Anasayfa > Haberler >Kangal Bodyguard Eğitimi

Kangal Bodyguard Eğitimi

Kangal Bodyguard Eğitimi

Köpek ırkları içerisinde koruma ve bekçilik özelliğine sahip köpekler, Bodyguard eğitimi için uygundur. Eğitime uygun köpekler, 18 aydan sonra eğitime başlamaya hazırdır. 18 aydan sonra eğitime başlamasının nedeni, köpeğin karakterinin oturması ve itaat eğitimini alabilecek olgunluğa ulaşmasını beklemektir. Her köpeğin öncelikle temel itaat eğitimi aldıktan sonra, Bodyguard eğitimine başlaması gerekir. Koruma eğitimi süresince köpek, sahibinin komutlarını yerine getirmeyi, sahibini korumayı ve tehdit oluşturan kişiyi etkisiz hale getirmeyi öğrenir. Bu süreçte köpek, sahibinden bırak, saldır gibi komutları alarak, size odaklanır. Köpeğin komutları doğru şekilde uygulaması, köpeğinizi kontrol altına alabildiğinizi gösterir.

Kangal Köpeği Saldırganlık Eğitimi

Köpeklerde saldırganlık eğilimi görülebilir. Kangal köpeğinin de saldırgan olmaması için öncelikle, sevgi görmesi ve sosyalleşmesi gerekir. Sahibi tarafından sert davranılan kangal köpeği, aynı şekilde karşı tarafa saldırgan davranışlarda bulunur. Özellikle köpekle oyun oynarken sert hareketlerde bulunulması, köpeğin saldırgan yönünün açığa çıkmasına neden olur. Kangal köpeğinin sosyalleşmesi bu yüzden çok önemlidir. Özellikle ev halkının veya çevrenin, köpeğe aynı davranışta bulunması gerekir. Köpeğin saldırganlığını ortaya çıkaracak yanlış hareketlerde bulunulmamalıdır. Sert ceza ve komutlardan kaçınılmalıdır. Bir diğer önemli nokta da sahibin otoritesidir. Otorite boşluğunu hisseden köpek, daha saldırgan olur ve sahibine hükmetmeye başlar. Bu aşamada profesyonel kişilerden yardım alınarak köpek eğitimi verilmelidir.

Kangal Köpek Özellikleri ve Bakımı

Kangal köpekleri, büyük bir kafa yapısına ve çekik gözlere sahiptir. Geniş göğüs kafesi ve çok büyük patilere sahiptir. Safkan kangal köpeklerinin göğüs kısmı çok geniş ve kaslıdır. Saldırı anında göğüs kısmı ile darbe vurarak, rakibini yener. Vücudu ile orantılı ince beli ile atletik bir görünüme sahiptir. Her türlü iklime ayak uydurabilen bir köpektir. Sadık ve dostluğu ile dikkat çeken kangal köpeği; en çok sevilen ve satın alınan köpeklerdir. Kangalın insan ilişkilerinde çok iyi olması ve yaşam alanı olmayan bölgelerde saldırgan davranışlar göstermemesi, tercih edilme nedenleri arasında yer alır. Bu köpekler, herhangi bir komut gerektirmeden sahibinin istediği komutu yerine getirebilirler. Bakımı gayet kolay olay olan kangal köpeğinin tüyleri çok yoğundur. Haftada bir tüyleri taranarak, sağlıklı ve parlak tüylere sahip olması sağlanabilir. Özgürlüğü seven Kangal köpeği için geniş yaşam alanı uygundur.

Kangal Köpeği Nasıl Büyütülmelidir?

Kangal köpekleri içgüdüleri ve koruma özelliği nedeniyle, polis ve askerlikte kullanılmaktadır. Korumacı yapısı köpeğin kendi yapısında olsa da, sahibine bağlılığı ve benimsemesi için mutlaka yavru ile beslenmelidir. Yetişkin olduktan sonra beslenen kangal köpeğinin sahibini benimsemesi çok zordur. Kangal köpeği doğal ortamından alınarak, yanlış beslenme sonucunda yok olmaktadır.  Koruma içgüdülerinin yok olmaması için, yavru iken beslenerek, doğru bir eğitimden geçmelidir. Kangal köpeği büyütmeden önce, köpeğin yaşam alanı ve beslenme ihtiyaçları konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Kangal köpekleri doğru ve sağlıklı bir şekilde yetiştirilmediği zaman, tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Kangal Köpek Komutları Ve İtaat Eğitimi

Kangal köpeği eğitimi verilirken; izle, dur, otur, çök gibi komutlar verilerek eğitimi sağlanır. İzleme komutunda tasma ile tutulan köpek, eğitmenin sol tarafından eşit olarak yürütülür. Köpeğin yapmaması gereken davranışlarda bulunması ile orta şiddette hayır komutu verilerek, ne yapıyorsa durması sağlanır. Tüm bu verilen eğitimler tasma ile gerçekleştirildikten sonra, itaat eğitimine tasmasız bir şekilde, ödül ve ceza verilerek devam edilir. Özellikle itaat eğitimini tamamlamamış köpeklere, saldırganlık eğitimi verilmemelidir. Kangal köpeği eğitimi konusunda profesyonel destek almak için hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

 

 

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara