Anasayfa > Haberler >Doberman Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Doberman Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Doberman Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Bekçi ve koruma köpeği denildiğinde akla ilk gelecek köpek cinslerinden biri kuşkusuz doberman olmaktadır. Dünya genelinde en çok bilinen adıyla Doberman Pinscher, koruyucu köpekler kategorisindedir. Herhangi bir tehdide karşı daima uyanık olan bu cins; enerjik, korkusuz, zeki, sadık ve itaatkar olmasıyla bilinmektedir. Oldukça popüler bir köpek olup, keskin zekası ve muhteşem fiziğiyle asil bir görüntüye sahiptir.

Doberman Köpeğin Kökeni

19.yy’ın sonlarına doğru Almanya’da bir vergi tahsildarı ve gece bekçisi olan Louis Dobermann adında bir adam, taşıdığı paraları hırsızlardan koruyabilmek adına bir köpeğe ihtiyaç duydu. Bu nedenle özel bir koruma köpeği elde edebilmek adına farklı niteliklerdeki köpek cinslerini melezleştirmeyi denedi. Rottweiler’in büyüklüğü ve gücü, Greyhound’un hızı, Terrier’in mukavemeti gibi özellikler bir araya geldiğinde Doberman ortaya çıktı. Bu köpeğin oluşumunda; değişik cinsler kullanılmıştır.  Bunlar; German Pincher, German Shepherd, German Shorthaired Pointer ve Weimaraner’dır. Louis Doberman, bu köpeğin ortaya çıkması için 60 yıl boyunca çalıştı. İlk olarak 1876 yılında ortaya çıkan bu cins, büyük beğeni kazandı. Louis Doberman’ın ölümünden sonra bu cins daha da geliştirilmeye devam etti. 1.Dünya Savaşı sonunda Amerika’ya getirilen bu köpek, oldukça popüler hale geldi. 2.Dünya Savaşı’nda kullanılan bu köpek, Amerikan Deniz Kuvvetleri’nin resmi köpeği durumundadır.

Doberman’ın Özellikleri

Doberman; orta büyüklükte, zarif fakat güçlü bir köpektir. Omuz yüksekliği; erkeklerde 68-72 cm iken, dişilerde 63-68 cm aralığında değişmektedir. Ağırlıkları; erkeklerde ortalama 40-45 kg iken, dişilerde ise 32-35 kg arasındadır. Kısa ve parlak tüylere sahip olan bu köpeğin renkleri en çok bilinen haliyle siyah-açık kahverengi şeklinde olup, daha farklı renklerde olanı da mevcuttur. Kaslı bir vücuda sahip olan bu köpek uzun bir boyna ve orta büyüklükte kulaklara sahiptir. Kulakları dik veya yatık olabildiği gibi göz renkleri de tüy renkleriyle uyumludur. Güçlü bir çeneye sahip olup, alt ve üst dişlerin mükemmel bir açıyla bir araya geldiği, makas ısırığı şeklinde tabir edilen bir ısırma şekline sahiptir.

Karakter olarak; her zaman tetikte olan, ailesini ve evini korumaya hazır, zeki ve güçlü bir koruma köpeğidir. Oldukça sadık olan bu tür, en zeki köpek cinslerinden biri olarak kabul edilir. Yabancılara karşı her zaman dikkatli olmakla birlikte sebepsiz yere saldırganlık yapmaz.

Doberman Bakımı Ve Eğitimi

En zeki köpek cinslerinden biri olan doberman, itaatkar olması nedeniyle çok kolay eğitilebilen köpeklerden biridir. Kolay öğrenen ve hızlı tepki veren bu köpekler, aynı zamanda güçlü, korkusuz ve atletik yapılarıyla koruma köpeği olarak yetiştirilmektedirler. Polis ve asker köpeği olarak sıklıkla kullanılan bu köpekler ayrıca muhteşem bir bekçi köpeğidir. Yavru iken iyi bir eğitim verilmediği takdirde, saldırgan, yıkıcı ve yönetilemez bir köpeğe dönüşür. Özellikle çocuklarla ve diğer hayvanlarla sorun yaşamaması adına küçük yaşlardan itibaren sosyalleştirilmelidirler. Eğitimlerinde güçlü ve yönlendiren bir sahibi olmalı, patronun kim olduğunu iyi öğrenmelidirler. Ayrıca düzenli egzersize ve harekete ihtiyaç duyduklarından, sakinliği seven veya ilk defa köpek sahibi olacaklar için kesinlikle uygun bir köpek değildir.

Ä°lgili resim

Günlük olarak uzun bir yürüyüş veya koşuya ihtiyaç duyduklarından egzersiz olmadan evde beslenmesi doğru değildir. Bakım konusunda köpek sahiplerinin şanslı olduğu bir gerçektir. Çünkü bu cins, çok az bakım istemektedir. Kalıtsal olarak; kalp, kan pıhtılaşması, karaciğer ve kanser sorunları gibi bazı sağlık problemleri yaşayabilir. Ayrıca soğuk havaları pek sevmeyen bu cinsin ortalama ömrü 10-12 yıldır.

 

Yorum Yapın

whatsapp WhatsApp telefon Hemen Ara