Anasayfa > Haberler >English Setter Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

English Setter Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

English Setter Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Apartman yaşayacak olan English Setter ırkı köpeklerin, egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması son derece önemlidir. Evde yeteri kadar egzersiz yapamayan English Setter cinsi köpekler, enerjilerini atamadıkları için davranışlarını kontrol altında tutmak güç olmaktadır. Kendi başlarına gezmeyi de seven English Setter köpekler, bulundukları yerden kaçma eğiliminde olabilmektedirler. Bu nedenle de English Setter köpek eğitimi, yapılması gerekmektedir ve de sabır isteyen bir süreçtir. Havlamayı çok sevdikleri için, bu konuda da küçükken eğitim verilmesi gerekmektedir. Küçük yaşta eğitim alırlarken,  English Setter cinsi köpeklere sert davranmamak gerekmektedir. English Setter ırkı köpekler, tuvalet eğitimi konusunda da eğitilmesi gereken bir ırktır. Çünkü tuvalet eğitimi konusunda çok başarılı bir köpekler değildirler.

Tuvalet eğitimi verierken, English Setter ırkına karşı, çok sabırlı ve anlayışlı davranmak gerekmektedir. Tuvalet eğitiminin yavru iken verilmesi gerekmektedir. Çünkü büyüdükçe öğrenmesi daha zor olmaktadır. İyi bir eğitim aldığında, zaten iyi huylu olan English Setter’ ler, iyi bir aile köpeği olabilirler. Koşmayı ve hareket etmeyi sevdikleri için, avcılık ve bekçilik yönünde de eğitim verilebilir. Beslenme ve tuvalet eğitimi zor olan English Setter ırkının, dur – otur - kalk - izle – yat ve tut gibi komutları öğrenmeleri şaşılacak derecede çabuk olmaktadır. Sevgi ile yaklaşırsa eğitime olumlu cevap vermesi daha çabuk olmaktadır. Eğitim gören köpeğin kesinlikle dövülmemesi gerekir. Dayak yiyen ve şiddet gören köpeklerde, anlama ve uygulama bozukluğu olmakta ve komutları algılayamamaktadırlar.  

English Setter Köpek Bakımı

English Setter köpeklerin tüyleri, genellikle 3 renkten oluşur ve çok uzun tüylüdürler.  Eğer iyi bakım yapılmazsa çok çabuk birbirine dolaşmaktadırlar. Bu yüzden tüyleri sık sık taranmalıdır. Tıraşa çok fazla ihtiyaçları yoktur fakat sık aralıklarla bir köpek şampuanı ile yıkanmalıdır. Beslenmelerinde, daha çok kuru mama tercih edilmelidir.  Çünkü hem tüylerinin parlak ve sağlıklı olması hem de bu ırkta çok rastlanan mide rahatsızlıklarının en aza indirilmesi için kuru mama yedirilmelidir. Yaş mamalar da verilebilir.

English Setter Köpek Özellikleri ve Karakteri

Çok iyi bir koşucudurlar ve çok iyi koku alırlar. Çok hareketlidirler ve buna rağmen enerjileri hiç bitmez. Av köpeği olarak eğitim almış olan English Setter köpek cinsi, her türlü arazi koşuluna uyum sağlayabilirler. Hava koşullarından etkilenmezler. Setter’ler için, bahçe ve çiftlikler en uygun yaşam alanlarıdır. Evde yaşayabilmeleri için eğitim almaları şarttır. Çok duygusal, iyi huylu ve hassas olan bir ırktır. Sahipleriyle yoğun bir duygusal bağ kurarlar. Bebekler, çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşmaktadır. Oyun oynamayı çok severler. Zarif bir görünümleri vardır. Kendilerine özgü benekleri, düz kuyrukları ve orta derecede uzun olan sarkık kulakları vardır. Kafaları belirgin, burun kısmı uzun ve koyu renktedir.

Ortalama ömürleri, 10-14 yıl arası olan,  English Setter cinsi köpeklerde görülen hastalıklar arasında, özellikle kalça displazisi ile mide dönmesi vardır. Uzun, düz, ipeksi ve hafif dalgalı tüyleri vardır. Kürkleri beyazla karışık mavimsi gri, sarımsı ya da kahverengi beneklidir. Bazıları siyah-beyaz ve pas rengi olmak üzere üç renklidirler. English Setter köpek ırkı, son derece nazik, iyi huylu ve arkadaş canlısı köpeklerdir. Çocuklarla arası çok iyidir ve sevilmeyi seven köpeklerdir. Sahibi ile birlikte olmayı severler ve diğer köpeklerle oynamaktan hoşlanırlar.

English Setter Köpeklerin Kökeni

English Setter köpek türünün, ilk örnekleri 1500 yılında Fransa'da ortaya çıkmıştır. Fransız ve İspanyol Pointer'ından üertilmiş olan bir köpek ırkıdır. Yaklaşık üç yüzyıl sonra İngiltere’ ye getirilerek, son derece zeki ve yetenekli bir köpek yetiştiricisi olan Edward Lawerack tarafından karakter kazandırılmıştır. Laverack, ırkın gelişmesinde çok önemli rol oynadığı için, Laverack Setter diye de anılmaktadır.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara