Anasayfa > Haberler >Jack Russell Terrier Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Jack Russell Terrier Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Jack Russell Terrier Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Jack Russell Terrier cinsi köpekler çok fazla meraklı oldukları içi, eğitimleri sırasında, ortamda çok fazla kişinin bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca, fazla nesne ve eşya bulundurmamak da iyi olacaktır. Jack Russell’lar, konsantrasyon sorunu olan köpeklerdir ve etrafta bulunan fazla nesne ve eşyalara odaklanıp eğitmeni dinlemeyecektir. Özellikle itaat eğitimine başlamadan önce, hem aç hem de enerjik olan, Jack Russell cinsi köpekten eğitim sırasında verim alınmaz. Jack Russell’ların yapıları çok fazla meraklı olduğu için tasmasız gezdirmemek gerekmektedir. Çok zeki bir köpek ırkı olan, Jack Russellar verilen komutları kolayca algılamaktadırlar. Fakat bu köpekler zeki oldukları kadar oldukça da inatçıdırlar.  

Bu yapılarından dolayı, komutları yapmamak için direnç gösterebilirler. Jack Russell’ın inatçılık huyunu kırmanın yolu da, sevgi ve sabır ile eğitmek yolu ile olur.  Komut verme sırasında el hareketlerini kullanmak, konsantrasyonunun sağlaması açısından yararlı olacaktır. Jack Russell köpek ırkının tuvalet eğitimi için ise, gazete kağıdı serilerek, üzerine özel tuvalet damlası damlatılmalıdır. Eğer gazetenin dışına tuvaletini yaparlarsa, bağırarak kızmak yeterlidir, vurmamak gerekir, vurulursa inatçı yapıları devreye girer ve verilen hiçbir komutu dinlemez. Çok çabuk öğrenirler fakat bildiğini okumaya da devam ederler.

Ä°lgili resim

Jack Russell Terrier Köpeklerin Karakter Yapısı ve Özellikleri

Jack Russell Terrier köpekler, son derece enerjik yapıya sahiptirler. Aynı zamanda, sağlam ve dayanıklı yapısı olduğu için, zorlu yaşam koşullarına da dayanıklılık gösterebilirler.  Jack russel köpekler, ev ortamında sosyalleşebilir ve çocuklar ile iyi dostluklar kurabilmektedirler. Jack russell köpek bir diğer özellikleri ise çok zeki olmalarıdır. Jack Russell’lar çok zeki olmalarının yanı sıra çok fazla inatçıdırlar. Kendilerini kızdırmayan köpeklerle arası çok iyidir fakat, kendilerini kızdıran diğer köpeklere karşı agresif davranışta bulunabilirler. Jack Russell köpek cinslerinin çok oyuncudurlar, oyun oynamaktan çok hoşlanırlar. Böylelikle küçük çocuklar ile birlikte oyun oynamaktan keyif alırlar. Jack Russell köpekler, günlük egzersizden de hoşlanmaktadırlar. Jack Russell köpek cinsleri uzun saatler yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Eğer evde çok uzun saatler yalnız kalırlarsa, evde bulunan eşyalara zarar verebilirler.

Ayrıca, yalnız bırakıldıklarında sürekli olarak havlamayabilmektedirler. Jack Russell köpekler oldukça cesaretli bir ırktır. Uygun eğitimi aldıklarında çok iyi bir güvenlik görevi görürler. Renk olarak, genellikle beyaz ve sarımsı kahverengi, siyah ve kahverengi şekillerden meydana gelmektedir. Ortalama ömürleri 13-15 yıldır. Kiloları, hem erkekte hem de dişide, 6-8 kg. ve boyları gene hem dişide hem erkekte, 30-36 cm.dir. Sırt uzunlukları bacak uzunluklarında daha fazla olan Jack Russel Terrier köpekler, kısa tüylü ve dalgalı tüylü olmak üzere, iki farklı tüy yapısına sahiptirler. Kısa tüylü olan Jack Russell’ların tüm vücudundaki tüyleri, eşit uzunlukta ve yumuşaktır. Dalgalı tüylü olanlarda ise, göğüs, kuyruk ve çenesinde daha uzun, gövdesinde ise, orta uzunlukta ve yumuşak tüyleri vardır.

 Jack Russell Terrier Köpek Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

Jack Russell Terrier köpek cinslerinin tüyleri için, az bakım yeterli olmaktadır. Jack Russell Terrier ırkını ölü kıllarını kauçuk bir fırça ile temizlemek yeterlidir. Ayda bir kere kendi özel şampuanları ile yıkanması yeterlidir.

Jack Russell Terrier Köpek Kökeni

Jack Russell Terrier köpek ırkı ismini, İngiltere'de 19. yüzyılın ortalarında yaşamış İngiliz Din Adamı Parson Jack Russell tarafından yetiştirilmiştir. Bu hareketli minik terrierler,  özellikle tilki avında kullanılırdı. Jack Russell öldükten sonra zamanla unutulmuşlardır. İngiltere'de hala safkan Jack Russell terrier köpekler bulunmaktadır. Avcı oldukları için çok hızlı koşabilirler ve dar geçitlerden geçebilirler.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara