Anasayfa > Haberler >Golden Retriever Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Golden Retriever Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Golden Retriever Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Golden Retriever köpekler yaklaşık 50 ya da 60 cm yükseklikte 25 ve 30 kilo ağırlığında olan köpeklerdir. Kolayca kilo almaya yatkın oldukları için sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli konu beslenmeleridir. Çift katlı ve oldukça uzun tüyleri bu köpekleri bir ceket gibi sarar. Su geçirmeyen bir dış tüy tabakası ile çok sık bir iç tüy tabakasıyla kaplıdırlar. Haftada en az 2 ya da 3 kez tüylerinin taranması gereklidir. Ama alt tüylere dikkat ederek her gün taranması daha iyi olur. Genellikle krem renkli ya da açık sarı ve altın renklidirler. İlkbahar ve sonbahar aylarında tüy dökerler, ama tüy dökümü çok fazla değildir.

Ä°lgili resim

Oldukça atletik ve sportif olan bu tür köpekler enerjilerini harcamaları için gerekli aktiviteleri yaptırdığınızda orta büyüklükte bir apartman dairesinde bakılabilir. Dışarı çıkardığınızda top getirme ve sopa getirme gibi oyunları oynatabilirsiniz. En sevdiği oyunlardır. Egzersiz ihtiyacını karşılamak çok zor değildir. Favori spor dalları yüzmedir ve çok iyi yüzerler. Kafaları yukarı doğru incelir, büyük bir ağzı vardır ve diş yapısı makas şeklindedir. Aşağıya doğru sarkık kulakları vardır, göz rengi çok koyudur ve gözlerinin etrafını kahverengi halkalar sarar. Altın renkli tüyleri ile oldukça güzel görünen köpekler arasındadır. En sık görülen köpekler arasında üçüncü sıradadır. 

Golden Retriever Köpeklerin Karakter Özellikleri

İlk olarak söylenmesi gereken Golden Retriever köpeklerin son derece dost canlısı olduklarıdır. Hoşgörü sahibi, son derece sabırlı ve hem diğer insanlar hem de çocuklarla çok iyi geçinirler. Dost canlısı olmaları onların evlerin önünde duran ve tehlikelere karşı haber veren bir köpek olmasını engeller. Bekçi köpeği olarak yetiştirilmeleri mümkün değildir. Ancak o kadar sabırlıdırlar ki çocuk bakıcılığı yapabilir ve hatta sahipleri görme engelliyse onlara rahatlıkla eşlik edebilirler.

Ä°lgili resim

Zaten genel olarak görme engellilere refakat etmek için önerilerin köpekler bu cins köpeklerdir. En zeki köpekler arasında kabul edilirler, bu yüzden çocuk bakımı ya da refakat konusunda iyidirler. En zeki köpek sıralamasında 4. sırayı almışlardır. Ayrıca burunları koku alma konusunda çok hassastır. Zekaları ve iyi koku almaları dolayısıyla narkotik köpeği olarak da en çok tercih edilen köpeklerdendir.

Golden Retriever Köpeğe Nasıl Eğitim Verilir?

Köpeklere verilen eğitim genel olarak onların karakterine göre uygulanır. Öncelikle köpeğiniz bir Golden Retriever ise en çok ihtiyaç duyduğu şeyin sosyalleşme olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Uzun süre evde yalnız bırakılan bir Golden Retriever içine kapanıp, depresyona girebilir. İhtiyaç duydukları ne önemli şey sosyalleşme ve yalnız kalmamaktır. Eğitime en açık olan köpek cinsleri arasındadır. Pek çok konuda yetenek sahibi köpeklerdir. Sabırlı olup bütün komutları tutarlı bir şekilde tekrarladığınızda oturup kalkma, pati verme, tuvalet ya da kafes eğitimi gibi konularda zorlanmazsınız. Eğitim sırasında bir şeyler yapmaya oldukça istekli köpeklerdir.

Ä°lgili resim

 

Elinizden geldiğince pozitif olmalı, bağırma ya da cezalandırma gibi yöntemlere başvurmamalısınız. Ödüllendirme bu cins için de en önemli yardımcı yöntemdir. Komutları doğru vermeniz, açık ve net bir şekilde yapması gerekenler konusunda rehberlik etmeniz, bıkmadan tekrar edip tutarlı davranmanız eğitim sırasında yapmanız gerekenlerdir. Elinizden geldiğince olumlu yaklaşmalı ve cesaret vermelisiniz. Bol bol köpeğinizi överek ve ödüllendirerek ona iyi bir eğitim verebilirsiniz. Oldukça korumacı olan bu köpekleri rahatlıkla çocuğunuzu teslim edebilirsiniz. Öyle ki bu cins bir köpeğin vahşi bir hayvanın saldırısına karşı çocukları korumak için mücadele edip yaralandıkları da olmuştur.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara