Anasayfa > Haberler >Drahthaar Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekir?

Drahthaar Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekir?

Drahthaar Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekir?

Drahthaar Alman cinsi bir köpek ırkı olup farklı cins köpeklerin çaprazlamaları sonucu elde edilmiştir. 20 yüzyılda keşfedilen bu ırk zeki ve dengeli davranışları ile göze çarpar. Sahibinin sevgisini bir başka köpekle paylaşamayacak kadar kıskanç olan bu köpek cinsi sahibine aşırı bağlıdır. Av köpeği olarak kullanılan bu köpek ırkı tüy yapısı ve koku alma duyusu ile bu görevi yerine getirmektedir. Su geçirmez kürkü bu ırkı av sırasında ıslanmaktan ve soğuktan etkilenmekten korumaktadır. Ayrıca yüzünde ki tüyler ve kaşları çalılıklarda dolaşır iken yaralanmaktan köpeği korumaktadır.

 

Drahthaar Köpek Irkının Fiziki Özellikleri

Drahthaar köpek ırkı sık tüy yapısına sahiptir. Sakal ve bıyıkları olan bu köpek cinsinin sık kaşlar ile yüz hatları tamamlanır. Kulakları bazı köpeklerin aksine düşük ve iki yanda sallanır görünümdedir. Boyun ve çenesi çok güçlü bir yapıya sahiptir. Geniş göğüs ve güçlü bir kas yapısına sahiptir. Geniş ve uzun bir buruna sahip olan bu köpek cinsi burun yapısı sayesinde güçlü koku alma gücüne sahiptir. Koyu renkli gözleri avcılık sanatında ona yardım etmektedir. Kürk rengi kızıl, kızıl beyaz, benekli olabilir. Çevik ve zeki olan bu köpek cinsi boş durmayı sevmeyip sürekli bir meşguliyete ihtiyaç duyarlar. Erkek drahthaar köpekler 67 cm kadar uzayabilirken, dişi drahthaar köpekler 62 cm kadar uzanabilir. İyi bakıldığı takdirde 32 kg kadar ağırlığa ulaşabilirler.

Drahthaar Köpek Cinsi Ve Karakteri

Bu köpek cinsi zekidir ve kolay öğrenir. Sevilmeyi ve sahibinin yanında olmayı çok sever. Dikkat eksikliği yaşamayan ve av sırasında pür dikkat kesilen bu köpek cinsi her aşamada sahibinin yanında bulunmaktan mutlu olacaktır. İnsanlar ile iç içe yaşamayı seven bu köpek cinsi her gün sahibi ile zaman geçirmeyi sever. Güçlü kas yapısını ve dinç görünümünü korumak için günlük egzersize ihtiyaç duyar. Av köpeği olan bu köpek avcılık için kullanılmayacak ise mutlu olması ve beden yapısını korumak için uzun yürüyüşlere çıkarılmalı, bisiklet sürdüğünüzde sizi takip etmesine müsaade etmelisiniz. Güçlü çene yapısı 5 kg kadar avları uzun mesafelere taşımasına yardımcı olur. Bu yapısını korumak ve güçlendirmek için egzersizlerini aksatmamalısınız. Aport oyunu oynatarak kendisini mutlu hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Sürekli hareket halinde olmayı seven bu köpek cinsi bir apartman dairesinde bakılmaya uygun değildir. Bu köpek cinsi özgürce hareket etmeyi ve bağımsız olduğunu hissetmeyi sever. Bu sebeple bahçeli bir evde bu cins köpeği bakmak daha doğru olacaktır.

Drahthaar Köpek Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Drahthaar köpek cinsi sahibi ile iyi bir iletişim kurar. Sahibi ile güçlü bir bağ kuran bu köpek cinsini eğitmekte sabır ister. Öncelikle temel komutlar ve tuvalet eğitimi yavru iken verilmelidir. Çocuklarla iyi iletişim kurabilmesi için yavru iken onlarla iç içe olmasına müsaade etmelisiniz. Çok zeki olan bu köpek cinsine sınırlarını daha yavru iken öğretmeli ve ses tonunuz eğitim sırasında iyi kullanmalısınız. Otur ve kalk komutunu ona öğretmeli ve bu komutlara uymadığında ise ona müsaade etmemelisiniz.

Otur komutuna uymadığı zaman kalçasına baskı uygulayarak devamını sağlamasına yardımcı olmalısınız. Yat komutu verdiğinizde köpeğiniz itaat etmiyorsa yatması için ona yardım etmelisiniz. Eğitim için günün bir bölümünü ayırmalı geri kalan kısımda ise köpeğinizle aranızda bir bağ kurmak için onunla oyun oynamalısınız. Olumlu davranışlarında ödüllendirmelisiniz. İstemediğiniz bir davranışta bulunduğunda ise ona kötü muamele de asla bulunmamalısınız.

 

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara