Anasayfa > Haberler >Kedi Ve Köpekler Arasında Ki Farklar Nelerdir?

Kedi Ve Köpekler Arasında Ki Farklar Nelerdir?

Kedi Ve Köpekler Arasında Ki Farklar Nelerdir?

Kedi ve köpekler her zaman hayatın belirli noktasında bulunan çoğu zaman karşılan ve aynı zamanda evde beslenen hayvanlar arasında ilk sıralarda yer alır. Kedi ve köpekler huy bakımından birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Aralarında ne gibi bir farklılıkların bulunduğu yıllardan beri tartışılan ve üzerinde durulan bir konudur. Kedi ve köpeği aynı anda evde besleyen kişilerde aralarında ki farkları her zaman merak etmişlerdir. Kedi ve köpek arasında bariz bir şekilde belli olan farklar şu şekildedir;

Kediler konusunda her zaman söylenen ‘’kediler nankördür’’ sözü hiçte kediye uyan bir cümle değildir kediler köpeklere göre biraz daha özgür ruhlu ve köpekler ile kıyaslandığı zaman biraz daha bencil bir tavır sergilerler. Köpekler ise kedilerin tam tersi daha insan canlısı ve daha sıcakkanlı olan canlılardır. Köpeklerin davranışları çoğu zaman bir insan davranışı gibidir. Sahibini sahiplenir ve çeşitli hareketleri ile onu ne kadar çok sevdiğini anlatmaya çalışır.

Kedi Ve Köpeklerin Özellikleri

Kedilerin en büyük özellikleri arasında canları istedikleri zaman oyun oynama özellikleri vardır. Eğer kediler oyun oynamak istemiyor ise kesinlikle oyun oynamazlar. Oyun oynamak için keyfi yeteri kadar olması gerekir. Köpekler ise bu durumun tam tersidir. Her zaman oyun oynamaya isteklidir. Sizler ne zaman bir köpek ile oyun oynamak isterseniz karşılığını bulabilirsiniz.

Kedilerin eğitimi köpeklerin eğitimine göre daha farklıdır. Köpeklerin eğitiminde hiçbir sınır olmazken kediler daha sınırlı bir şekilde eğitilir.

Kedi Ve Köpeklerin İnsanlarla Olan Geçmişi

Rakamsal olarak kişileri şaşırtan bir fark ise kedilerin 3.000 yıldır insanlar ile birlikte yaşadığını köpeklerin ise bunun iki katı denecek derece olan 10.000 yıldır insanlar ile bir arada yaşadığı biliniyor. Bunca zamandır insanlar ile birlikte yaşadığından dolayı insanlara karşı olan hassas davranışları ve sevgileri de bu yıllardan kaynaklı olmaktadır. Evde kedi beslediğiniz zaman evinize o evde yaşayanlar dışında bir misafir geldiği zaman kediler gelen misafirlere karşı oldukça soğuk yaklaşır ve misafirlerle pek fazla ilgilenmezler. Köpekler ise tam tersidir gelen misafirlerden en ufak bir sevgi gördükleri zaman bu sevgiye hemen karşılık verirler.

Sokak kedileri köpeklerden ziyade daha fazla trafik kazası (ezilme) gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumun en büyük nedenlerinden bir tanesi de kedilerin daha panik atak, daha heyecanlı bir varlık olmalarından kaynaklıdır.

Yemek Yeme Alışkanlıkları Arasındaki Farklar

En tartışmalı ve en şaşırılan farklardan bir tanesi de kedi ve köpeğin yemekleridir. Köpekler verdiğiniz her yemeği ayırt etmeden yerler. Ancak kedilerde böyle bir durum söz konusu değildir. Kediler önüne koyduğunuz yemeği öncelik olarak uzun bir süre koklarlar. Kokladıktan sonra bir miktar yerler eğer tadını beğenmezlerse o yemeği yemezler.

Kediler genel olarak suyla araları pekiyi değildir. Hatta suyla temas ettikleri zaman hastalanma durumları söz konusudur. Köpekler ise suya bayılan varlıklardır. Denizde yüzmek, saatlerce yıkanmak, fırçalanmak gibi aktiviteleri çok severler.

Kedi Ve Köpeklerin İnsanlara Yaklaşımı

Kediler özgür bir ruh haline sahip olduklarından dolayı sahiplerine her dediklerini yaptırabileceklerini düşünür ve ona göre davranırlar. Ancak köpekler ise sahibi ne derse onu yapmaya isteklidirler. Köpekler için sahibinin mutlulukları her şeyden çok daha önemlidir.

Bakım konusunda da birbirinden farklı olan varlıklardır. Kediler köpeklere göre daha az masraflıdır. Kedileri sürekli olarak dışarıya çıkarıp gezdirmenize gerek yoktur. Kediler dışarıdan ziyade eve daha fazla alışkın ve evi daha fazla severler. Köpekler ise her gün dışarıda enerji atma ihtiyacı vardır. Köpekleri sürekli olarak dışarı çıkarmanız gerekir. Dilerseniz köpek eğitim konularında bizden destek alabilirsiniz.

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara