapıda olacaktır.Yavru köpeklerin eğitimine basit konular ile başlanması çok daha doğru olacaktır.Bu aşamada köpeklerin sosyalleştirilmesi ve birtakım davranışları benimsemesinin sağlanması eğitimde ilk adım olmalıdır.

Köpek Eğitiminde Sosyallik Neden Bu Kadar Önemli?
Köpek eğitimi ile köpekler çok kısa sürelerde eğitilir.Yavru köpeklerin algıları çok açıktır.Bunun sayede öğretilecek pek çok şeyi daha çabuk benimser ve öğrenirler.Yavruluk dönemleri çok çabuk geçtiği için bu dönemde özellikle sosyalleştirme çalışmalarına dikkat etmek gerekir.
Köpeklerin karma aşıları tamamlandıktan sonra dışarı çıkmalarında herhangi bir sorun yoktur.Aşıları tamamlandıktan sonra köpek sahiplerinin köpeklerini mümkün olduğunca yabancı yerlere götürmesi ve yabancı insanlar ile tanıştırması gerekir.Yavru köpeklerin bu dönemde diğer hayvanlar ile tanışması, farklı zeminlere temas etmesi, yabancı insanlarla ilişki içine girmesi sosyalleşmesine yardımcı olur.Tüm bunlar köpeğinizin dış dünyaya karşı farkındalığının artmasına yardımcı olur.Bu sayede köpeğiniz daha sosyal olacak ve diğer canlılara karşı agresif tutum sergilemeyecektir.

Köpek Eğitiminde Isırmanın Engellenmesi Nasıl Sağlanır?
Köpek eğitimi ile yavruluk döneminde köpeklere ısırma şiddetinin öğretilmesi önemli bir konudur.Köpekler anneleri ve kardeşleri ile beraber yaşadıkları dönemde oyun oynarken birbirlerini ısırma davranışları sergileyebilirler.Yeni evlerine geldiklerinde de bu davranışlar devam edebilir.Ancak bu ısırmaların sınırını bilmesi önemlidir. Sizinle oyun oynarken acıya neden olacak şiddette ısırmaması gerekir.
Köpeğinizin şiddetli ısırma davranışları varsa bu durumun engellenmesi önemlidir.Bunun için de oyun oynarken ısırma davranışı sergilediğinde oyunu bırakarak onunla ilgilenmemelisiniz. Bir süre sonra bu davranışı yapmaması gerektiğini öğrenecektir.

Köpek Eğitiminde Temel Komutları Öğretirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Köpek eğitimi temel komutların öğretilmesi ilk aşamalardan biridir.Bu eğitimler köpek açısından eğlenceli olmalıdır.Temel komutlar arasında kalk, otur, bekle, yat, bırak bulunur.Bu komutların öğretilmesi köpek ve sahibinin konforlu bir yaşam sürebilmesi açısından önemlidir.
Köpeklere eğitim verilirken eğitim süresinin dikkatli bir şekilde ayarlanması önemli bir konudur.Bu da ancak profesyonel eğitmenler ile sağlanabilir.Köpeklerin dikkatleri hızlı bir şekilde dağılır.Bu nedenle saatler boyunca çalışmalar yapmak doğru değildir.Çünkü bu çaba boşuna olacaktır. 5-10 dakikalık pozitif eğitimler köpekler açısından çok daha başarılı olacaktır.

Köpeğin Kendisine Dokunulmasına Alışması
Köpek eğitimi eğitimleri arasında köpeğin kendine dokunulmasına alışması da yer alır.Köpekler genelde sevilmekten ya da kendilerine dokunulmasından hoşlanırlar.Ancak köpeğiniz kendisine dokunulmasını istemiyorsa bu sorunun küçük yaşlarda aşılması önemlidir.Bunun içinde profesyonel köpek eğitmenlerinden destek almak gerekir.
Köpekler dışarı çıktıkları zaman yoğun ilgi ve sevgi görebilirler.Köpeğinizin bu duruma alışması gerekir. Köpek eğitimi ile ilgili kurumumuzdan ve alanında uzman olan eğitmenlerimizden hizmet alabilirsiniz.

Yorum Yapın

Son Yorumlar

Avatar
Kerim 12.04.2023 Eklendi

Bu eğitim süresince köpek sizde mi kalıyor günlük getirip götürüyor muyuz

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara