Anasayfa > Haberler >K9 Eğitimi Nasıl Yapılır?

K9 Eğitimi Nasıl Yapılır?

K9 Eğitimi Nasıl Yapılır?

Köpekler günümüzde hemen hemen pek çok kişinin en çok tercih ettiği canlılar arasında yer almaktadır. Köpekler sadece bahçede ve evde beslenmesinin yanında uzun yıllardır pek çok alanda eğitim verilerek fayda sağlanılan ve oldukça önemli sonuçlara imza atan hayvanlar arasında yer almaktadır. Bu köpekler arasında yer alan K9 köpeklerinin ise çok farklı bir önemi vardır. Hem askeri kurumlarda hem de güvenlik kurumlarında hem cinayet hem de narkotik gibi pek çok alanda eğitim verilerek son derece başarı elde edilen canlılardandır. K9 köpekleri çok uzun yıllar boyunca insanların görev alanını aşan pek çok konuda ciddi başarılara imza atmaktadırlar. Bu nedenle bu köpeklerin varlığı hukuki anlamda, askeri anlamda ve kamuyu ilgilendirin pek çok alanda oldukça önem arz etmektedir. Bu köpeklerin eğitimleri de meşakkatli bir süreci kapsamaktadır.

Eğitim Sürecinde Öneli Detaylar Nelerdir?

K9 köpeklerinin eğitimlerinin ilk aşaması itaat çalışmaları ile başlamaktadır. Bu aşama oldukça önemlidir. Köpek sahibine itaat etmeyi öğrendikten sonra hem diğer öğrenme etaplarında ve ileriki çalışmalarda başarılı olmaktadır. Bir diğer önemli detay ise köpeklerin tüm hareketlerinin dikkatli bir şekilde kontrol altında tutulmasıdır. Böylece olur olmaz köpeklerin saldırgan davranmasının önüne geçilmektedir. K9 köpek eğitimi yaklaşık olarak 10 hafta sürmektedir. Bu süreç içerisinde son derece dikkatli ve sürekli bir şekilde eğitime önem verilmektedir. Köpeklerde eğitimin komut aşamasından sonraki bölümü ise ne kadar dayanıklı olduğunun test edilmesi ve bu konuda yoğunluklu olarak eğitime tabi tutulmasıdır. Bu eğitim etabında köpeklerin duvardan atlaması, yüksek basamaklardan çıkması sağlanmaktadır. Bu eğitimler köpekler için oldukça önemlidir.

K9 Köpeklerine Uyuşturucu Eğitimi Nasıl Verilmektedir?

K9 köpekleri sıklıkla uyuşturucu alanında başarılı olmaları ile bilinmektedir. Bu aşamada köpeklere koku eğitimi verilmektedir. Bu eğitimler beyaz renkli bir kumaş parçası ile farklı bir aşama ile tamamlandırılmaktadır. Kumaş parçasının kokusu ya da eğitimin verildiği aparatın bu aşamada ayırt edici önemi oldukça büyüktür. Kumaşın içerisine yerleştirilen uyuşturucu ile oyuncak kavramı kodlandırılmaktadır.  Bunların ışığında dikkat ve algı eğitimi de bu süreçte önemli yer kaplamaktadır. K9 köpeklerine verilen eğitimler arasında pasif uyarı sisteminin önemi büyüktür. Çünkü tehlikeli görevlerde köpekler ani bir hareket yapmayıp oturarak ya da sakin bir şekilde havlayarak o noktada tehlike olduğunu belirtmektedirler.

Uyuşturucu eğitiminde de takip, koku ve tespit kavramları öğretilmektedir. Özellikle uyuşturucu eğitimi verilirken onlara bu madde oyuncak olarak kodlandırılmaktadır. Bu canlıların koku alma yeteneği ile bu eğitimlerde birleştirilince pek çok narkotik operasyonunda oldukça başarılı baskınlara imza atılmaktadır. Köpeklerin eğitim süreci süreklilik isteyen bir durumdur. Genel eğitim süreci tamamlandıktan sonra  onlara has olan özelliklerini kaybetmemeleri için belirli aralıklar ile eğitimlere devam edilmelidir. Bu eğitimler hayvanların yeni özellikler geliştirmesi için oldukça etkilidir.

K9 Köpeklerinin Farklı Özellikleri Nelerdir?

Özel özellikli olan K9 köpeklerinin en önemli özelliklerinden biri de dikkat ve algılarının en üst seviyede olmasıdır. Koku duyularının da son derece gelişmiş olması da bu canlıları sıradan olmaktan çıkarmaktadır. Hem cinayet sorunlarında, tecavüz ve bomba bulma süreçlerinde de bu hayvanlar oldukça başarılıdır.  Özellikle ödül verme yöntemi ile eğitime tabi tutulan bu hayvanlar bu durumu çok sevmektedirler. Eğitim sürecinde ödül ve itaat, ödül ve dikkat, ödül ve koku hassasiyeti gibi konularda sık sık bu kavram uygulanılmaktadır.

 K9 bir köpek cinsi olarak algılansa da aslında belirli cins köpeklerin eğitilerek k9 adını almasıdır. K9 köpeği olabilecek ırklar doberman, Belçika çoban köpeği, rottweiller, boxer, dev snautzer gibi ırklardır. Bu canlılar gerekli eğitimleri aldıktan sonra k9 köpeği olarak adlandırılmaktadır. Köpeklerin hem kamusal alanda hem de günlük yaşamda doğru eğitim sürecinden geçmesi çok önemlidir. Eğer sizlerde sağlıklı bir eğitim ile hayvanlarınıza kaliteli bir yaşam sunmak istiyorsanız uzman ekibimizin verdiği eğitimlerden faydalanabilir ve kurumumuzdan destek alabilirsiniz.

 

 

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara