Anasayfa > Haberler >Husky Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Husky Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Husky Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Husky cinsi köpeklerin diğer ismi Sibirya Kurdu'dur ve dünya üzerindeki en güzel köpekler arasında yer alırlar. Son derece hareketli ve aslında kalıtsal olarak vahşi doğaya daha yakın olan bu köpekleri eğitmek de daha zordur. Bilindiği gibi kurtlar özgür ve vahşi hayvanlardır ve onlara olan akrabalıkları dolayısıyla bu tür köpekler de eğitime direnen cinsler arasındadır. Yerden yüksekliği yaklaşık olarak 50 ya da 60 cm arasında değişen bu hayvanların ağırlığı da 25-30 kilo arasında değişmektedir. Tüm diğer köpek cinslerinde olduğu gibi dişileri biraz daha alçak boyda ve hafif kilodadır.

Huskyler ve Buz Mavisi Gözleri

Bu köpekleri diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri buz mavisi göz renkleridir. Bu yüzden genel olarak korkutucu bulunsalar da gerekli ilgi ve alakayı gösterdiğiniz takdirde sizinle ve çocuklarınız çok iyi bir dost olabilirler. Öte yandan bu köpekleri evde diğer hayvanlarla beslemeniz mümkün değildir. Özellikle kuş besleyenler Husky cinsi köpeğe bakamaz. Çünkü doğaları gereği avlanmaya yatkındırlar ve kuşlara saldırabilirler. Bazen gözleri farklı renkte olabilir, hatta bazılarında bir gözü diğerinden farklı renktedir. Ancak bu korkutucu göz renklerine rağmen oldukça sıcak ve dost canlısı köpeklerdir. Sadece yeterince sahiplenildiğini hissetmeleri ve size güvenmeleri gerekmektedir.

Husky Cinsi Köpeklerin Bakımı ve Beslenmesi

Bu tür köpekler havlamayı çok sevmez. Bazen uludukları gözlenebilir, ancak havlamadıkları için sahiplerine karşı korumacı özellikleri olsa da bekçi köpeği olamazlar. Onları bu şekilde bir görev için ya da refakatçi olarak düşünmeniz pek mümkün değildir, genetik özellikleri buna uygun değildir. Ayrıca Huskylerle ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sıcaklıktır. Evde besleyecekseniz sıcaklığın düşük olmasına ve ona uygun bir seviyede kalmasına dikkat etmelisiniz. Bu köpek Sibirya tipi iklimlere uygun bir kalıtsal yapıya uygun olduğu için soğuk iklimi sever. Sıcak iklimlerde ya da yüksek sıcaklıkta bir evde hareketleri kısıtlanabilir ve depresyona da girebilir. O yüzden kendi doğasına aykırı bir sıcaklıkta bakmanız pek mümkün değildir.

Husky cinsi köpekleri kendi hazırladığınız yiyeceklerle beslemeniz de pek uygun değildir. Mümkün olduğunca bütün beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek olan mamalarla beslemelisiniz. Ayrıca koruma içgüdüleri de gelişkindir. Sahiplerine karşı gelebilecek tehlikelere karşı da aşırı derecede duyarlı ve temkinlidirler. Ancak bazen son derece inatçı oldukları için eğitimleri önemlidir. Genel olarak kısa tüylü olan bu hayvanları hemen her gün fırçalamanız iyi olur. Bu konuda özenli davranmalı ve sert ve hızlı bir şekilde fırçalamamaya da dikkat etmelisiniz.

Bir diğer önemli konu Huskylerin hareket ihtiyacıdır. Soğuk iklimlere ve açık alana alışkın bir ırk olduğu için dışarıda gezdirmek için vakit harcamalısınız. Sık sık sık açık alana çıkarıp bu ihtiyacını karşılamazsanız huysuz ve inatçı davranabilirler. Psikolojileri de bozulabilir.

Husky Köpekler Nasıl Eğitilir?

Husky köpek eğitiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eğitimcisi ya da sahibinin Üzerinde eksiksiz ve tam bir otorite kurmalısınız yoksa doğaları gereği kaçmaya ya da saldırganlaşmaya müsaittirler. Otorite kurmak için önerilen bazı yöntemler vardır. Alfa yöntemi olarak bilinen yöntem bunlardan en yaygın olanıdır. Sibirya kurtları soğuk iklimde sürü halinde yaşamaya ve bir lidere bağlı kalmaya yatkındır. Bu yüzden onu eğitirken liderin siz olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden ilk yapmanız gereken lider gibi davranmaktır. Kararlılık, tutarlılık ve dik başlılık Husky köpek eğitiminde şart olan kurallar arasındadır. Otoriteyi ya da kontrolü kaybederseniz o sizi ele geçirmek için hiç durmayacaktır ve her fırsatı değerlendirecektir.

Düzenli bir beslenme saatlerinin olması da bu cins köpekler için önemlidir. Her gün belirli saatlerden yemek kabını doldurmanız ve bittikten sonra kaldırmanız gereklidir. Bu konuda da patronun siz olduğunu benimsemesi gereklidir. Eğitim sırasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta iplerin her zaman sizin elinizde olduğunu hissetmesi ve bu konuda açık vermemektir. Tutarlı bir şekilde kararları verenin siz olduğunu kabul ettirdiğiniz ve bunu benimsettiğiniz zaman onu eğitmiş olabilirsiniz.  

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara