Anasayfa > Haberler >King Charles Spaniel Köpek Eğitimi

King Charles Spaniel Köpek Eğitimi

King Charles Spaniel Köpek Eğitimi

King Charles Spaniel cinsi dünyanın en sevimli ve sakin canlılarından biridir. King Charles Spaniel köpek ırkı çocuklarla çok iyi anlaşır. Doğalarında oyun oynamak olduğu için bir oyun köpeğidir. Yapıları narin ama akıllıdırlar.  Her canlıya uyum sağlayabilen bir köpek ırkıdır. Eğitime açık köpek türüdür. Çok akıllı bir ırk olan King Charles Spaniel köpek eğitimi diğer köpekler türlerine göre daha kolaydır. İlgiyi severler. Sahibi onu ilgi ve sevgi ile rahatlıkla eğitebilir.  Çok akıllı bir ırk oldukları için öğrendikleri bir şeyi kolay kolay unutmazlar. Çok aktiflerdir ve aynı zamanda, harekete ve sese karşı da oldukça duyarlıdırlar. Bu nedenle verilen komutları dinler ve hemen uygularlar.

King Charles Spaniel Köpeklerin Bakımı

King Charles Spaniel köpek ırkı ilgiyi sevdikleri için bakımdan çok hoşlanırlar. Banyo yapmayı çok severler. Hasta olmaya meyilli oldukları için, su ısısını dikkatli ayarlamak gerekir. Üç hafta ile dört haftada bir yıkanabilirler. Tüyleri taranmalı ve zaman zaman tıraş ettirilmelidir. İnce tüylü olmalarına rağmen tüy döken bir ırktır. Tüm köpekler gibi King Charles Spaniel ırkı da kendi özel şampuanları ile yıkanması gerekmektedir. Derileri bizimkilerden farklı olduğu için farklı bir şampuanla yıkanırlarsa sorun yaşarlar. Düzenli olarak kontrolleri ve gerekli aşıları mutlaka yaptırılmalıdır.

King Charles Spaniel Köpeklerin Özellikleri

King Charles Spaniel iyi ve sempatik karaktere sahip köpek ırkıdır. Apartmanda beslemeye uygun köpek ırklarından biridir. King Charles Spaniel köpekler uzun tüyleri ve kahveye çalan görüntüye sahiptirler. King Charles Spaniel’ lere çok iyi bakılırsa, 10 ila 15 yıl arasında yaşayabilmektedirler. Her ortama uyum sağlayabilen bu ırk, bakımı da kolay olan köpek cinsleri arasındadır. Havlama huyları yoktur. Uykuyu severler. King Charles Spaniel tanıdıklarına karşı iyi davranırlar fakat tanımadığı kişilere karşı daha temkinlidirler. İki cinsi bulunan King Charles türü köpeklerin, bir tanesi King Charles Spaniel, diğeri ise King Charles Cavalier’ dir. Arasında ki fark ise, fiziksel olarak sadece burunlarında farklılık vardır. Bunu anlayabilmek için, King Charles Spaniel’ e veya King Charles Cavalier’e sahip olmak gerekmektedir.   King Charles Spaniel köpekler her ne kadar av köpeği sınıfında da yer alsa, son derece evcil köpeklerdir.

Hem süs ve hem de av köpekleri sınıfında yer almaktadır. Aslında kulak yapılarından av köpeği olduğu anlaşılmaktadır. Aslında son derece sevgi dolu bir kucak köpeğidir. King Charles Spaniel’ ler, Spaniel ailesinin en ufak ebattaki üyeleridir. Çok yumuşak ve pürüzsüz bir tüylere sahip ve düz yapıda kuyruğu bulunmaktadır. Üç farklı renk özelliği vardır. Siyah, beyaz ve bronz-kahve renklerine sahip olurlar. Spaniel ırkı, İngiltere’deki kraliyet ve soylu ailelerin köpekleridir. King Charles Spaniel cinsi köpeklerde genellikle,  göz hastalıkları görülmektedir. Beslenmelerinde ise, protein oranı yüksek kuru mamalar uygundur. Hem erkeklerde ve hem dişilerde boyları 30 - 33 Cm, ağırlıkları 6 – 8 kg. arasındadır. Siyah - Ten, Tricolor, Blenheim adı verilen inci beyazının üzeri koyu kestane renklerde olurlar.

King Charles Spaniel Köpeklerin Kökeni

1900'ler de İngiltere de üretilen King Charles Spaniel av köpeği olarak kullanılmaktaydı. English Toy Spaniel ırkının bir alt tipi olan King Charles ile Cocker Spaniel arasında yapılan çiftleşme sonucu elde edilmiş olan bir ırktır. Adından da belli olduğu gibi,  King Charles Spaniel ırkı, eski zamanlarda kral Charles’ın köpeği olan, asil bir soya sahip ve saraylı bir köpek ırkıdır.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara