Anasayfa > Haberler >French Bulldog Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

French Bulldog Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

French Bulldog Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Frenc Bulldog köpeği 18 yüzyılda farklı çaprazlamalar sonucu elde edilen minyon görünümlü bir köpek ırkıdır. Keşfedildiği yer Fransa’dır. Keşfedildiği ilk yıllar kasaplar tarafından ilgi gören ve sahiplenen bu köpek ırkı yıllar geçtikçe tanınmaya ve görünüşü itibari ile ilgi görmeye başlamıştır. İlgi gören French Bulldoglar zamanla varlıklı kişilerce de sahiplenilmiştir. Görünüşleri dikkat çekilen bu köpekler iklime karşı duyarlı olup ılıman iklim severler.

French Bulldog Köpeğinin Fiziki Özellikleri

Minyatür bir köpek olan French Bulldoglar Buldog ırkına mensupturlar. Bacak ve kuyrukları kısa olan bu köpek cinsi görünenin aksine güçlü bir kemik yapısına sahiptirler. Burnu basıktır. Yayvan bir kafa yapısına sahiptir. Kulakları yuvarlak ve diktir. Alt çenesi üst çeneden daha uzun bir yapıya sahip olup üst çeneye kadar uzanır. Ekseriye gözleri koyu renge sahiptir. Tüy renkleri siyah, beyaz, kahverengi olabilmektedir. Ancak günümüzde nadirde olsa mavi ve lila tüy rengine sahip French Bulldog köpeği görmekte mümkündür. İyi bakıldığı takdirde 16 yıl kadar yaşayabilirler. Çok hassas bir bünyeye sahip olan bu köpek cinsi çok sıcak ortamlarda uzun süre yaşayamaz ve kalp krizi geçirerek hayatını kaybeder.

Ä°lgili resim

Derileri çok hassas olup egzama, uyuz gibi rahatsızlıkla geçirebilirler. Burunları basık olduğu için iyi nefes alamazlar ve horlama problemi yaşayabilirler. Çok sık olmasa da salya akıtabilirler. Kısa tüylere sahip olan bu köpek cinsinin tüy bakımı kolaydır. Deri ve tüy yapısı sebebi ile özel bakım gerektiren bu köpek cinsi özel ilgi ister. Kuyruk ve yüz kıvrımlarına özel losyon sürülmelidir. Mevsimsel geçişlerde tüy döken bu köpeklerin tüy bakımı kauçuk fırça ile gerçekleştirilmelidir. 13 kg kadar kiloları ulaşabilir. Boyları 30 cm kadar uzanabilir.

French Bulldog Karakter Yapısı Nasıldır?

Apartman ortamında bakıma en uygun olan köpek cinslerinden biridir. Çocukları seven ve onlarla oynamayı seven bu köpekler iyi bir oyun arkadaşıdırlar. Buruşuk yüz görünümü altında mutlu bir köpek yatar. İyi huylu, sakin, sempatik ve zeki hayvanlardır. Sadık ve vefakârdır. Çok güçlü koku alma duyusuna sahiptirler. Davetsiz misafirlere karşı sessiz kalmayıp havlayarak ortamdan uzaklaştırmaya çalışırlar. Çok fazla ilgi isteyen ve dikkat çekmeyi seven bir köpek cinsidir. Yeterince ilgi görmez ise davranış bozuklukları gösterir. Duygusal bir köpek olan French Bulldog yalnız kalmayı sevmezler. Kısa bacakları yüksekten atlayıp, uzun yürüyüşlere çıkmasına imkan vermez. Uzun yürüyüşlerde çabuk yorulur. Farklı köpek cinsleri, çocuklar ve insanlar ile anlaşabilir ve aynı ortamda uyumlu bir hayat sürdürebilirler.

Ä°lgili resim

French Bulldog Eğitimi Ve Dikkat Edilmesi Gereken Konular

French Bulldoglar çok zeki olup temel eğitimleri kısa sürede alabilirler. Ancak inatçı bir yapıya sahip olan bu köpeklere ileri itaat eğitimi verirken daha kısa sürede olumlu sonuçlar elde etmek için uzman yardımına ihtiyaç duyulur. Eğitim verirken ses tonunuza dikkat etmeli ve istemediğiniz bir davranışta bulunduğunda ona bunu kesin ve çok yüksek olmayan bir ses tonu ile ifade etmelisiniz. Olumlu davranışlarını ise ödüllendirerek bu davranışı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Oyun oynamayı seven bu köpek ırkının eğitiminde ilgisini çeken oyuncakları kullanır iseniz daha kısa sürede olumlu sonuçlar alırsınız.

Ä°lgili resim

Mideleri küçük olan bu köpek ırkı yavruluk ve yetişkinlik döneminde tuvalet ihtiyaçları sık olup tuvalet eğitimini kendisine kazandırmak biraz zor olabilmektedir. Tuvalet ihtiyacı duyan bir French Bulldog ihtiyacını gidermeden önce bulunduğu ortamı koklar ve uygun bir ortam arar. Bu aşamada köpeğinizi tuvaletini gidermesi için belirlediğiniz alana götürmelisiniz. İhtiyacını giderdikten sonra olumlu bir davranış gösterdiğini ona anlatmak ve bunu tekrarlamasını sağlamak için onu okşamalı ve ödüllendirmelisiniz. İnatçı oldukları için ses tonunuzu eğitim aşamasında iyi kontrol etmeli ve sabırlı davranmalısınız.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara