Anasayfa > Haberler >Kangal Temel İtaat Eğitimi

Kangal Temel İtaat Eğitimi

Kangal Temel İtaat Eğitimi

Ülkemizin tanıtım yüzlerinden olan kangal köpekleri aslanı andırırlar. Büyük ve geniş cüsseleriyle her ne kadar ürkütücü olsalar da gayet ılıman ve sadakatli köpek cinslerindendir. Halka benzeri kıvrımlı kuyrukları bu hayvanların üstün özelliklerindendir. Özel bakımlı yetişkin erkek kangallarda vücut ağırlığı 100 kg ortalama olarak kayıtlara geçmektedir. Boyları ise 70 ila 90 cm arasındadır. Yetiştirilme koşullarına ve şartlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Yavru Kangal Eğitimleri Nasıl Olmalıdır?

Yavru kangallar genellikle 0 – 6 ay arası sıkı bir eğitime tabi tutulmamalıdırlar. Bu zaman dilimlerinde hem beyin olarak öğrenmeye, algılamaya daha açıklardır. Hem de bu zaman diliminde öğrendikleri komutları, emirleri 6 aylık süreçten sonra pekiştirmek yeterli olacaktır. 0 – 6 ay aralığında çeşitli egzersizler ve terbiye eğitimi uygulanıp, 6 – 12 ay arasında bu eğitimler pekiştirilecektir. Tabi bu eğitimlerin hepsinden önce yavru kangala güzel bir isim verip kangal ile sıkı bir dostluk kurup gerçekten dost olduğunuza kangalı inandırmanız gerekmektedir. Tüm bunları yaptığınızda eğitim daha kolay ve daha hızlı bir hale bürünecektir. Köpeğinize verilmesi gereken öncelik eğitim pisliğini istenilen yere yapmasını sağlamaktır. Yavrunuzu bu gibi durumlarda ödüllendirebilirsiniz. Yavruların beslenmesi çok önemlidir ve ihmale gelmemelidir. Son olarak da başkasının elinden ve kabından yemek yememesidir. Sadece sizin elinizden ve kendisinin mama kabından yemek yeme alışkanlığı edinilmesi gerekmektedir.

Erişkin Kangal Eğitimleri Nasıl Olmalıdır?

Kangallarda erişkinlik dönemi 12. Aydan itibaren başlar. Bu süreçlerdeki eğitimler daha hızlı ve daha kolayca yapılabilmektedir. Erişkin kangallarda eğitimler 2 aşamalı olarak seyretmektedir. Birinci aşamada temel eğitimler verilmesi gerekmekte, ikinci aşamada isse verilen temel eğitimlerin pekiştirilmesi gerekmektedir. Bu aydan itibaren kangallara arama eğitimleri verilmeye başlanılabilir. Temel eğitimde amaç genel olarak verilecekler emri köpeğin eksiksiz olarak yapması hedeflenir, Eğitim erken (6–7 ayında) başlarsa daha iyi olur. Temel eğitim köpek eğitiminin temelini teşkil eder. Bu eğitim de aşamalı olarak uygulanır.

Araştırmalara göre kangal köpekleri diğer köpeklere kıyas ile bu eğitimleri daha iyi uygulayan ve eğitimler sonucunda en başarılı olan köpek ırklarından oldukları ispatlanmıştır. Bu aylarda köpeklerin silah seslerine alıştırma eğitimi, saldırganlık eğitimi, yabancıların aranması eğitimi, kısa iz takibi eğitimi gibi eğitimlerin verilmesi önceliklidir. Tüm bunların yanında kangalın fiziki gücünü artırmaya yönelik eğitimlerin tamamının bu dönemde verilmesi gerekmektedir. Fiziki güce dayalı bazı eğitimler; yüksek atlama yeteneğini artıracak engel eğitimi, uzun atlama yeteneğini artıracak engel eğitimi, denge yeteneğini artıracak engel eğitimi, tırmanma yeteneğini artıracak engel eğitimi, güven duygusunu artıracak engel eğitimi olmalıdır.

Özel Eğitimli Kangal Köpekleri

Kangal köpekleri özel eğitimlerde de başarıları ispatlanmış üstün özellikli köpeklerdir. Bu eğitimler 15 ila 18 ay arası köpeklere uygulanır ve başarı sağlanır. Özel eğitimli köpekler için eğitimler doğduğu andan itibaren başlar ve sıklaşarak devam eder. 0 – 6 ay aralığında bu köpekler biraz daha sıkı eğitim almaya başlarlar. Emir kipleri bu köpeklerde çok önemlidir. 6 – 12 ay arasında kangallar artık güç eğitimini tamamen bitirmiş olmalıdırlar ki 15 ila 18 ay arası 3 aylık zaman diliminde; bekçi köpeği eğitimi, devriye köpeği eğitimi, av köpeği eğitimi, çoban köpeği eğitimi, narkotik madde arama eğitimi ve keşif köpeği eğitimi gibi eğitimleri bu süreçte tamamlayıp göreve başlamaları gerekmektedir. Bu eğitimlerden geçen köpekler bu tür işleri rahatlıkla yapabileceklerdir.

Bu eğitimler ile alakalı üstün tecrübelerimize güveniyoruz. Köpeklerin eğitimleri konusunda uzmanlarımızdan destek ve hizmet almanız mümkündür.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara