Anasayfa > Haberler >Kafkas Çoban Köpek Eğitimi

Kafkas Çoban Köpek Eğitimi

Kafkas Çoban Köpek Eğitimi

Kafkas çoban köpek eğitimi köpekler ile doğru diyalog kurulduğunda oldukça kolay olan bir süreçtir. Kafkas çoban köpek ırklarının Kafkasya’dan geldiği biliniyor.  Göç süreçlerinde gelen bu köpek ırkının Anadolu dolaylarında da bu süreçten sonra yayılmaya başladığı belirtiliyor. Kafkas çoban köpekleri ırkının en sert köpeklerinden biridir. Ayrıca en önemli özelliklerinden birisi de köpek cinslerinin içinde en iri olma özelliğine sahip olmasıdır. Ancak bu köpekler kolay evcilleştirilmediği gibi soğuk kuş günlerinde dağda ve zorlu şartlarda yürüme özelliği ile de tanınan bir köpek türüdür. Çoban köpeği olarak bilinse de aslında zorlu koşullarda sahiplerine ve çevresine destek olan bir köpek türü özelliğine sahiptir. Çoban köpeği ırklarının arasında en güçlü ve en dayanıklı olma özelliği ile bilinmektedir.

Ä°lgili resim

Kafkas Çoban Köpeklerinin Özellikleri Nelerdir?

Kafkas çoban köpekleri fiziksel özellikleri ile en çok dikkat çeken türler arasında yer alıyor. Türleri arasında en güçlü olan bu köpekler hem boy hem de en oranına bakıldığında oldukça kuvvetli bir yapıya sahiptirler. Her ne kadar Kafkas çoban köpek cinsi olarak bilinseler de, güçlü yapıları ile en coşkun sularda bile yüzebilme, en engebeli arazide de yürüyebilme özelliklerine sahiptirler. Yaklaşık olarak elli ve seksen kilo oranında ağırlık yapısına sahiptirler. Özellikle gür ve uzun tüyü olmaları bu hayvanlar için oldukça avantajlıdır. Kafkasya’nın soğuk iklimlerinde olduğu gibi, bu özellikleri ile en zorlu şartlarda da  son derece dayanıklı bir hayvan olma özelliğine sahiptir. Kafkas çoban köpek ırkının en önemli avantajları ise;

  • Odaklanma algısının çok yüksek olması
  • Çok ani bir şekilde refleks vermesi
  • Yabancılara karşı çok sert tutum içinde olmaları
  • Eğitmenleri ve sahiplerine çok bağlı olmaları
  • Eğitim esnasında çok kolay öğrenmeleridir.

Bu köpekler tam anlamı ile askeri bir disiplin ile yönetilmelidir. Yoksa tür olarak bildiğini okumayı seven bir yapıda olmaya bayılan ırklardandır. Ancak en olumsuz özelliklerinden biri de hiçbir hayvan türü ile anlaşamıyor olmalıdır. Olduğu yerde başka hayvan bulundurmamak son derece önemli bir detaydır.

Kafkas Çoban Köpek Eğitimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kafkas çoban köpekleri türleri arasında en özel köpek özelliklerine sahip ırklardır. Kafkas çoban köpek ırkları diğer bir özellik olarak da Kars çoban köpeği olarak da tanımlanmaktadır. Kafkas çoban köpek ırkları sinirlendirilmediği takdirde son derece kolay bir eğitim sürecinden geçerek daha korumacı bir özellik kazanmaktadırlar. Yapı olarak son derece kuvvetli köpekler oldukları için her durumda koruma konusunda yeterlilik sağlamaktadırlar. Eğitim sürecinde dikkat edilmesi gereken detaylar oldukça önemlidir. Pek çok köpek eğitiminde olduğu gibi bu köpeklerde de eğitim sürecinde ödül ve ceza uygulamaları geçerlidir.

Kafkas çoban köpek ırkları iri cüsseli olmalarında rağmen oldukça duygusal yapı da hayvanlardır. Asla sert bir yaklaşım ile onları eğitmek mümkün olmayacaktır. Tam anlamı ile bu ırklarda eğitim koşullarına ayak uydurduğunda ödül verilmeli, ayak uydurmadığında ise kesinlikle sert olmayacak tutum ile ceza uygulaması yerine getirilmelidir. Bu köpekler ile doğru bir iletişim kurulduğu takdirde son derece ılımlı hayvanlar olabilmektedirler. Eğitim sürecinde en önemli detay ise yapılması gereken işin bu ırka kararlılıkla anlatılmasıdır. Bu tutum özellikle bu türlerde en etkili eğitim kurallarından biri olmaktadır.

Kafkas Çoban Köpeklerinin Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?

Bu köpek türünün hem beslenmesi hem de bakımı çok önemlidir. Bunlar aksatıldığında en kolay hastalanan bir yapıya sahiptirler. Özellikle hijyen konusunda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Beslenme konusunda ise şişmanlatıcı besinler verilmemesi gerekiyor. Çünkü yapı olarak gelişime hazır olan bu ırklarda obezite olma riski yüksek oluyor. Günde üç kez yemek verilmesi yeterli olmaktadır. Ancak bu hayvanlar çok çabuk enerji yakacağından beslenilen hayvanın durumuna göre ek gıda takviyesi sağlanabilmektedir. Ağız bakımları kesinlikle aksatılmamalıdır. Dayanıklı bir yapıya sahip olmalarının yanı sıra ağır bir enfeksiyonda yaşamlarını kaybetme riski oluşabilmektedir. Kafkas çoban köpek ırklarını aşıları ve parazit bakımları da zamanında yapılmalıdır.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara