Anasayfa > Haberler >Gordon Setter Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Gordon Setter Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Gordon Setter Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Gordon Setter köpekler genel olarak siyah ve bronz renkte, 60 ya da 70 cm yükseklikte ve 25-30 kg ağırlığında olan köpeklerdir. Bu renge sahip olan başka bir cins köpek yoktur. Siyah renkli olanlarının vücutlarının bazı yerlerinde bronz işaretler görülebilir. Çenesinin yanında ya da gözlerinin altında bu tür işaretlere rastlanabilir. Genel olarak göğüslerinde de küçük ve beyaz renkli bir leke görülebilir. Parlak ve yumuşak bir tüy yapısına sahiptirler. Tüyleri vücutlarının bazı yerlerinde daha sıktır. Bu cins köpekler çok sık yıkanmasa da olur ama düzenli olarak fırçalanmalıdır. Haftada 2 ya da 3 kez fırça ile tüylerinin taranması iyi olur. Kulakları normal bir büyüklüktedir yalnız uzun tüyleri ve aşağıya doğru sarkmaları nedeniyle büyük görünür. Düz kuyruğunda ise saçaklı ve uzun tüyler bulunur.

Ä°lgili resim

Gordon Setter Köpeklerinin Egzersiz İhtiyacı

Gordon Setter köpekler her zaman atik ve hareketli görünürler. Enerjisini harcaması ve egzersizlerinin ihmal edilmemesi gereklidir. Yoksa huysuz ve geçimsiz olabilirler. Yalnızlıktan hiç hoşlanmayan bu köpeklerin de sürekli yanlarında birisinin olmasına ihtiyaçları vardır. Günde en az bir saat enerjisini atması için dışarı çıkarılmalıdır. Küçük apartman dairelerinde bakmak içi çok uygun köpekler arasında değildir. Sahipleri ile yürüyüş yapmayı ve top oynamayı severler.

Gordon Setter Köpeklerinin Karakteri Nasıldır?

Sahiplerine karşı aşırı bağlanabilen bu köpekler dışarıya karşı savunmacı olabilir. Bu yüzden bazı türleri bekçi köpeği olarak yetiştirilebilir. Sahiplerine ve onların ailesinin bütün üyelerine çok düşkündürler. Ayrıca evdeki diğer evcil hayvanları ile de iyi geçinebilirler. Geniş aileler ve büyük bahçeli evi olanlar için daha uygun bir köpek türüdür. Erken yaşta eğitim alıp, yeterince sosyalleştiğinde ve kendisini yalnız hissetmediğinde onlarla yaşamak daha rahat olur. Yılda iki kez çok fazla sayıda tüy döker, bu yüzden küçük bir evde bakılması zor bir türdür.

Ä°lgili resim

Gordon Setter Köpekler Nasıl Eğitilir?

Gordon Setter köpeklerin eğitimindeki en önemli nokta erken yaşta eğitim almaları gerekmesidir. Kendi halinde büyümüş yetişkin bir Gordon Setter'a bakmak hiç de kolay değildir. Çok zeki oldukları için adeta sahiplerinin karakterine göre tavır alabilirler. Sahiplerinin kesinlikle kararlı, tutarlı ve aktif görünmesi gereklidir. Pasif ve tutarsız birisine karşı inatçı tutumlarını sürdürmekte ısrarlı olurlar ve eğitilmeleri zorlaşır. Sabit ve tutarlı birisinden eğitim almaları şarttır. Bunun yanında sahiplerinin ya da eğitimcilerinin sevecen olması da gereklidir. Sert çıkmak ve tamamen cezalarla kontrol altında tutmak bu cins köpeklerde çok da işe yaramaz. Koku alma konusunda çok başarılıdırlar ve hemen hiç yanılmazlar. Gerekli eğitim verildiğinde bir koruma köpeği ya da bekçi köpeği olabilirler. Uzun bir süre genç ve dinç görünürler ve kolay kolay yaşlanmazlar. İçgüdüsel olarak avcı köpekler arasında oldukları için güvenli olduğundan emin olmadığınız bir yerde serbest bırakmamanız gereken köpekler arasındadır. 

İyi bir aile köpeği ve sadık bir arkadaş olabilen bu köpeklerin tuvalet eğitimi zor olabilir. Bu noktada da eğitime erken yaşta başlanması ve sabır ve tutarlılık büyük bir önem kazanır. Zira yetişkin bir Gordon Setter'a tuvalet eğitimi vermeniz çok zordur. Bu cinsten olan yetişkin bir köpeğe herhangi bir eğitim vermeniz zordur. Avcılık ve iz sürücülük özelliklerinden dolayı ve hareket ihtiyacından dolayı havlamaya da düşkündürler. Havlama konusunda da küçük yaşta eğitim almalıdırlar. Çok iyi huylu, çalışkan ve sadıktırlar ama bu özelliklerin hepsi küçük yaşlarda tutarlı bir eğitimle desteklenmedikçe pek ortaya çıkmaz.

 

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara